חמאס הקים כוח מיוחד למניעת ירי רקטות לישראל

300 חיילי הארגון מסיירים ברצועה ופועלים נגד פעילי הג'יהאד האיסלאמי. בחמאס החליטו שלא להפעיל את הכוח במקרה בו ישראל תוקפת ראשונה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ממשלת חמאס ברצועת עזה החלה להפעיל באחרונה מנגנון מיוחד, שכל תפקידו למנוע שיגור רקטות לתחומי ישראל. ארגון חמאס, שחרט על דגלו את הג'יהאד נגד ישראל, הוא שמפעיל את הכוח, שבין סמכויותיו לעצור ולסכל חוליות של ארגונים פלסטיניים אחרים, כמו הג'יהאד האיסלאמי, ועדות ההתנגדות העממית ואחרים, שמתכוונים לירות טילים לעבר ישראל.

הכוח הוקם בחודשים האחרונים ביוזמתו של שר הפנים של חמאס, פתחי חמאד, ואנשיו נתונים לפיקודו הישיר. חמאד, שנחשב בעבר לבעל עמדות קיצוניות ביחס לישראל, העניק לכוח את השם "קוות דבט אל-מידאן" - כוח השליטה בשטח. הוא מונה כ-300 חיילים בקירוב, שלדברי מקור בעזה פועלים "יומם וליל, 24 שעות ביממה, בכל מקום ברחבי הרצועה, בעיקר סמוך לגבולות עם ישראל". החיילים לובשים מדים שחורים ונעים על גבי אופנועים ורכבי 4X4.

לדברי גורם בחמאס, לכוח יש אישור לירות לעבר פעילים שמתנגדים למעצרם ומנסים לירות לעבר חיילי החמאס. במקרה של מעצר, צפויים חברי החוליה המשגרת למאסר של כמה חודשים לפחות. הרקטות ופצצות המרגמה שנתפסות על ידי חברי הכוח מוחרמות ומועברות לידי החמאס.

פעילות הכוח הביאה באחרונה למעצרים רבים בקרב פעילי הארגונים הפלסטיניים הקטנים, אך גם בקרב אנשי ועדות ההתנגדות העממית והג'יהאד האיסלאמי, שנחשבים לארגוני האופוזיציה המובילים כיום ברצועה. עם זאת, אנשי הג'יהאד האיסלאמי משוחררים כמעט תמיד בו במקום, לנוכח הבנות בין שני הארגונים.

פעילים של הג'יהאד האיסלאמי בחאן יונס, לפני חודשייםצילום: רויטרס

היחסים בין חמאס בעזה לישראל מעולם לא נראו קרובים יותר. באופן מוזר, בשטח מתנהל שיתוף פעולה הדוק בין הצדדים, ללא קשר ישיר. אין מדובר בתיאום ביטחוני נוסח הרשות הפלסטינית וצה"ל בגדה, אך עצם הקמתו והפעלתו של מנגנון חדש שתפקידו להילחם במשגרי הרקטות בעזה, מעיד על המגמה שאליה מכוון החמאס: שמירה על שקט ביטחוני מול ישראל וביסוס השלטון ברצועה.

הכוח החדש כמעט לא הפריע לחוליות של ועדות ההתנגדות והג'יהאד האיסלאמי בסבב הלחימה האחרון עם ישראל לפני כחודשיים. זאת, בין היתר מכיוון שהפעלת הכוח אינה תקפה במקרים שבהם ישראל היא זו שתוקפת ראשונה (סבב הלחימה במארס החל לאחר חיסול מזכ"ל ועדות ההתנגדות העממית בעזה, זוהיר אל-קייסי). אולם בימים של רגיעה, הכוח עוצר ומונע לא מעט שיגורים לעבר ישראל.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ