פרשת הרפז |

ברק מאשים את אשכנזי בסיוע ללקיחת שוחד

הרמטכ"ל לשעבר מכחיש את האשמותיו של שר הביטחון. בינתיים, היועץ המשפטי לממשלה הודיע כי לא יפתח בחקירה פלילית מחודשת בפרשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסלמה מחודשת בפרשת הרפז: שר הביטחון, אהוד ברק, מאשים את יריבו, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי בסיוע ללקיחת שוחד. ההאשמה חסרת התקדים כלולה במכתב ששיגר אתמול פרקליטו של ברק ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, על רקע פרשת מסמך הרפז. אשכנזי מכחיש את הדברים מכל וכל.

בינתיים, הודיע הערב וינשטיין כי לא יפתח בשלב זה חקירה פלילית מחודשת בפרשת המסמך, כפי שהמליץ לו לעשות מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס. אם יורה בג"ץ למבקר בשבוע הבא להעביר חומרים מבדיקתו לאל"מ ארז וינר, עוזרו של אשכנזי, עשוי הדבר להוביל לדחיית פרסום דו"ח המבקר בחודשים רבים. האפשרות הזו מדאיגה מאוד את ברק – ומובילה להחרפת העימות בינו לבין אשכנזי, שגלש בימים האחרונים גם למשבר בין היועץ למבקר.

ערוץ 10 דיווח הערב כי פרקליטו של ברק, עו"ד נבות תל צור, שיגר היום מכתב לוינשטיין ובו בקשה לפתוח בחקירה פלילית, תוך שהוא מאיץ ביועץ לאפשר במקביל את פרסום דו"ח המבקר. תל צור טוען כי בפני המבקר הוצגו באחרונה חומרי חקירה חדשים שלא נבחנו עד כה אצל גורם חקירה כלשהו. לדבריו, תגובת השר לטיוטת הדו"ח של המבקר מצביעה על חדשות כבדים ומבוססים לביצוע שורה ארוכה של עבירות פליליות על ידי הרמטכ"ל לשעבר ואנשיו.

בועז הרפזצילום: אלון רון

תל צור אומר כי אין מדובר רק בעבירות של זיוף המסמך וקשירת קשר לסיכול הליכי מינוי הרמטכ"ל. לדבריו, כנגד קבוצת קצינים בכירים בראשות אשכנזי "כראש הפירמידה", מועלים החשדות הבאים העולים מטיוטת הדו"ח: קשירת קשר לשיבוש סדרי שלטון, שיבוש מהלכי משפט ותיאום עדויות,לקיחת שוחד ומתן שוחד בקשר לקידום מינויים בכירים בצה"ל.

תל צור מציג קונסטרוקציה משפטית מורכבת משהו. לדבריו, בכך שאשכנזי נתן דריסת רגל להרפז בהשפעה על מינוי קצינים בכירים, כפי שעולה לכאורה מן הטיוטה, הוא אפשר להרפז לקבל תמורת ההשפעה הזו מענה לאינטרסים כלכליים שלו מצד אותם קצינים. הוא טוען כי עולה חשד לביצוע עבירות פליליות לכאורה ובראשן עבירות שוחד (לקיחת שוחד, מתן שוחד וסיוע למתן שוחד) של עובדי הציבור.

אשכנזי ענה בחריפות רבה לטענות החדשות. יועצו פרסם הודעה שלפיה "מדובר בניסיון אומלל של שר הביטחון ברק ליצור ספין תקשורתי במטרה למנוע כל חקירה בפרשת ההעלמות או ההשמדה של כל ההקלטות והמסמכים הקשורים לאירוע הרפז מלשכתו. האשמתו של אשכנזי בקבלת שוחד היא מופרכת ובעיקר הזויה. כל שיחות הטלפון בלשכת הרמטכ"ל הוקלטו ונבדקו על ידי המבקר, המשטרה בדקה, אף אחד לא העלה עד היום טענה של שוחד. כנראה שמשהו רע מאד עובר על שר הביטחון וקשה שלא להיות מוטרד מכך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ