מבחן לקואליציה |

השרים דנים על שכונת האולפנה, מופז סרב למסור עמדתו

יו"ר קדימה אמר אתמול כי יגיב בנושא רק לאחר שישמע את העמדות המקצועיות. במשרד הביטחון תומכים בפינוי, ולא מתכוונים להעלות הצעה חדשה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו מכנס הבוקר (שישי) דיון מיוחד בעניין פינוי חמשת הבתים בגבעת האולפנה בהתנחלות בית אל. בדיון תיבחן האפשרות לגיבוש הצעת חוק "עוקף בג"ץ" להסדרת מעמד הבתים.לדיונים בנושא, שנמשכים כבר כמה שבועות, יצטרף לראשונה גם השר והמשנה החדש לראש הממשלה, יו"ר קדימה שאול מופז.

אתמול סירבו בסביבת מופז למסור את עמדתו בעניין. "הוא רוצה לשמוע את העמדות המקצועיות של משרד הביטחון ומשרד המשפטים ורק אחר כך להגיב בעניין באופן פומבי", אמרו מקורביו.

בשלב זה לא מתכוון משרד הביטחון, שתומך בפינוי הבתים, להביא לדיון כל הצעה חדשה לפתרון הסוגיה. עמדת משרד הביטחון היא שיש להרוס את הבתים בהתאם לפסיקת בג"ץ ולהעביר את התושבים לאתר חלופי בתוך התנחלות בית-אל שבו הקרקע שייכת למדינה ונמצאת כיום בשליטת צה"ל.

בדיון משתתפים גם שר הביטחון אהוד ברק, שר המשפטים יעקב נאמן והשרים בני בגין ומשה (בוגי) יעלון. כמו כן יגיעו לדיון נציגי הפרקליטות והמינהל האזרחי בשטחים. נתניהו החליט לכנס את השרים לאחר שבג"ץ דחה בקשת המדינה לפתוח מחדש את הדיון המשפטי על פינוי הבתים בגבעת האולפנה. בג"ץ טען כי המדינה היא זו שהתחייבה לפני שנה לפנות את הבתים עד ה-1 ביולי 2012, וכי אין כל נסיבות חריגות שמחייבות עיון מחדש בפסק דין חלוט של בית המשפט העליון.

המשתתפים יבחנו את האפשרות לגיבוש הצעת חוק "עוקף בג"ץ" להסדרת מעמד הבתים. רבים משרי הליכוד תומכים בחוק, שיגביל מאוד את יכולתם של פלסטינים לתבוע חזרה קרקע שלטענתם שייכת להם. נתניהו אמר השבוע כי "צריך לחשוב" על עניין חוק ההסדרה, ובכך לראשונה לא פסל את הנושא על הסף. אם חוק כזה יעבור הוא צפוי להיתקל בביקורת בינלאומית חריפה.

חוק ההסדרה, שלא אושר עד כה, קובע כי במידה והממשלה בנתה יישוב בתום לב על קרקע פרטית, היא תפצה את בעלי הקרקע בכסף או בקרקע חלופית. בנוסף, החוק יקבע משך זמן מינימאלי של שהות על הקרקע כדי לזכות בהגנה מפינוי, על מנת למנוע השתלטות מסיבית על קרקעות.

העמדה העקרונית של הפרקליטות היא כי אין לעשות כל פעולה שתעקוף את החלטת בג"ץ וכי יש לקיים את הפסיקה, ולממש את צווי ההריסה למבנים כפי שנקבע בפסק הדין המקורי.\

סייע בהכנת הידיעה: תומר זרחין


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ