האיחוד האירופי יפרסם גינוי חריף לפעילות ישראל בהתנחלויות

ההחלטה שתשתרע על 3 עמודים תקרא לפעול נגד אלימות מתנחלים ותביע התנגדות להכשרת ברוכין, רחלים וסנסנה; ישראל הביעה מחאתה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

27 שרי החוץ של האיחוד האירופי צפויים לפרסם במפגש החודשי שלהם מחרתיים (שני) החלטת גינוי חריפה ביותר נגד פעילות ישראל בגדה המערבית. ההחלטה תגנה מעשי אלימות מתנחלים נגד פלסטינים ותקרא לישראל להסיר את ההגבלות על בנייה ופרויקטים כלכליים של פלסטינים בשטחי C בגדה המערבית.

החלטת הגינוי תהיה חריגה במיוחד בשל ארוכה – כמעט שלושה עמודים – וכן בשל העובדה שהיא תפרט בצורה מדוקדקת כמעט כל פעולה שביצעה ישראל בגדה המערבית בחודשים האחרונים. לדברי דיפלומט אירופי בכיר, שראה את נוסח ההחלטה אך ביקש לשמור על אנונימיות מפאת רגישות העניין, יגנו שרי החוץ של האיחוד האירופי את המשך הרחבת ההתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים ובמיוחד את הכשרת ההתנחלויות – ברוכין, רחלים וסנסנה.

כמו כן יגנו שרי החוץ האירופים מעשי אלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים ויקראו לממשלת ישראל לטפל ברצינות רבה יותר בנושא ולהביא את התוקפים לדין. ההחלטה תעסוק בהרחבה בהגבלות שמטילה ישראל על הפלסטינים שחיים באזור C, שבו ישראל מחזיקה בשליטה האזרחית והביטחונית. מדובר על יותר מ-50% משטחי הגדה המערבית.

ליברמן, נתניהו, ברק ומופז בפגישה עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטוןצילום: עמוס בן גרשום לע"מ

שרי החוץ האירופים יקראו לישראל לאפשר לפלסטינים לבנות בתים ולבצע פעילות כלכלית בצורה חופשית יותר בשטחי C. כמו כן יקראו לישראל לאפשר לאיחוד האירופי לסייע לאוכלוסיה הפלסטינית בהקמה של תשתיות ופרויקטים כלכליים ולהימנע מלהרוס אותם, כפי שקרה בכמה מקרים בחודשים האחרונים.

מי שיזם את ההחלטה היתה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון שזכתה לתמיכה מלאה מצד שרי החוץ של צרפת, בריטניה וגרמניה. מקור בכיר במשרד החוץ בירושלים ודיפלומט אירופי בכיר ציינו שישראל ניסתה בשבועיים האחרונים לסכל את ההחלטה.

קלינטון למולכו: חדשו המו"מ

שגרירי ישראל בבירות השונות באירופה הגישו שורה של מחאות חריפות וטענו כי החלטת גינוי שכזו תקשה עוד יותר על חידוש המשא ומתן המדיני בתקופה רגישה שכזו. בנוסף הבהירו השגרירים הישראלים שהממשלה החדשה עם קואליציה רחבה יותר, מעוניינת לקדם את תהליך השלום. לפיכך, אמרו השגרירים הישראלים, החלטת גינוי כזו בעיתוי הזה תהיה מסר מאוד שלילי מצד האיחוד האירופי ורק תקשיח את עמדות הפלסטינים.

בנוסף להגשת המחאות הסתייעה ישראל בארה"ב, בצ'כיה, באיטליה ובהולנד כדי לנסות ולרכך את נוסח ההחלטה. עם זאת, מלבד שינויים קוסמטיים ולא משמעותיים בנוסח ההחלטה, נכשלו הנסיונות לסכל את פרסומה ביום שני. "זו החלטה שמתארת את המציאות בשטח", אמר דיפלומט אירופי בכיר. "מרגע שאשטון, הגרמנים, הצרפתי והבריטים קידמו את זה, לא ניתן היה לעצור את התהליך".

אחד הנימוקים שבו ניסתה ישראל לעצור את ההחלטה היה חילופי האיגרות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן). שליחו של נתניהו, עו"ד יצחק מולכו נפגש אתמול ברמאללה עם אבו-מאזן ומסר לו איגרת מנתניהו בנוגע לקיפאון בתהליך השלום.

האיגרת הגיעה כמה שבועות אחרי האיגרת שקיבל נתניהו מיו"ר הרשות ובה הטיל אבו-מאזן על ישראל את האחריות לקיפאון בתהליך השלום. פקיד ישראלי בכיר אמר כי האיגרת של נתניהו לאבו-מאזן קוראת לחידוש המו"מ לאלתר וללא תנאים מוקדמים אך לא כוללת כל הצעה או רעיון חדש.

לפני הפגישה עם מולכו שוחח אבו-מאזן בטלפון עם שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון. האחרונה עידכנה אותו על השיחה שקיימה ביום רביעי עם רה"מ נתניהו וביקשה ממנו להשתמש בחילופי האיגרות כאמצעי לחידוש המגעים עם ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ