היועמ"ש יחליט אם להרוס בתי רוצחי משפחת פוגל

השב"כ ממליץ להרוס את בתיהם של אמג'ד וחכים עוואד עליהם נגזרו חמישה מאסרי עולם. הפעם האחרונה בה נהרס בית מחבל היתה בשנת 2009

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בשבועות הקרובים יתקיים דיון אצל היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בנוגע להריסת בתיהם של רוצחי בני משפחת פוגל, אמג'ד וחכים עוואד שנשפטו למאסרי עולם ממושכים. אמג'ד הורשע על ידי בית הדין הצבאי בסאלם וירצה 132 שנות מאסר, ואילו בן דודו, חכים הורשע גם הוא ונגזר עליו ריצוי של 130 שנות מאסר.

הבוקר (ראשון) דווח בגל"צ על המלצת השב"כ להרוס את בתיהם - דבר שבוצע באחרונה ב-2009, כשנהרס ביתו של מבצע פיגוע דריסת הטרקטור בירושלים. בשב"כ מציינים כי בעבר פסק בג"ץ כי אין עילה משפטית להתערבות במדיניות גורמי הביטחון בנושא הריסת בתים - צעד ענישה שמתבצע מכורח תקנה 119 להגנות ההגנה לשעת חירום.

האגודה לזכויות האזרח הבהירה ב-2009 שהריסת בית משפחה משמעותה הרס מוחלט לחיי המשפחה. לפי העמדה שפרסמה, הריסת הבית "פוגעת בזכות היסוד לכבוד... בזכות היסוד של בני המשפחה לקורת גג, בזכות הקניין שלהם, ובזכותם לחיים בכבוד, המעוגנת בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו". לטענת האגודה, הסמכות להרוס את בית המשפחה הינה דרקונית, ומובילה את בני המשפחה למצב של פליטות.

אמג'ד עוואד, רוצח משפחת פוגלצילום: מוטי מילרוד

בשב"כ הסבירו מנגד כי המלצת השירות בדבר הריסת הבית "נסמכת בעיקרה על הצורך לחזק את מימד ההרתעה בקרב מפגעי טרור פוטנציאליים. לצורך הכללי בהרתעת הרבים נוסף במקרה זה שיקול קונקרטי, הנובע מן העובדה כי כמה מבני משפחת המחבלים העניקו סיוע לאחר הפיגוע למפגעים - בהסתרת הנשק שנגנב במהלך הפיגוע ובחיפוי על המעשה שהתבטא בהשמדת ראיות".

שר התחבורה ישראל כ"ץ, בירך על ההחלטה לפעול להריסת בתי רוצחי משפחת פוגל. לדבריו: "הצעד הזה הוא נכון והכרחי. הריסת הבתים תרתיע מחבלים מפגיעה ביהודים ותבהיר למשפחות שסייעו וגידלו את הרוצחים השפלים שגם הם ישלמו את המחיר". כ"ץ הוסיף כי "אין לעצור כאן, עלינו לפעול לענישת הרוצחים שביצעו את אחד הפשעים החמורים והמתועבים ביותר על ידי גזר דין מוות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ