האסיר הביטחוני הוותיק ביותר המוחזק בבידוד יוצא ממנו

מחמוד עיסא, שחשוד במעורבות ברצח נסים טולדנו ונחשב לסמל בעיני האסירים, צפוי לצאת מבידוד לאחר 10 שנים שבהן זכה לביקור אחד

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

מחמוד עיסא, האסיר הביטחוני הוותיק ביותר המוחזק בבידוד, צפוי לצאת ממנו לאחר עשר שנים. מקורות במועדון האסיר הפלסטיני מסרו הערב (רביעי) כי הדבר סוכם במסגרת המו"מ בין ועדת השב"ס לנציגי האסירים השובתים רעב. עיסא נחשב לסמל בעיני האסירים הפלסטינים ואחת מדרישותיהם המרכזיות היתה להוציאו מבידוד.

בעשר השנים שבהן מוחזק אסיר העולם עיסא בתנאי הפרדה, הוא זכה לביקור משפחה, בן חצי שעה, רק פעם אחת. אמו, כיום בת 75, הורשתה אז לבקרו בהוראת שופט. בפברואר השנה דחה השופט יונתן אברהם מבית משפט המחוזי בנצרת את בקשתו של עיסא לאשר לו ביקורי משפחה, על סמך חוות דעת של השב"כ וחומר חסוי שהוגש לו.

עיסא, בן 44 מענאתא, כלוא מאז 1993. הוא נידון לשלושה מאסרי עולם בגין חלקו בחטיפת וברצח חייל מג"ב נסים טולדנו, וכן ניסיון רצח באמצעות דריסה של שני חיילים אחרים. אחותו של עיסא, אום עובאדה, בת 37, אומרת שבבית המשפט הצהיר אחיה כי פעל רק נגד חיילים, ולא אזרחים. במהלך מאסרו נשפט לעוד שש שנות מאסר, בעוון תכנון מתוך הכלא לחטוף ישראלים לצורכי מיקוח.

אחת לחצי שנה מבקש שב"ס מבית המשפט להאריך את ההפרדה, בהוראת השב"כ. בדיון ההארכה בבית המשפט המחוזי בנצרת בנובמבר 2011, בשעה שעיסא היה כלוא ב"גלבוע", ייצגה אותו עורכת הדין עביר בכר מטעם הסנגוריה הציבורית. בין שאר טיעוניה היא הזכירה שבית המשפט הבין-אמריקאי לזכויות אדם קבע כי בידוד ממושך מפר את האמנה האמריקאית לזכויות האדם.

באחרונה הועבר עיסא לכלא רמון שבדרום, לתא אחד עם מזכ"ל החזית העממית, אחמד סעדאת, שאושפז בתחילת השבוע במרפאת שב"ס. בני המשפחות, אסירים משוחררים, פעילים ועורכי דין מטילים ספק במהימנותו של המידע הסודי שהועבר לשופט אברהם. לדעתם, עצם האזכור של המידע החסוי - כמו זה שעליו מתבססים מעצרים מינהליים - נותן את הרושם שהאסירים כל-יכולים ובעלי השפעה מאגית על האחרים. דווקא קרובי האסירים אינם משוכנעים ביכולות האלו. לדעתם, נקמנות היא הסבר מדויק יותר לבידוד.

במועדון האסיר הפלסטיני מסרו כי ישנם עוד מספר אסירים נוספים שקיימות הסכמות לגביהם. עם זאת, לדבריהם לא התקיימו הסכמות לגבי חלק מהשמות ובראשם שלושה מבכירי האסירים: חסן סלאמה, אבראהים חאמד ועבדאללה ברגותי. בשירות בתי הסוהר סירבו להגיב למגעים עם האסירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ