השוטר שהפקיר פלסטיני פצוע בצד הדרך: הייתי אטום

השוטר אסף יקותיאלי גילה בעדותו כי שוטרים נהגו באופן פעיל ומודע לעבור על החוק, להפר נהלים, ולשקר במחלקה לחקירות שוטרים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

"הייתי אטום". בשתי מלים סיכם שלשום בבית המשפט השוטר אסף יקותיאלי את הלילה שבו השליך לצד הדרך את השוהה הבלתי חוקי עומר אבו ג'ריבאן - מבולבל ויחף - עד שהתייבש למוות בצד כביש 45, סמוך לירושלים. יקותאלי מסר את עדותו בסופו של שלב ההוכחות במשפטו בבית משפט השלום בירושלים, שם הוא עומד לדין בגין גרימת מוות ברשלנות. יחד עם יקותיאלי עומד לדין גם הקצין התורן בתחנת רחובות באותו הלילה, פקד ברוך פרץ.

אבו ג'ריבאן, תושב רצועת עזה, גנב ב-2008 רכב והתהפך עמו בכביש 6. לאחר שאושפז בבית החולים שיבא עם שברים ופגיעות נוירולוגיות, הוא שוחרר מבולבל, נכה ומחובר לקטטר. בבית המעצר שבמחנה עופר לא נמצא לו מקום, והוא הושאר בצד הדרך, בכביש 45. כעבור יומיים נמצאה גופתו.

בעדותו נתן יקותיאלי גרסה חדשה של אירועי אותו הלילה, וטען כי כאשר הוא, שוטרת השח"מ (שירות חובה משטרתי, ח"ל) והמתנדב שהתלוו אליו הורידו את אבו ג'ריבאן מהרכב בשלוש לפנות בוקר, אמר להם האחרון בעברית כי הוא מסכים שישאירו אותו לבד בצד הכביש המהיר. "הוא העדיף להישאר לבד מלקבל כתב אישום", טען יקותיאלי בבית המשפט.

יקותיאלי, שקיבל הוראה מהקצין התורן להשאיר את אבו ג'ריבאן בצומת מואר, כדי שייאסף על ידי פלסטינים, החליט להוריד אותו בין מחנה עפר למחסום עטרות, במקום שבו אסורה כלל תנועת פלסטינים. "זה היה כביש מהיר. לא היה מפרץ שמישהו יעצור", העיד שלשום השוטר. כשנשאל איך חשב שיעצרו לתת לו טרמפ במקום שבו אסורה עצירה, ענה: "יש כאלה אנשים שלא מקפידים על החוק. ציפיתי שיעברו על החוק. ציפיתי שיעצרו, יפעילו ארבע מנורות ילבשו אפוד זוהר כמו שהחוק מחייב".

אסף יקותיאליצילום: מיכל פתאל

כיצד רק עכשיו, לאחר ארבע שנים, נזכר בפרט כל כך מהותי, שאל השופט, חיים לי-רן, את יקותיאלי - פרט הנוגע ל"ליבת התיק", כדבריו. "לא חשבתי שהדברים יגיעו לכדי כתב אישום", השיב האחרון.

"מתוך העדויות עולה לכאורה שהאיש לא הלך בכוחות עצמו", אמר לי-רן ליקותיאלי בתום העדות, "אתם הובלתם אותו לכל מקום. האיש היה לבוש בפיג'מה, היה עם קטטר. האיש הזה היה יחף. בהנחה שקיבלת הוראה להשאיר אותו כפי שהשארת, האם זה לא העלה בדעתך שמשהו דפוק לגמרי?".

"זאת שאלת המיליון דולר", השיב השוטר. "העיניים שלי זה לא העיניים שלכם. אני טיפלתי בעובדים זרים, האנשים הכי מסכנים. היינו לוקחים אפריקאים עם הריח שלהם כולם יחפים. לי זה לא זועק שהוא יחף ועם פיג'מה על גופו. אני הייתי אטום".

הפרטים השזורים בעדותו של יקותיאלי, לאורך כל המשפט, מצטרפים לכדי תמונה המתארת את התרבות הארגונית שהתפתחה במשטרת ישראל. לדבריו, שוטרים שהכיר נהגו באופן פעיל ומודע לעבור על החוק, להפר נהלים, ולשקר במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש). כך למשל, יקותיאלי סיפר כי במהלך כל הלילה שבו נסעו עם אבו ג'ריבאן בניידת, לא בוצעה שיחה אחת בקשר המשטרתי, בניגוד לנהלים. כשדיברו עם פרץ, עשו זאת רק בעזרת המכשיר הסלולרי של שוטרת השח"מ הצעירה, ליבת כאווי.

עומר אבו ג'ריבאןצילום: מוחמד סבאח\ בצלם

יקותיאלי טען שלא הבין את היחסים בין כאווי ופרץ, ורמז בארסיות: "כשליבת נכנסה לתחנה היא נתנה לפרץ נשיקה על הלחי. לא הבנתי איך קצין דתי נוגע בבנות". בשלב הזה התפרצה רעייתו של פרץ לדבריו.

את נוהל החזרת השב"חים שמיושם במשטרה בניגוד לנהלים, כינה יקותיאלי "תורה שבעל פה". השבחי"ם, שאמורים להיות מועברים לצבא, נזרקים בפועל על ידי שוטרים מאחורי מחסומים. הנוהל הרשמי "ריק מתוכן", העיד השוטר.

נוסף על כך, יקותיאלי העיד כי אבו ג'ריבאן היה אזוק בידיים ורגליים בתחנה, בניגוד לחוק הכבילה. "שאלתי למה הוא עם אזיקים, אבל ידעתי כבר את התשובה", אמר. "שנה וחצי לפני היה אירוע בתחנת רחובות, שבו גנב דקר שוטר (שלומי אסולין, ח"ל). מאז נאמר לי שיצאה הנחיה של מפקד התחנה שכל שב"ח שיש חשד שיהיה אלים צריך לשים עליו אזיקים".

לפי עדותו, יקותיאלי קיבל גיבוי מהקצינים הבכירים, והיה לו ברור לפני חקירתו במח"ש כי לא יקרה כלום. "אני באתי למח"ש ולא דמיינתי בכלל שישימו לי כתב אישום", אמר. לדבריו, עדותו היתה חלקית כי "יש משפט שאומר כביסה מלוכלכת שוטפים בבית. לא רציתי לספר סיפורים במח"ש שפרץ לא מקצועי, שלא עשה תדרוך כמו שצריך, שהתייחס לעצור כמו שק תפוחי אדמה. לא אפתח את זה במח"ש. אגיד לו אישית שהוא לא ראוי להיות קצין, לא ראוי להיות שוטר. נער בצופים היה מתפקד טוב ממנו".

נוסף לעדותו של יקותיאלי, במשפט שלשום התברר כי המשטרה כלל לא העמידה לדין משמעתי את מפקד תחנת רחובות, נצ"מ יוסי בכר, ובחרה לרשום שקיבל "הערת מפקד" בלבד. זאת, על אף הנחיה מפורשת של מח"ש לעשות כן. ב-2009 כתב למשטרה ראש מח"ש דאז, הרצל שבירו, כי "יש להעמיד לדין משמעתי את המת"ח בכל הנוגע למתן ההוראות העורפלות מבלי לוודא את ביצוען. כל אלה עשויים לגבש את עבירת המשמעת של התרשלות במילוי תפקיד".

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "בעקבות המלצת ראש מח"ש שסבר כי אין מקום להעמיד את נצ"מ בכר לדין פלילי, זומן בכר להליך משמעתי של הערה פיקודית. ההערה הפיקודית שקיבל תאמה את המלצת ראש מח"ש ואושרה על ידי המשנה לפרקליט המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ