וינשטיין נוטה לא לחדש החקירה הפלילית בפרשת הרפז

נראה שהיועמ"ש יסרב לבקשת המבקר לפתוח בחקירה מחודשת בפרשה; פרטים חדשים שסיפק הרפז עשוים לחזק הקביעות בדו"ח נגד אשכנזי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תשובת פרקליטיו של סגן-אלוף (מיל') בועז הרפז למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, עומדת במרכז ההתפתחות האחרונה בפרשה הבלתי נגמרת הקרויה על שמו של לקוחם. עורכי הדין הגיבו לטיוטת דו"ח המבקר בפרשת מסמך הרפז, במכתב שכלל טענות בדבר גילויים חדשים בפרשה. כעת, משמש החומר החדש את המבקר, הנעזר בו במאמציו לשכנע את היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לפתוח בחקירה פלילית בפרשה. עם זאת, נראה שהיועץ נוטה בשלב זה שלא להיענות להמלצת המבקר.

לינדנשטראוס נתון בתסבוכת. בתחילת מארס השנה הפיץ את טיוטת הדו"ח, שכללה ביקורת חריפה על התנהלותם של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ועוזרו, אלוף-משנה ארז וינר. וינר, המערער על קביעות המבקר נגדו, מבקש לשנותן בדו"ח הסופי, אבל טוען שכדי לשכנע את המבקר עליו לעיין קודם לכן בטענות שהשמיעו עדים אחרים כלפיו, בשיחות עם לינדנשטראוס ואנשיו. בג"ץ אמור היה לדון בעתירת וינר בעניין מחר. מפגש בין הצדדים, בניסיון להגיע לפשרה שתייתר את הכרעת בג"ץ, הסתיים בכישלון חרוץ.

אם תתקבל העתירה, צפוי לוינר (וגם למפקדו לשעבר, אשכנזי) יתרון נוסף: פרסום הדו"ח הסופי יידחה, הרבה לאחר תום הקדנציה של המבקר בתחילת יולי. עד אז, תישכח הפרשה מלב. זה בדיוק מה שמטריד את לינדנשטראוס - וכאן באה לעזרתו הפנייה החדשה של הרפז.

  ככל הידוע, הטענות החדשות של הרפז (שמידת אמינותו שנויה כמובן מאוד במחלוקת) עשויות לחזק לכאורה את הקביעות בדו"ח נגד וינר ואשכנזי. קביעות אלה נוגעות לקשר בין השניים לבין הרפז, שעסק באיסוף מידע מכפיש על שר הביטחון, אהוד ברק. מקורות הבקיאים בפרשה אמרו ל"הארץ" כי האשמות הרפז נגד אשכנזי "מנומקות ונרחבות יותר מבעבר".

  המבקר מעלה שתי טענות: עבודתו שלו כבר הסתיימה למעשה, עם השלמת הטיוטה ולקראת סיום הקדנציה. ואילו חומרת החשדות מחייבת את פתיחתה מחדש של החקירה המשטרתית בפרשה.

  לינדנשטראוס ממליץ לפיכך ליועץ לפתוח בחקירה, על פי סעיף 41ג לחוק המבקר. ככל הידוע, המבקר אינו נוקב בשמותיהם של חשודים בעבירות בפרשה. הוא מבקש לבדוק, לצד טענות הרפז, גם את טענות וינר ואשכנזי בעניין התקלות לכאורה שהביאו להרס הקלטות שתיעדו שיחות בלשכת שר הביטחון. עם זאת, סדר העדיפויות של אנשי המבקר ברור: בעיניהם, לב הסיפור נותר הקשר בין הרפז ללשכת אשכנזי.

  אם ייענה היועץ להמלצה, לינדנשטראוס ירוויח פעמיים: הבדיקה שבה החל מתפתחת להליך
  פלילי, חמור יותר ואל"מ וינר לא יהיה זכאי לעיין בינתיים בעדויות שנצברו בבדיקת המבקר, משום שאלה הופכות חלק מחקירה משטרתית (עם זאת, במשרד המבקר טוענים, בניגוד
  לטענת פרקליטי וינר, כי חלק ניכר מהפרוטוקולים של העדויות כבר הועבר לידיו).

  אלא שוינשטיין כלל אינו שש כנראה להיענות להמלצת המבקר. היועץ, שנקט עד היום זהירות
  קיצונית בהחלטות הנוגעות לאישי ציבור, לא ממהר לחרוג ממנהגו. גם הוא מבין היטב את הפוטנציאל הנפיץ של חקירה, ההולכת ומתקרבת לסביבתו של הרמטכ"ל לשעבר. כלל לא
  בטוח שוינשטיין יוציא את הערמונים מהאש עבור לינדנשטראוס.

  להערכת גורמים משפטיים, לכל היותר יבקש וינשטיין בשלב ראשון מהמשטרה לערוך בדיקה
  ראשונית של המידע שהתקבל מהמבקר ולבדוק את מידת אמינותו לפני שיקבל החלטה סופית
  אם לפתוח בחקירה. לדבריהם, וינשטיין ובכירי הפרקליטות שנדרשו לפנית המבקר מהשבוע
  שעבר אינם סבורים בשלב זה שקיים בסיס ראייתי מוצק לפתיחת חקירה פלילית, משום שלדעתם לא התקבל מאז העברת טיוטת הדו"ח מהמבקר מידע ממשי המצדיק זאת. גם אם תהיה לבסוף חקירה, נראה שזו תהיה ממוקדמת ומצומצמת בזמן.

  וינשטיין ביקש שלשום מבג"ץ לדחות את מועד הדיון בעתירת וינר, שנקבע למחר. וינשטיין
  נימק את הבקשה בצורך "לשקול את צעדיו", לנוכח פניית המבקר. פרקליטיו של וינר הסכימו
  לדחיית מועד הדיון, בכפוף לכך שהמבקר לא יסכם ולא יפיץ את טיוטת הדו"ח בפרק זמן
  זה. ההערכה היא שבג"ץ ייעתר לבקשה, ווינשטיין ימשיך במהלך השבוע בדיונים בהשתתפות
  אנשי הפרקליטות ובכירי אגף המודיעין והמשטרה באשר לצורך בפתיחת חקירה.

  בתוך כך, נמשכה מלחמת ההודעות בין ברק לאשכנזי. בהודעה מטעם הרמטכ"ל לשעבר נאמר כי הוא "תומך בבדיקה יסודית ומקיפה של כל הנושאים שנותרו ללא מענה גם לאחר בדיקת המבקר ובראשם שאלת מחיקתן של כל הקלטות השיחות בלשכת שר הביטחון והשאלה מה באמת עומד מאחורי מסמך הרפז. כל שיחות הטלפון בלשכת הרמטכ"ל הוקלטו בזמן אמת ונבדקו על ידי המבקר המדינה ואשכנזי שקט ובטוח כי אין ללשכת הרמטכ"ל מעורבות בפעילות פלילית כלשהי. בעוד שבדיקת מבקר המדינה מוגבלת מעצם טבעה לבדיקת ההקלטות שלא נמחקו ולכן רק של צד אחד בפרשה, הרי שלגורמי החקירה יש כלים לבירור העובדות ביחס להתנהלות כל המעורבים בפרשה".

  בסביבת ברק טענו אמש בתגובה חריפה במיוחד כי "גבי אשכנזי ממשיך לשקר את הציבור
  ולזרות חול במטרה למנוע את חשיפת מעשיו. אשכנזי, וינר ומקורביהם מנסים למנוע את
  פרסום דו"ח המבקר מחשש שמעשיהם החמורים ייחשפו בציבור. כל שאלת ההקלטות במשרד הביטחון נבדקה בצורה יסודית על ידי אנשי מקצוע מחוץ למשרד, בידיעת המבקר ונמצא שלא היתה מחיקה במזיד. בלשכת השר לא מקליטים שיחות מלבד דיונים מבצעיים ושיחות עם גורמים זרים. כך היה נהוג אצל כל שרי הביטחון בעבר".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ