נכנס לממשלה |

מופז צורף לפגישת עדכון עם אשטון על המגעים עם איראן

באופן חריג הזמין רה"מ לפגישה את גם שרי החוץ והביטחון, והציג קו נוקשה של דרישות מאיראן במו"מ; בעקבות המפץ הפוליטי, השמינייה הופכת לתשיעייה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

אחרי שסיים לחגוג את המפץ הפוליטי, במסגרתו נכנסה "קדימה" לממשלה, התפנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעסוק בפצצה אחרת. בצהריים נפגש ראש הממשלה עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון - שהגיעה לתדרך אותו על הכנות לקראת הסבב השני של שיחות הגרעין עם איראן ב-23 בחודש בבגדאד.

בפגישה הציגו הישראלים קו נוקשה של דרישות לאיראנים. פקיד ישראלי בכיר ציין כי נתניהו ושלושת השרים אמרו לאשטון שעמדת ישראל לקראת השיחות בבגדאד הינה שהשיחות ייחשבו כהתקדמות אך ורק אם תהיה הסכמה איראנית, עם לוח זמנים ברור, להפסקת כל העשרת האוראניום, להוצאת כל החומר המועשר משטחה של איראן, ולפירוק מתקן ההעשרה התת קרקעי בפורדו, שליד העיר קום. פקיד ישראלי בכיר סיפר כי נתניהו אמר לאשטון בפגישה כי "איראן מנסה להרוויח זמן, באמצעות השיחות עם המערב, ואין לה כל כוונה לעצור את תוכנית הגרעין".

על ביקורה של אשטון דווח לראשונה ב"הארץ" בשבוע שעבר. באופן חריג הזמין נתניהו לפגישה עם שרת החוץ של האיחוד האירופי שניים מבכירי ממשלתו – שר הביטחון אהוד ברק ושר החוץ אביגדור ליברמן, אבל גם את המצטרף החדש, יו"ר קדימה שאול מופז. האחרון, שיושבע היום כשר בממשלה, מצטרף גם לפורום ההתייעצות המדיני-ביטחוני הבכיר של נתניהו שיכונה מעתה "התשיעייה".

העיתון "מעריב" דיווח הבוקר מפי גורמים שלקחו חלק במו"מ הקואליציוני בין מופז לנתניהו שהשניים "מתואמים" בנושא האיראני וכי הם "באותו ראש" בנוגע לדרכים לעצירת תכנית הגרעין של איראן. על אף שבדיווח ב"מעריב" לא הוסבר מה משמעות אותו תיאום, נרמז בו כי מופז לכאורה שינה שוב את דעתו ותומך בתקיפה באיראן. בשבועות האחרונים, וביתר שאת מאז ניצח בבחירות לראשות "קדימה" תקף מופז את נתניהו בנושא האיראני וטען שהוא "מפחיד את הציבור".

מה שעומד ככל הנראה מאחורי הזמנתם של ברק, ליברמן ומופז לפגישה עם אשטון הוא רצונו של נתניהו להציג קו תקיף ואחיד מול אשטון, שמנהלת את המו"מ עם איראן מטעם שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה. ביקורה של אשטון בישראל הוא חריג גם כן. בניגוד לכל ביקוריה הקודמים, לשכתה נמנעה מלפרסם הודעה על הביקור או להתייחס לשאלות עיתונאים בנושא. בנוסף, היא לא תגיע לרשות הפלסטינית אלא תסתפק בפגישה עם נתניהו ושריו הבכירים ותמריא בחזרה לבריסל.

ביקורה של אשטון בירושלים מתקיים בזמן שבו נערכות הכנות לסבב השיחות השני עם איראן. היועצת הבכירה של אשטון, הלגה שמידט, צפויה להיפגש השבוע עם סגן ראש צוות המו"מ האיראני, עלי באגירי, ובשבוע שעבר נפגשה שמידט עם ראשי צוותי המו"מ של שש המעצמות.

נתניהו ושריו הבכירים הבהירו לאשטון בפגישה כי יש לדרוש מאיראן בסבב השיחות הקרוב לבצע צעדים ממשיים לעצירת העשרת האורניום ולא להסתפק בהצהרות בלבד. שר החוץ ליברמן, שביקר השבוע בברלין, אמר לעמיתו הגרמני גידו וסטרוולה כי ישראל מצפה שבפגישה יוחלט על צעדים ממשיים, ולא רק על עוד מפגשים שיאפשרו לאיראנים להמשיך ולמרוח זמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ