פארסה בוועדה |

לאחר שתמכו בסיפוח ההתנחלויות, התחרטו השרים והצביעו נגד

מחשש למשבר בינ"ל הזעיק יו"ר ועדת השרים לחקיקה את נתניהו, וזה הורה לשרים לחזור בהם מכוונתם להחיל את החוק הישראלי על ההתנחלויות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השרים לחקיקה דחתה הבוקר (ראשון) ברוב קולות את הצעת החוק להחלת החוק הישראלי בהתנחלויות, לאחר שמוקדם יותר רוב גדול בוועדה תמך בה. קודם להצבעה התברר במפתיע כי תשעה מתוך עשרה חברי הוועדה תומכים בה. יו"ר הוועדה, שר המשפטים יעקב נאמן, שהבין כי ההצעה צפויה לעבור ברוב מוחץ עצר את ההצבעה וניסה לשכנע את רגב לדחות את ההצבעה בעניין. לאחר שזו התעקשה, הוא חש לדבר עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועדכן אותו בהתפתחויות. נתניהו העביר באמצעותו מסר לכל השרים לפיו עליהם להתנגד להצעה.

אם ההצעה של ח"כ מירי רגב (ליכוד) היתה עוברת בוועדה, היא היתה עולה להצבעה במליאת הכנסת במהלך השבוע, ואז היו נדרשים כל 94 חברי הקואליציה, בהם נציגי קדימה, לתמוך בה בקריאה טרומית. המשמעות היא כי אישור ההצעה היה מקנה לה רוב אוטומטי, דבר שעשוי היה להביך את סיעת קדימה וגם להכניס את ישראל לעימות מדיני חזיתי עם ארה"ב ואירופה.

בעקבות הוראת נאמן הפכו השרים את הצבעתם - תשעה שרים התנגדו להצעה, בהם מרבית שרי הליכוד בוועדה, לצד שרי העצמאות. חמישה שרים נמנעו, השר יעקב נאמן, השר דניאל הרשקוביץ, השרים משולם נהרי ויעקב מרגי וכן השר יולי אדלשטיין. "הסיבה המרכזית להימנעות השרים שהתכוונו דווקא לתמוך בחוק, היתה התנגדותה של מירי רגב למתווה שהציע נאמן, שכלל דחיה של ההצבעה על החוק בחודש ימים. מרגע שהחליטה ללכת עם הראש בקיר, לא היה מנוס מהמנעות", אמר אחד הנוכחים בישיבה.

נתניהו ומופז בישיבת הממשלה, הבוקרצילום: שירן גרנות

לאורך כל הישיבה התנהל מאבק בין שרים שביקשו לדחות את ההצבעה על החוק בחודש, לבין אלו שדרשו לקיים את ההצבעה לאלתר, כדי להפיל את החוק. מיד כשעלתה ההצעה של רגב להצבעה בוועדת השרים לחקיקה, קרא השר בני בגין להעביר את הנושא להחלטת ממשלה ולא לאפשר את ההצבעה על הצעת החוק בוועדת השרים. "על פי הידוע לי, הנושא מסור להחלטת ממשלה על פי פקודת סדרי השלטון והמשפט", אמר בגין.

השר נאמן אימץ את עמדתו של בגין, קטע את ההצבעה והציע לדחות את ההצבעה בחודש כדי לאפשר לראש הממשלה לגבש את עמדתו בסוגיה. בגין השיב, "הצעתך אינה מועילה למדינה. אפשר להבין ממנה שראש הממשלה שוקל לאשר בעוד חודש הצעה להחלת חוק המדינה על יהודה ושומרון. יש לזה מחיר בזירה הבינלאומית".

קדימה עלולה לסבול מנחת זרועה של הוועדה

השר דן מרידור מחה גם הוא על המתווה שהציע נאמן. "יש להפיל את ההצעה כעת", אמר מרידור. "אין הזוי מזה. צריך לקיים דיון מדיני ארוך ורציני בנושא. אסור להשאיר אותו בספר". מנגד, השר הרשקוביץ אמר בדיון, "באותה המידה, אם דוחים את ההצעה ומפילים אותה גם כאן יש אמירה כלפי פנים. בגין ומרידור מתייחסים למסר שיועבר לאומות העולם, ואני מתייחס למסר שיועבר לעם ישראל. לכן, צריך לקבל את מתווה נאמן".

נאמן, לאחר שהתייעץ עם ראש הממשלה, הבהיר שנתניהו קורא לשרים להתנגד להצעת החוק ובכך הביא להפלתה בהצבעה שהתקיימה מיד לאחר מכן.

אחד השרים שנכחו בישיבה תיאר את הדיון בשיחה עם "הארץ". "זאת היתה פארסה. שרי ימין מובהקים שתומכים במהלך כמו אדלשטיין והרשקוביץ הפכו את עורם בלי לתת יותר מדי הסברים", סיפר. בקרב חברי הקואליציה יש הסבורים שקדימה צפויה לסבול בתקופה הקרובה מנחת זרועה של הוועדה, לאחר שמופז לא דאג לאייש אותה בנציג מטעמו.

אחד מחברי הקואליציה אמר: "הוועדה תוכל לאלץ את הקואליציה הרחבה, כולל מפלגת קדימה, לתמוך בהצעות חוק שנחשבות ימניות ומנוגדות לסדר היום של קדימה, רק בגלל שההסכם הקואליציוני החדש לא נותן למפלגה ייצוג הולם בגוף שמכריע אם לתמוך או להתנגד להצעות חוק השנויות במחלוקת".

בנושא אחר, ועדת השרים החליטה להעביר לדיון בהנהלת הקואליציה את "חוק דרעי" שנועד למנוע מפוליטיקאים שהורשעו בביצוע עבירות במהלך כהונתם להתמודד פעם נוספת. הוועדה לא גיבשה עמדה בשלב זה בנוגע לחוק אותו יזמה ח"כ ציפי חוטובלי.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ