אושר חוק המסדיר תנאי כליאה הולמים לאסירים ביטחוניים

במסגרת החוק שאושר בקריאה שנייה ושלישית מחויבות הרשויות לספק לכלל האסירים תנאי תברואה הולמים, מתן טיפול רפואי ומזון בכמות מתאימה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק המסדירה לראשונה תנאי כליאה הולמים לכלל האסירים בישראל, בהם גם האסירים הביטחוניים. מדובר בהצעה הממזגת חוק שיזם ח"כ דב חנין (חד"ש) עם הצעה שהגיש בעקבותיו המשרד לביטחון פנים. ההצעה אושרה אתמול בלילה (שני), זמן קצר בלבד לפני חשיפת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לקדימה.

חנין הגדיר את החוק כחוק "היסטורי". לדבריו, "מדובר בחקיקה מהפכנית שמכניסה את זכויות האדם לבתי הסוהר במלוא העוצמה שלהם. נגמר המצב שבו זכויות האדם נעצרות בכניסה לכלא. כך צריכה להראות חקיקה מתקדמת. זה פרדוקס שדווקא בכנסת הימנית ביותר הצלחנו להעביר את אחת ההצעות המתקדמות ביותר, באחד הנושאים הרגישים ביותר".

החוק מפרט את תנאי הכליאה ההולמים לאסירים בישראל, וקובע מפורשות כי אסור שתנאי הכליאה יפגעו בבריאות האסירים או בכבודם. החוק לא מפרט את התנאים באופן מדויק ומציג תנאי מסגרת שיאפשרו למערכת אכיפת החוק למלא אותם בתוכן קונקרטי על פי בסיס הפסיקה הקיימת.

כך למשל, החוק מפרט כי האסירים זכאים לתנאי תברואה הולמים, המאפשרים לשמור על ניקיון אישי. בנוסף, מחייב החוק מתן טיפול רפואי נדרש וכן תנאי השגחה מתאימים לפי דרישה של רופא. החוק החדש גם מחייב את המדינה להקצות לכלל האסירים מיטה, מזרון, שמיכות ולאפשר להם להחזיק חפצים אישיים.

עוד קובע החוק כי שירות בתי הסוהר נדרש להקצות לכל אסיר מי שתיה ומזון בכמות ובהרכב המתאימים לו, בגדים, מוצרים לשמירה על הניקיון האישי ומצעים. במקביל יזכו האסירים לתנאי תאורה ואוורור סבירים בתא. ״חסל סדר תאים אטומים בלי חלון״, אמר חנין.

צילום: ניר כפרי

סעיף נוסף מעגן בחקיקה לראשונה הליכה יומית באוויר הפתוח, וכן זכאות של  האסיר לפעילות פנאי וחינוך. הזכות היחידה בחוק המוקנית אך ורק לאסירים בעלי אזרחות ישראלית היא הזכות לשיקום. עד כה שירות בתי הסוהר לא היה מחויב לשיקום אסירים בחוק ולא זכה לתקציבים הולמים לנושא. השיקום יינתן אך ורק לאסירים ישראלים משום שהוא נועד לאפשר לחברה לפעול לשילובו מחדש של האסיר בתוכה.

החוק החל את דרכו ב-2009 כהצעה פרטית של דב חנין. היא הועלתה ללא הצבעה מספר פעמים במליאת הכנסת, לאחר שהממשלה התחייבה להציג הצעה מקבילה, שאוחדה בסופו של דבר עם הצעתו של חנין. "החוק הזה הוא מסר חיובי מול שביתת הרעב הנמשכת של האסירים הביטחוניים״, אמר חנין. לדבריו, "הכנסת קיבלה חוק שמנסה להבטיח את התנאים הבסיסיים לכל אסיר. יש בו אמירה: אתם אסירים ביטחוניים או פליליים ואתם זכאים לתנאים בסיסיים".

מהסנגוריה הציבורית, שבירכה על אישורו של החוק, נמסר בתגובה כי היא חושפת במשך שנים "בדו"חות השנתיים המפורסמים מטעמה את הליקויים החמורים השוררים במתקני הכליאה, וקוראת למחוקק לעגן בחקיקה ראשית אמות מידה ערכיות באשר לתנאי כליאתם של האסירים. חשיבותו של תיקון החקיקה הוא בקביעה העקרונית כי אסיר יוחזק בתנאים הולמים שלא יהיה בהם כדי לפגוע בבריאותו ובכבודו, ובצידה רשימת תנאי המחייה הבסיסיים להם זכאי כל אסיר ואסיר".

בהכנת הידיעה השתתף תומר זרחין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ