עלייה חדה במספר החיילים הנתמכים כלכלית ע"י הצבא

ב-2011 קיבלו 22,000 חיילים תשלומי רווחה מצה"ל - 60% מהם מהמערך הלוחם. "כל עוד תפיסת צבא העם קיימת, אנחנו מטפלים בכל האוכלוסייה"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בחמש השנים האחרונות חלה עליה של כ-170% במספר החיילים שהמצוקה הכלכלית שלהם הצריכה את התערבות הצבא, כך עולה מנתונים עדכניים שפרסם אגף כוח האדם בצה"ל (אכ"א). עוד עולה מהנתונים כי בכל שנה מתווספים 2,000 חיילים לרשימת הנזקקים לסיוע כלכלי, שאינו זכאות לתשלומי משפחות (תשמ"ש). בשנת 2006 עמד מספר החיילים הנזקקים על 13,000, ואילו בשנת 2011 עמד המספר על 22,000.

על פי נתוני הצבא, כ-60% מהחיילים המקבלים סיוע כלכלי מהצבא הינם מהמערך הלוחם. ישנן חטיבות חי"ר סדירות, בהן אחוז החיילים המקבלים טיפול מצד גורמי הפרט והרווחה עומד על למעלה משליש. המפקדים בשדה נדרשים לא אחת להתערבות משמעותית של גורמי הת"ש (תנאי שירות) כבר בשלבים הראשונים של ההכשרה כלוחם. לכן, הוסיפו בצה"ל אפשרויות סיוע מיוחדות אל יחידות השדה – דוגמת "תווי מג"ד", המאפשרים סיוע נקודתי ומיידי של מצוקות חיילים.

מלבד החיילים המקבלים סיוע כלכלי, קיימים בצבא גם חיילים הזכאים לתשלומי משפחות. מדובר בחיילים הבאים מרקע סוציו-אקונומי קשה, הזקוקים להשלמה ולסיוע עבור "קיום אורח חיים מינימלי". מספרם של אותם חיילים, המוגדרים זכאי תשמ"ש, יציב בשנים האחרונות ועומד על כ-5,000, עם עלייה קלה של כמאתיים חיילים בין 2009 ל-2011.

"כל עוד תפיסת צבא העם קיימת, אנחנו מטפלים בכל האוכלוסייה", הסבירה קצינה מאגף כוח האדם האמונה על הנושא. לדבריה, ישנו גידול בתחום הסיוע המוענק לחיילים בשירות חובה. "ביחידות ההכשרה אנחנו מבינים שזה השלב הקריטי: החייל יכול לנשור משירות, ואני רוצה לדעת שהוא לא ימשיך הלאה בחיי היום-יום במסלול ההכשרה כשהוא טרוד במה שקורה בבית", אומרת הקצינה. אך לדבריה בעוד מבחן הזכאות לתשלומי משפחות נחשב לנוקשה ומחמיר, כך שמי שעובר אותו בהכרח עני וזקוק להשלמה כדי לקיים אורח חיים מינימלי, ישנם חיילים רבים המוגדרים ב"תחום האפור" – הזקוקים לסיוע כלכלי, לפעמים חד-פעמי, אך לא מוגדרים כבעלי אפשרות לקבל תשלומי משפחה.

למרות העובדה כי תקציב תשלומי הרווחה לחיילים צפוי לעלות השנה בשישה מיליון ש"ח, ולעמוד על 120 מיליון, טוענים באכ"א כי הסכום אותו מקבל כל חייל נשאר זהה וכי ריבוי הנתמכים יוביל בסופו של דבר להקטנת התשלום אותו מקבלים החיילים הזקוקים לסיוע כלכלי במידה והתקציב לא יגדל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ