מופז הושבע, מבוכה לנתניהו |

הכנסת אישרה את הרכב הממשלה החדש

יו"ר קדימה שאול מופז הושבע לתפקיד שר ויכהן כמשנה לרה"מ. זמן קצר לפני ההצבעה נדרש נתניהו לפרט בנוגע להבנות שהגיע עם קדימה במו"מ

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הערב (רביעי) את הרכב הממשלה החדש ברוב של 71 חברי כנסת, מול 23 שהצביעו נגד. לאחר מכן הושבע יו"ר קדימה, ח"כ שאול מופז, לתפקיד שר ולמשנה לראש הממשלה. לאחר אישור המינוי הושבעה גם יו"ר , , כיו"ר האופוזיציה ותחליף את מופז. כצפוי, , שהכה בתדהמה את המערכת הפוליטית, עורר ביקורת קשה והטחת האשמות של נואמי האופוזיציה כלפי מופז, קדימה, נתניהו ועצם קיומו של ההסכם.

לפני ההצבעה הופסק הדיון לבקשת נתניהו לעשר דקות - כדי לברר מה מבין ההבנות שהושגו עם קדימה מחוייב בדיווח ולא נמסר, לאחר שהאופוזיציה דחקה בו לעשות כן. בתום ההפסקה הקצרה הקריא נתניהו הודעה כתובה לאחר שהתייעץ עם משפטנים: "במהלך המו"מ היו דיבורים על אפשרויות שיתרחשו בעתיד ולא הגיעו לכלל הסכם, בהן לצרף שרים נוספים אבל הדברים לא הגיעו לכלל סיכום. כל דבר שיבשיל יובא בעתיד לאישור הכנסת".

מוקדם יותר אמר ח"כ   כי "ראיתי הכל. אבל דבר כזה עוד לא ראיתי. מופז שירת תחתי כשהייתי שר ביטחון. הוא היה איש אמיץ. מאוחר יותר הוא נכנס לתפקיד שר ביטחון והיה אמיץ. אבל עכשיו תצטרך להיות אמיץ יותר בהתבוננו בעיני עם ישראל". לדברי בן אליעזר, "אני מכיר את דעותיך מוועדת החוץ והביטחון: כמה פעמים חזרת באוזניי על זה , שקרן, שקרן...הדבר הכי חמור הוא שגם אם לא התכוונת לזה הציבור במדינת ישראל איבד את אמונו באופן טוטאלי במערכת הפוליטית. המערכת הפוליטית כיום בגללך היא זבל בעיני הציבור".

רה"מ נתניהו במליאת הכנסת, היוםצילום: מיכל פתאל

  מלבד הביקורת של האופוזיציה, התעוררו סימנים ראשונים לחוסר שביעות רצון בתוך קדימה מהמהלך. רק 12 מבין 28 חברי הכנסת של קדימה, רובם ככולם אנשי מחנה מופז, ישבו באולם המליאה בפתח הדיון בהשבעתו כשר. ח"כ רוברט טיבייב (קדימה) הודיע בנאומו כי בכוונתו לא להשתתף בהצבעה על מינויו כמשנה לראש הממשלה. "נתניהו פוליטיקאי ענק. הוא אמר את זה הכי פשוט 'אני בעל הבית פה. מתי שאני רוצה יהיו בחירות , ומתי שאני לא רוצה - לא יהיו'", אמר טיבייב. "הבעיה שלנו היא באילו תנאים אנחנו נכנסים לקואליציה. שלוש שנים ניסינו להלחם ושילמנו מחיר כבד שאנחנו באופוזיציה".

  לטענתו, "אנחנו היום נכנסים לקואליציה בלי דיון, עם ארבעה סעיפים בהסכם הקואליציוני. אני לא חושב שאי פעם בהסטוריה היה הסכם קואליציוני אחד עם ארבעה סעיפים וללא דברים מהותיים. זה מה שהשגנו עם 28 מנדטים? יכול להיות שזו הצעקה האחרונה שלי מספסלי האופוזיציה של קדימה. כולנו הולכים עכשיו לעזור לזאב אלקין. אני בעד ושינוי שיטת הממשל, אבל אנחנו יכולים לתמוך בזה מבחוץ. אני מאוד מקווה שלא נאבד את המצפון. אין לי דבר נגד שאול מופז, אני מאוד מכבד אותו אבל לא אצביע. זו לא בעיה שלי אישית נגד שאול מופז. אני מאחל לו הצלחה רבה".

  ראשונת הנואמות, יו"ר , האשימה כי "את ראש הממשלה במרכז הליכוד, ומופז חטף פאניקה מהסקרים שהמפלגה שלו מתאדה. לא נתניהו ומופז מרכיבים את הקואליציה, אלא והכישלון". חבר מפלגתה, ח"כ ניצן הורוביץ ציטט את אמרותיו של מופז בהם הוא תוקף את ראש הממשלה. "מה אמורים אזרחי ישראל להבין מהדברים. האם המינוי מתאים? הממנה מתאים?" שאל הורוביץ שהאשים את מופז ונתניהו בשחיתות וסיאוב. לרונית תירוש שקראה לעברו קריאות ביניים אמר: "אין לך בושה, תתביישי לך. את מביישת את עצמך...בשם האופוזיציה אנו מביעים אי אמון במינוי, בממנה ובקומבינה הזו".

  ח"כ מהעבודה פנה לחברי קדימה במליאה ואמר כי "אנחנו מודים לכם מקרב לב. נתתם לנו את ההזדמנות להיות האלטרנטיבה היחידה ולהוביל מערכת בחירות שתימשך שנה וחצי, בהן נחשוף את כל הסיעות המרכיבות את הממשלה ונציב אלטרנטיבה אמיתית לעם ישראל".

  "לכולנו יש מה לחשוש ממה שקרה כאן. זו לא רק שאלה של אמינות. אלה שאלות יותר כבדות משקל, יותר רציניות ומסוכנות", אמר ח"כ דב חנין מחד"ש. "מהי האג'נדה של הממשלה הזאת? קיצוצים מרחיקי לכת בתחום החברתי. היא מקבלת חיזוק מחבר הכנסת מופז שאמר רק לאחרונה שהוא רוצה להוביל אגנדה חברתית. מה שנתניהו לא יכול היה להרשות לכם כשאתם באופוזיציה, הוא יכול להרשות לעצמו עכשיו, כשאתם בפנים".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ