עוד נזיפה לממשלה |

בג"ץ: המדינה "זגזגה" בהחלטותיה בנוגע לכביש שנסלל על אדמה פלסטינית

בתחילה טענה המדינה כי אם יתגלה שמדובר בקרקע פלסטינית - השימוש בכביש בעלי זהב יופסק. לאחר שהתברר שכך הדבר, היא מבקשת פתרון אחר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שופטי מותחים שוב ביקורת על כך שהמדינה הופכת את החלטותיה בעניין הבנייה בהתנחלויות. השופטים דנו הבוקר (ראשון) של שהראת אבו שריפה, תושבת הכפר א- דיק שבשומרון, שדרשה לעצור בניית שכונה חדשה בהתנחלות הסמוכה עלי זהב שכן דרך הגישה לכלים לאתר הבנייה במקום עובר באדמותיה ללא אישור.

עמדת המדינה עד כה היתה כי אם יתברר שאכן מדובר בקרקע פרטית, השימוש בכביש יופסק. אולם לאחר שהתברר כי אכן מדובר באדמותיה של הפלסטינית, המדינה נמלכה בדעתה. נציג המדינה, עורך הדין אורי קידר, ביקש להתיר את השימוש בכביש הגישה, בטענה כי אין חלופה אחרת וכי רוכשי הדירות ייפגעו.

בדיון הבוקר מתחה השופטת מרים נאור ביקורת על התנהלות מדינת ישראל בנושא ואמרה לעו"ד קידר, שייצג את המדינה, כי "המדינה זגזגה פה". בתגובה השיב קידר כי המדינה מבקשת לפחות שנה כדי להציע חלופות לכביש. נאור השיבה לו כי "המלה 'לפחות' היא אם כל חטאת", ואילו השופטת אסתר חיות הוסיפה: "למה לוקח כל כך הרבה זמן לקבל החלטות מקצועיות? למה אי אפשר לתת לוח זמנים בטווח זמן סביר"?

עבודות בנייה בשכונה החדשה של עלי זהבצילום: מוטי מילרוד

  בתום הדיון נתנו השופטים צו על תנאי המורה למדינה לנמק מדוע לא הופסק השימוש בדרך, אך עם זאת, בנוגע לצו הביניים שביקשה העותרת, ביקשו השופטים עדכון מהמדינה תוך חודש ולאחר מכן יקבלו החלטה בעניינו.

  בתוך כך, זוג תושבים המתגוררים בגבעת האולפנה בבית אל עתרו הבוקר לבג"ץ ביחד עם הפורום המשפטי למען ארץ ישראל נגד שופטי ההרכב, בראשות הנשיא אשר גרוניס, שדנו בנושא ודחו את בקשת המדינה לפתוח את הדיון בתיק מחדש. עוד דורש הזוג לדחות את הריסת חמשת הבתים בבית אל עד למתן פסק דין בבית המשפט המחוז בירושלים, שדן בבעלות על הקרקע עליהם בנויים הבתים. הזוג קובל על כך שלא עורבו בעתירה שהגישו הפלסטינים, שטוענים לבעלות על הקרקע. לטענתם, הם שילמו על ביתם תמורה מלאה לפני יותר מעשור ולכן אין להרוס את המבנים בגבעה.

  שלשום כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון מיוחד בנושא פינוי חמשת הבתים בהתנחלות בית אל. בדיונים בנושא, שנמשכים כבר כמה שבועות נבחנה האפשרות לגיבוש הצעת חוק "עוקף בג"ץ" להסדרת מעמד הבתים. לדיון בסוף השבוע הצטרף לראשונה גם השר והמשנה החדש לראש הממשלה, יו"ר קדימה שאול מופז.

  כזכור, בג"ץ את בקשת המדינה לפתוח מחדש את הדיון המשפטי על פינוי הבתים בגבעת האולפנה. בפסיקתו קבע צוות השופטים כי המדינה היא זו שהתחייבה לפני שנה לפנות את הבתים עד ה-1 ביולי 2012, ואין כל נסיבות חריגות שמחייבות עיון מחדש בפסק דין חלוט של בית המשפט העליון.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ