נציב קבילות חיילים: מספר התלונות הגבוה ביותר מזה עשור

בדו"ח שפורסם היום מתוארים מקרי אלימות במסווה של הווי חברתי. כך למשל, קצין הכה בראשו של נגד; קצינה חשפה נטיותיו המיניות של אחד מחייליה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

נציב קבילות החיילים, האלוף (מיל') יצחק בריק, פרסם היום (שלישי) את דו"ח קבילות החיילים ל-2011, בהיקף רחב במיוחד. בדו"ח השנה נרשמה עלייה של 650 תלונות בהשוואה לאשתקד, וישנם מקרים בולטים של לקויים במעשי קציני בכירים, בדרגת סגן-אלוף ומעלה. בפרק שהוקדש לנושא אלימות המפקדים מציין בריק כי לעתים מפקדים, לרוב צעירים ובלתי מנוסים, נוקטים אלימות בשם שיקולים מבצעיים: מקללים ומגדפים את פקודיהם על רקע הצלחתם בביצוע המשימה שהוטלה עליהם.

עוד מצביע הדו"ח על שימוש באלימות במסווה של הווי חברתי. מתוך הלצה, הומור או רצון להצטייר כחברותיים, מפקדים בצה"ל משתמשים במגע פיזי "קל", ולדברי הנציב, מדובר למעשה באלימות גרידא. לדוגמה, מתוארת בדו"ח פרשת התעללות במחלקת צלפים בחטיבת הצנחנים, שבה סגן מפקד פלוגה לוחמת נהג להכות את פקודיו "כחלק מהווי שאימץ לעצמו". במקרה אחר, מפקד הפלוגה התנהג באופן אלים כלפי חייל מחיילי הפלוגה שהפריע למהלכו התקין של מסדר שערך.

במקרה אחר, הלין מפקד כיתה על כך שמפקד המחלקה שלו, קצין בדרגת סגן-משנה, אחז אותו במדיו וגרר אותו לאורך כמה מטרים, לאחר שלא הקשיב לקריאותיו; במקרה נוסף, קצין בדרגת סגן, ששימש קצין הבטיחות במהלך תרגיל באש חיה, בעט בלוחם חי"ר ברגלו בעוצמה רבה כך שלא יכול היה להמשיך בתרגיל. לדברי הקצין, הוא עשה זאת כדי להסב את תשומת לבו לקריאות ה"חדל" לירי.

  בדו"ח מוזכר גם מקרה שבו חייל בשירות חובה התלונן על יחסו ועל התנהלותו של מפקדו, קצין בדרגה בכירה, שהרבה להתבטא בביטויים בוטים, דוגמת "סתום" ו"דביל", וחלק את גינויו והתבטאויותיו על פקודיו בפני החייל. בקבילה נוספת, התגלה כי קצין בדרגת סגן-אלוף נהג לקרוא לשניים מחיילי היחידה, קצין ונגד בקבע, "אפס מאופס". הוא איים עליהם בדואר אלקטרוני "סופכם קרב...", הכה בראשו את אחד הנגדים והנחה אותו לעבור מקום יחד עם הציווי "קום! שב שם!" בערב יחידה ועוד. הנציב מצא במקרה זה כשל פיקודי וערכי בהתנהגות המפקד כלפי פקודיו, ונוספה לו הערה בתיקו האישי.

  במקרה אחר, גילה חייל כי הקצינה שלו, בדרגת סגן-משנה, סיפרה לחיילים אחרים על נטייתו המינית, בצעד שפגע בפרטיותו. האלוף (מיל') בריק מצא פגם חמור בהתנהלות הקצינה, ועל אף שהיא התחרטה עמוקות על מעשיה, הוא העיר לה בחומרה.

  תלונות על מגורים בקרבת ביוב, ועל שירותים כימיים שלא מטופלים

  תחום נוסף שבלט בתחום עיסוקו של נציב קבילות החיילים בשנה האחרונה היה בעיות תשתיות קשות בבסיסי צה"ל. לדוגמה, חיילים בבסיס סודי התלוננו על תנאי השירות שלהם, אך רק ביקור של הנציב בו העלה עד כמה גרוע המצב: החיילים מתגוררים במבנים יבילים, בין עשבייה בגובה רב ופסולת חקלאית הזרוקה לצדם. בסמוך אליהם עולה ריח חריף של ביוב. בבסיס הוצבו שירותים כימיים, שאינם מטופלים בצורה עקבית; חדר האוכל ממוקם במרחק של כקילומטר וחצי והחיילים נאלצים ללכת אליו בכוחות עצמם בכל מזג אוויר; גם כמות האוכל אינה מספיקה למספרם, ואלה שבאים לאכול לאחר משמרת תורנות מסתפקים בשאריות; לעתים קרובות לא מסופק להם סכו"ם והם נאלצים לאכול בידיים. בשבתות, חיילים המבצעים תורנות אינם יכולים לבוא לחדר האוכל בשל פעילות. כמו כן, על מנת שלא יחללו שבת לא ניתן היה להביא להם אוכל באמצעות כלי רכב. מבחינת הגישה לשירותי רפואה – בבסיס לא היה מענה רפואי קבוע, והחיילים הופנו אל המרפאה המרחבית, הנמצאת במרחק של שני קילומטרים. גם שם היה מוצב רופא במילואים פעמיים בשבוע בלבד.

  החיילים באותו בסיס התלוננו גם על היעדר קשב וחוסר אכפתיות מצד מפקדיהם. חיילת אחת אף איימה שבכוונתה לפגוע בעצמה, וקיבלה תשובה מקצין כי עליה לעשות זאת במסגרת אזרחית, ולא בשירותה הצבאי; חייל שאמר בערב יום שישי לקצין בדרגת סרן כי בכוונתו לפגוע בעצמו נענה כי יטופל ביום ראשון; כמו כן, חייל בודד שהוריו באו לביקור בארץ בסוף שבוע וביקש לצאת לפגשם נענה בשלילה. מבדיקת הנציבות עלה כי יש פערים פיקודיים וערכיים רבים בבסיס  – דבר היוצר פגיעה ממשית ברווחת הפרט של החייל.עוד צוין בדו"ח כי מפקד המערך האחראי על הבסיס ביקר במקום שלושה חודשים לפני התערבות נציב קבילות החיילים אך חרף התלונות הרבות לא עשה דבר. לדברי האלוף בריק, מדובר בכשל פיקודי מדרגה ראשונה".

  במקרה אחר חייל התלונן על כך שנדרש לבצע שמירה בבסיסו למרות הנחיית רופא היחידה שלא יעשה כן, והעניק לו אף פטור מעבודה פיזית. בעקבות כך ניסה מפקדו של החייל ליצור קשר עם הרופא, אך הוא לא היה זמין באותה עת וביקש מהמפקד שישלח לו מסרון. בתשובה להודעת הטקסט של המפקד, השיב הרופא: "בישיבה".

  מבירור בקבילה עלה כי המפקד הבין בטעות שהחייל יכול לבצע שמירה בישיבה, וכך שלח אותו למשימת שמירה בת שעתיים. האלוף בירק מציין כי תרבות שליחת הודעות טקסט נפוצה בצה"ל וכתב כי "אי אפשר לנצח מלחמה בס-מ-סים. הפיקוד הזוטר חייב להסתכל בעיניים של החיילים והמפקדים שלו ולא לדבר בס-מ-סים".

  מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל מחויב ללמוד את תכניו (של הדו"ח, ג.כ) ביסודיות ומקצועיות, להפיק את הלקחים המתבקשים ולתקן את הדרוש תיקון. ראש המטה הכללי, רב-אלוף בנימין (בני) גנץ, מינה עם קבלת הדו"ח את סגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר נווה, לטפל בפערים שהועלו בדו"ח וכן לעדכנו על התקדמות הנושא".

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ