בג"ץ דחה את בקשת המדינה |

חודשיים לפני הבחירות נתניהו יידרש להרוס את שכונת האולפנה

ביהמ"ש סירב לפתוח את הדיון בגורל המבנים בבית אל, והקציב 60 יום לפינוי. בימין מקדמים חקיקה ממשלתית שתסדיר מעמד השכונה

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

בג"ץ דחה אחר הצהריים (שני) את בקשת המדינה לפתוח את ההליך המשפטי בעניין הריסת המבנים בשכונת האולפנה בבית אל. בית המשפט קבע כי על המדינה לממש את צווי ההריסה של חמשת המבנים הקבועים בתוך 60 יום ממועד ההריסה הקודם, עד 1 ביולי, בהתאם להתחייבות שנתנה המדינה בעניין לבג"ץ במהלך הדיונים בתיק.

נשיא ביהמ"ש העליון גרוניס קבע כי הוא וחבריו השופטים עוזי פוגלמן וסלים ג'ובראן לא מצאו לנכון להיעתר לבקשת המדינה לפתוך את ההליך מחדש, לצורך בדיקה מחודשת של הממשלה בנוגע לסדרי עדיפויות בהריסת מבנים על קרקע פרטית בגדה. גרוניס קבע כי נקודת המוצא העקרונית היא כי משניתן פסק דין, הוא מהווה סוף להתדיינות נוספת בעניין נושא פסק הדין. "משניתן פסק דין סופי בהתדיינות, אין הצדדים יכולים להעלות טענות, בוודאי בנושאים שהוכרעו בפסק הדין".

גרוניס הוסיף כי מעבר לשיקולים של סופיות הדיון, עקרון יסודי מבטיח שההליך השיפוטי לא יהיה הליך סרק, אלא שתוצאתו תמומש הלכה למעשה, תוך פרק זמן שקבע בית המשפט. "דווקא בהליכים בפני בית המשפט הגבוה לצדק, יש חשיבות מיוחדת לקיום ההתחייבות של המדינה ולשמירה על עקרון סופיות הדיון. קבלת עמדת המדינה, לפיה הרצון לבחון מחדש את המדיניות מהווה עילה לפתיחת הליך שהסתיים, עשויה להוביל לתוצאות קשות. מדיניות, מטבע הדברים, אינה עניין סטטי. האם בכל פעם שתבחן מחדש מדיניות כלשהי תבקש המדינה לפתוח הליכים שיסתיימו בפסק דין?!". שופטי בג"ץ חייבו את המדינה לשלם שכר טרחה לזכות העותרים, בעלי הקרקע הפלסטינים, בסכום של 15 אלף שקל.

גבעת האולפנה בהתנחלות בית אל צילום: אוליבייה פיטוסי

  בעקבות ההחלטה החלו חברי כנסת ושרים מהימין לקדם חקיקה ממשלתית שתסדיר את מעמד השכונה. "מדובר במשפחות נורמטיביות שלקחו משכנתה מהמדינה כדי להיכנס לבתים שנבנו בסיוע משרד השיכון. כפי שהזהרנו לא פעם - ללא טיפול באמצעות חקיקה לא יימצא פתרון", אמר שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין. 

  ח"כ דני דנון קרא להעביר חקיקת בזק ממשלתית עוקפת בג"ץ להכשרת השכונה. לדבריו, "החלטת בג"ץ הנוכחית היא בדיוק הסיבה שיש צורך בחוקים עוקפי בג"ץ. נבחרי הציבור, וממשלת הליכוד בראשם, הם אלו שיכריעו בנושאים ערכיים מהותיים ולא בית משפט שאינו מייצג את רצון העם אלא את דעותיו האישיות - שכונת האולפנה לא תפונה". גם שר החינוך גדעון סער קראה לשקול אפשרות חקיקה שתמנע את הריסת בתי השכונה, ואמר כי "פסיקת בג"ץ אינה צודקת".

  יו"ר סיעת הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, אף הודיע כי יחל לתאם עם ראשי סיעות הקואליציה מהלך לדחיית פיזור הכנסת כדי שניתן יהיה לחוקק את החוק שימנע את פינוי השכונה. ח"כ מיכאל בן ארי מסר כי "השופטים החליטו להבעיר את מערכת הבחירות ולהצית אש. האובססיה של בג"ץ להרס וחורבן של בתי יהודים (ורק כלפיהם) תעלה בדם".

  מנגד, יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, קראה היום ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין להתפטר, בעקבות "הכישלון המוסרי והמקצועי בתיק האולפנה". ח"כ אחמד טיבי, שביקש להיות בין המשיבים בבג"ץ, בירך על ההחלטה והביע תקווה כי הממשלה תכבד את ההחלטה. "בג"ץ סירב לבקשה ההזויה של הממשלה, ולדריסה ברוטאלית של החוק", אמר.

  ביקורת חריפה של בג"ץ על המדינה

  בדיון אתמול מתחו שופטי בג"ץ ביקורת חריפה על המדינה בבקשתה לפתוח מחדש את הדיון. שופט העליון עוזי פוגלמן אמר בדיון כי "כשהמדינה מצהירה שהיא תעשה משהו אנו לא מעלים על הדעת שהדבר לא ייעשה. יש כבוד הדדי בין הרשויות".

  השופט פוגלמן אמר לנציגת הפרקליטות כי "השאלה אם יש תקדים לפתיחת תיק ולשינוי מדיניות לאחר מתן פסק דין. בין אם בשיטת המשפט שלנו לבין שיטות במקומות אחרים. זה אומר שבמאות תיקים בבג"ץ המדינה תבוא ותגיד שהשתנתה המדיניות. יש לזה השלכות רוחב". פוגלמן הדגיש כי המדינה הסכימה לפינוי המבנים בגבעת האולפנה "לכל דבר ועניין זו לא היתה סתם התחייבות וולנטרית כדי להוריד משהו מסדר היום. יש בכך התחייבות משמעותית".

  גם השופט סלים ג'ובראן הצטרף לביקורת. גו'בראן פנה לנציגי המדינה ואמר כי "קשה לי לחיות עם טענות המדינה. הבקשות החריגות נהיו דבר שבשגרה. זה לא בריא מבחינה משפטית וציבורית". ג'ובראן תהה "איזה אפשרויות יכולות להיות עוד 60 יום? יש פסק דין".

  מארגון זכויות האדם "יש דין" שייצג את בעלי הקרקע הפלסטינים, נמסר כי "משעה שהמדינה הגישה את בקשתה חסרת התקדים, זה הפך למאבק רחב יותר מזה של בעלי הדין, על נורמות בסיסיות של משטר המבוסס על שלטון החוק. בית המשפט אמר את דברו, ועתה החברה הישראלית נמצאת בשעת מבחן על דמותה וערכיה. כולי תקווה שפסק הדין יבוצע עתה ללא כל התחכמויות".

  יריב אופנהיימר, יו"ר "שלום עכשיו", קרא לראש הממשלה להודיע פומבית כי יקיים את החלטות בג"ץ, ויפנה את גבעת האולפנה ואת מגרון בקיץ הקרוב. "החלטות בג"ץ הן קו פרשת המים ממנו יוכרע האם ישראל היא מדינה דמוקרטית או האם ישראל היא מדינת המתנחלים. על שאלה זאת תתמקד מערכת הבחירות הקרובה", אמר.

  "כעת הגיעה שעתה של ממשלת ישראל להחיל את ריבונותה ולהסדיר את 9,000 יחידות הדיור ביהודה ושומרון, ובראשן בנייני שכונת האולפנה - אותם בנתה במו ידיה והעניקה מענקים ותמריצים לרוכשים", מסר בתגובה דובר תושבי שכונת האולפנה.

  יו״ר מועצת יש״ע, דני דיין, אמר כי  ״התעקשות בג״ץ להרוס בתי יהודים מבלי לתת למדינה אפילו שהות לשקול את עמדתה, היא שיא של אטימות וחוסר צדק. הריסת חמישה בניינים שבנתה המדינה ובהם 160 ילדים היא עוול אנושי ומוסרי שהשלכותיו חמורות ביותר. על ממשלת ישראל לעשות כעת הכל כדי להגן על התושבים אותם שלחה בסמכות וברשות להתגורר במקום".

  מהפורום המשפטי למען ארץ ישראל נמסר כי "ברור שאם היה מדובר בשכונה מגורים באום אל פאחם - השופטים היו מוצאים את הדרך שלא להרוס בתים של אזרחים תמימים. בלתי נתפש ששופטים בבית המשפט העליון מתעלמים מזכויותיהם של אזרחים שקנו דירות בתום לב, וגם אם מישהו חושב שיש בעיה בבעלות על הקרקע ניתן לפצות את בעלי הקרקע ולהשאיר את השכונה".

  בהכנת הכתבה השתתפו: תומר זרחין, יהונתן ליס, חיים לוינסון, אופיר בר-זהר


  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ