פרשת הרפז |

באופן חריג: מבקר המדינה צפוי לייצג את עצמו במסגרת העתירה שהגיש ארז וינר

חילוקי הדעות בין המבקר ליועמ"ש הופכים לגלויים: לינדנשטראוס מסרב להעביר חומרי חקירה לעוזרו לשעבר של אשכנזי, אך וינשטיין לא רואה מניעה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חילוקי הדעות בין מבקר המדינה, , ליועץ המשפטי לממשלה, סביב , הפכו הערב (רביעי) לגלויים. לינדנשטראוס הודיע היום לפרקליטות המדינה כי מעתה, ובאורח נדיר, משרדו צפוי לייצג את עצמו בעתירתו של ארז וינר, לשעבר עוזרו של הרמטכ"ל הקודם , במקום הפרקליטות, כפי שנהוג ברוב המקרים בהם המבקר נדרש לייצוג משפטי.

וינר, שעומד ביחד עם מפקדו לשעבר במרכז בדיקת המבקר בפרשת הרפז, עתר לקבל חומרי חקירה שאסף עד עתה משרדו של המבקר במסגרת בדיקה זו. אך בעוד שמשרד המבקר העביר לו רק חלק מהחומרים המבוקשים בימים האחרונים - בפרקליטות התגבשה עמדה לפיה יש מקום להעביר לווינר את החומרים המבוקשים מתוך עמדה כי הדבר לא יפגע בחקירה המשטרתית, ככל שיחליט היועץ המשפטי לממשלה. המבקר, כאמור, לא קיבל עמדה זו ומשרדו צפוי לייצג אותו בעתירה.

בועז הרפז עצמו טען השבוע לראשונה כי הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, הפעיל אותו בעצמו לצורך איסוף מידע מכפיש על שר הביטחון, אהוד ברק. הטענה החדשה כלולה בתשובת הרפז למבקר לינדנשטראוס, על טיוטת דו"ח המבקר בפרשת המסמך. זוהי גם הסיבה העיקרית שבגללה פנה המבקר בשבוע שעבר ליועץ המשפטי לממשלה בהמלצה לפתוח מחדש את החקירה הפלילית בפרשה.

השבוע לינדנשטראוס לווינשטיין נכתב כי "הרפז מפנה בתשובתו לטיוטת הדו"ח טענות קשות כלפי הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי, כלפי עוזרו אל"מ ארז וינר וכלפי דובר צה"ל לשעבר, תת-אלוף אבי בניהו, כמי שהפעילו אותו למטרות איסוף מידע". יצוין כי עד היום לא עלתה כל טענה בדבר קשר כביכול בין בניהו להרפז. בבדיקת הפוליגרף במשטרה נשאל בניהו אם עמד בקשר עם הרפז ואם ידע על המסמך, השיב בשלילה ונמצא דובר אמת.

המסקנה המרכזית של המבקר בטיוטה היתה שווינר הפעיל את הרפז לאיסוף שיטתי של מידע מכפיש, בידיעת אשכנזי. המבקר לא טען בטיוטה כי אשכנזי הוא מפעילו של הרפז. לדברי המבקר, תשובת הרפז החדשה כוללת גם האשמות על "אמירת אי אמת לכאורה" ותיאום גרסאות בין אשכנזי, רעייתו רונית ועוזרו וינר.

הרפז הודה בחקירתו בזיוף המסמך, אך לא התייחס עד היום לטענות על הפעלתו. לינדנשטראוס סבור שהטענה החדשה דרמטית ומחייבת חקירה פלילית מחודשת, אף שהרפז הציג עד היום כמה גרסאות סותרות בפרשה. היועץ אמר שישקול בהמשך בדיקה מקדמית בעניין, אך סירב להתייחס לחקירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ