ברק יטוס לוושינגטון: יקבל תוספת סיוע ל"כיפת ברזל"

שר הביטחון צפוי לחתום על הסכם עם שר ההגנה פאנטה על תוספת של 680 מיליון דולר לרכישת סוללות וטילים של מערכת כיפת ברזל

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

שר הביטחון, אהוד ברק, יצא מחרתיים (שלישי) לוושינגטון לביקור רשמי נוסף בארצות הברית, בו הוא צפוי לחתום על הסכם תוספת סיוע ביטחוני מיוחד לישראל.

ברק צפוי להיפגש ביום חמישי עם עמיתו, שר ההגנה ליאון פאנטה, אז יפרסמו הודעה משותפת בדבר הסיוע. פאנטה הודיע לפני כחודש שהממשל החליט להקציב תוספת בגובה 680 מיליון דולר לרכישת סוללות נוספות וטילים של מערכת "כיפת ברזל" ליירוט רקטות. זאת, בנוסף לסיוע של 205 מיליון דולר שהעביר ממשל אובמה אשתקד.

הסיוע הנוכחי מהווה תוספת לסיוע שנתי ביטחוני בסך שלושה מיליארד דולר שמעבירה ארצות הברית לישראל, ובנוסף, מערכות הביטחון של שתי המדינות עדיין דנות בסיוע אמריקאי בסכום של 300 מיליון דולר שנועד לממן את המשך הפיתוח של מערכות היירוט "שרביט קסמים" ו"חץ 3".

ביקורו של שר הביטחון ברק בוושינגטון הוא השני תוך פחות מחודש. מלבד ההצטיידות במערכות היירוט, ברק ידון עם עמיתיו גם בנושא האיום האיראני. בשבוע הבא צפוי להתקיים סבב שיחות שני בבגדאד בין שש המעצמות ואיראן באשר לתכנית הגרעין שלה. בשבוע שעבר נפגש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון - שהגיעה לתדרך אותו על הכנות לקראת השיחות.

בפגישה הציגו הישראלים קו נוקשה של דרישות לאיראנים. פקיד ישראלי בכיר ציין כי נתניהו ושלושת השרים אמרו לאשטון שעמדת ישראל לקראת השיחות בבגדאד הינה שהשיחות ייחשבו כהתקדמות אך ורק אם תהיה הסכמה איראנית, עם לוח זמנים ברור, להפסקת כל העשרת האוראניום, להוצאת כל החומר המועשר משטחה של איראן, ולפירוק מתקן ההעשרה התת קרקעי בפורדו, שליד העיר קום. פקיד ישראלי בכיר סיפר כי נתניהו אמר לאשטון בפגישה כי "איראן מנסה להרוויח זמן, באמצעות השיחות עם המערב, ואין לה כל כוונה לעצור את תוכנית הגרעין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ