רק שהשרים לא יפציצו כמו שהם מצביעים

השרים מצביעים ב"ש.ק.ר" על סיפוח השטחים. האם הממשלה שלנו אחראית למעשיה, או שהיא לוקה לפעמים באי-שפיות זמנית?

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

בישראל ניטש באחרונה ויכוח מר: האם המנהיגות באיראן היא "מנהיגות רציונלית", אם לאו. קברניטי הממסד הביטחוני - ראשי מוסד, שב"כ ורמטכ"לים לשעבר ובהווה - דווקא הם סבורים שאין לנו עסק עם חבורת מטורפים הזקוקה לאשפוז, אלא עם אנשים שפויים, שלא ירצו להמיט על עצמם חורבן בהחלטות נמהרות; מסוכנים - בוודאי, משוגעים על כל הראש - לאו דווקא.

את מוקד הוויכוח הזה צריך להעתיק עכשיו משם לכאן, אל הזירה הישראלית: האם הממשלה שלנו אחראית למעשיה, או שהיא לוקה לפעמים באי-שפיות זמנית. "למעשיה", כך אמרנו, כי למחדליה אחראי תמיד מישהו אחר, כוח עליון בדרך כלל. אלמלא היתה ההשתלשלות אתמול בוועדת השרים לענייני חקיקה כה חמורה - חמורה וחמורית - היינו מסתפקים בגיחוך, היינו ממלאים פינו שחוק; איזו פארסה מוצלחת.

אחת, מירי רגב, שהיתה בעברה, בעברנו, דוברת צה"ל - אם אני לא טועה ואולי צה"ל הוא זה שטעה - הניחה על השולחן הצעת חוק, שמחילה את החוק הישראלי על כל "היישובים היהודיים ביהודה ושומרון", או במלים אחרות - על כל ההתנחלויות בכל הגדה המערבית, ובמלים לגמרי אחרות - מספחים את השטחים כולם, סוף סוף. מה שלא העזו מנחם בגין ויצחק שמיר ואריאל שרון לחולל, מעזה העז מירי, אשת לפידות.

נתניהו ומופז בישיבת הממשלה, הבוקרצילום: שירן גרנות

אך לא היא הסיפור; הסיפור הוא הרבה יותר רציני. בהצבעה הראשונה בוועדת השרים, זכתה הצעת החוק ברוב ניכר. שרים חשובים תמכו בה, גם שר החינוך, גדעון סער, ושרת התרבות, לימור לבנת. מרוב עיסוק ביהדות ובציונות, הם לא ראו אותיות של קידוש לבנה, כאילו הכה אותם הירח באמצע היום.

ורק במחשבה שנייה ושלישית, הבין יו"ר הוועדה, שר המשפטים יעקב נאמן, איזה תפוח אדמה לוהט ומפויח תוחבים לידיו, מזכרת מל"ג בעומר בשבוע שעבר. כמה טוב ומרגיע לדעת, שיש שר משפטים בירושלים, שבסוף הוא קולט במה דברים אמורים, ולעתים קצת אחרי הסוף; עוד כמה רגעים, והעולם היה נהפך. וכמה מעודד להיווכח, שזה הצעד הראשון של ממשלת האחדות החדשה, שסימנה מתינות ויישוב הדעת.

רק ברגע האחרון ממש, ובהתערבות אישית של ראש הממשלה, נדחתה ההכרעה למועד אחר. נתניהו, שבדרך כלל הוא הראשון לגלות ולזהות, התעכב גם הפעם, כהרגלו, למרות שסדר היום פורסם מזמן. ביבי הוא פירומן מזן נדיר: מומחה לכיבוי שריפות, שהוא מדליק במו ידיו.

לבנת וסער הזדרזו להודיע שטעו, שהתבלבלו, הם לא בדיוק הבינו על מה בעצם מצביעים. איפה הוא שאול מופז ההוא, כשיש צורך בהגדרות הקולעות שלו, אם כי מעט בוטות לעתים. האם שרים באמת אינם מבינים נוסח חוק בהיר ונהיר, או רק בשין-קוף-ריש; האם הבינו גם הבינו ואף התכוונו, אבל חזרו בהם, מבוהלים מעצמם; האם כך ינהגו - יתבלבלו - גם כאשר יחליטו על ההפצצה הגדולה באיראן הלא רציונלית?

בימים האחרונים אני שוקל שינוי עמדה: ייתכן מאוד שכבר בקרוב אודיע על תמיכתי במתקפה צבאית כוללת נגד מתקני הגרעין של חמינאי ואחמדינג'אד: אני מגיע למסקנה, שרק בדרך הזאת ניתן יהיה להיפטר מממשלת נתניהו-סער-לבנת, ולהקים במקומה ממשלה נורמלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ