ההסכם עם האסירים שובתי הרעב צפוי להיחתם היום

בכירים במודיעין המצרי היו מעורבים בתיווך ההסכם, שיובא היום לאישור הוועד למען האסירים; גורמים המעורים בפרטים: האסירים עצמם יחליטו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מקורות בכירים במועדון האסיר הפלסטיני אמרו אמש (ראשון) ל"הארץ", שההסכם שגובש עם שירות בתי הסוהר יובא מחר לאישור הוועד למען האסירים. על פי המקורות, ההסכם יכלול שלושה פרקים עיקריים ומתייחס לעצורים המנהליים, מדיניות הבידוד וביקורי המשפחות של האסירים מעזה. ההסכם יוצג ככל הנראה לוועד האסירים באחד מבתי הסוהר בדרום  - כנראה, כלא אשקלון.

גורמים המעורים בפרטים מחוץ לבתי הסוהר אמרו שמדובר בהסכם טוב שעונה על רוב דרישות האסירים אולם בסופו של דבר ההחלטה תהיה של האסירים עצמם.

חבר הוועד המרכזי של פתח, עזאם אל אחמד, אמר שההסכם בין הוועד שמייצג את האסירים לבין שירות בתי הסוהר כולל היענות לדרישות האסירים. בשב"ס מבהירים כי טרם נחתם ההסכם.

הפגנת תמיכה באסירים בטחוניםצילום: הדר כהן

אל אחמד, השוהה בקהיר, אמר שהוא נפגש עם בכירים מצרים שמתווכים בעניין האסירים שובתי הרעב וכי מי שהוביל את המאמצים לתיווך היה בכיר במנגנון המודיעין המצרי, ראפת שחאתה, והאחראי על תיק פלסטין במודיעין המצרי, גנרל נאדר אל אלאעסר.

השניים היו מעורבים באופן אינטנסיבי במגעים לשחרור החייל גלעד שליט. שחאתה עצמו היה שהוביל את שליט מידיו של אחמד אל ג'עברי, רמטכ"ל החמאס, לידי דוד מידן במעבר הגבול ברפיח.

אל אחמד אישר בראיון שהעניק לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" שהוא הגיע לקהיר בהוראה של יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, על מנת להגיע לפתרון בסוגיית האסירים. משלחת שכללה אסירים משוחררים, כולל משוחררי עסקת שליט, שהתה בסוף השבוע בקהיר ונפגשו עם בכירים מהמודיעין המצרי והציגו בפניהם גם את דרישות האסירים.

בימים האחרונים חלה התקדמות במגעים בין נציגי האסירים לבין שירות בתי הסוהר (שב"ס) בכל הנוגע לדרישות שהציבו האסירים השפוטים שמנהלים מאבק ושביתת רעב זה כחודש.

בשבוע שעבר פנה ארגון רופאים לזכויות אדם לראש הממשלה ושר הבריאות נתניהו, למשרד הבריאות, להסתדרות הרפואית בישראל, לשב"ס, ולמנהל בית חולים "אסף הרופא" בדרישה להעביר אל בתי חולים אזרחיים את שובתי הרעב, הנמצאים בשלבים מתקדמים לשביתתם. במכתב מביע צוות הארגון חשש כבד כי שיקולים זרים עומדים בבסיס מדיניות השב"ס, ובהם ניסיון להפעיל לחץ לשבירת השביתה באמצעות מניעת אשפוז מאלו הזקוקים לכך.

מזכ"ל האו"ם באן קי מון פרסם בשבוע שעבר קריאה לשחרר את העצורים המינהליים או להעמידם לדין. קריאה זו מצטרפת להודעת האיחוד האירופי הקוראת לישראל לאפשר לאסירים הפלסטינים ביקורי משפחות, ומותחת ביקורת על השימוש שעושה ישראל במעצרים מינהליים. גם שגרירות צרפת בישראל הביעה דאגה לנוכח ההידרדרות במצבם של כמה שובתי רעב, והדגישה כי השימוש במעצר מינהלי צריך להיות חריג ומוגבל.

ביום שלישי שעבר אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק המסדירה לראשונה תנאי כליאה הולמים לכלל האסירים בישראל, בהם גם האסירים הביטחוניים. מדובר בהצעה הממזגת חוק שיזם ח"כ דב חנין (חד"ש) עם הצעה שהגיש בעקבותיו המשרד לביטחון פנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ