נתניהו לעבאס: יש הזדמנות לחדש את תהליך השלום בעקבות הרחבת הקואליציה

באיגרת ששיגר ליו"ר הרשות, כתב רה"מ כי ברצונו לחדש את המו"מ בהקדם. לראשונה במסמך ממשלתי, נכללה מחויבות רשמית למדינה פלסטינית מפורזת

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העביר במוצאי שבת איגרת ליושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) שבה הוא כותב כי הקמת ממשלת האחדות והקואליציה הרחבה שנוצרה בישראל עם צירופה של קדימה יוצרות "הזדמנות חדשה" לקידום תהליך השלום, ולכן רצונו לחדש את המשא ומתן בהקדם האפשרי.

מאז נכנס לתפקיד ראש הממשלה, העלה נתניהו בפני הנשיא אובמה ושרת החוץ קלינטון את הרכב הקואליציה כסיבה לכך שאינו יכול להתקדם במשא ומתן עם הפלסטינים. קלינטון, ששוחחה עם נתניהו בשבוע שעבר, אמרה לו שאחרי צירוף קדימה לממשלה, היא מצפה לראות כיצד בכוונתו לקדם את התהליך המדיני.

אחד מסעיפי ההסכם הקואליציוני בין קדימה לליכוד עסק בחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים.

האיגרת של נתניהו הועברה לאבו מאזן במוצאי שבת על ידי שליחו המיוחד של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, שזה שלוש שנים הוא "מחזיק התיק הפלסטיני" בלשכת נתניהו. מולכו ואבו מאזן נפגשו במוקטעה ברמאללה כשעה וחצי. בסיום הפגישה פרסמו הצדדים הודעה משותפת קצרה שלפיה "ישראל והרשות הפלסטינית מחויבות להשגת שלום, והצדדים מקווים שחלופת המכתבים בין הנשיא עבאס לראש הממשלה נתניהו תתרום לכך".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו (מימין), ויושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, בפגישתם במעון ראש הממשלה בירושלים, בספטמבר 2010 צילום: אי-פי

צעד כן של נתניהו לקראת משא ומתן? דברו על זה בפייסבוק

הפגישה בין מולכו לבין אבו מאזן היתה למעשה מפגש גומלין. לפני שלושה שבועות באו ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת וראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פארג' לפגישה עם נתניהו בביתו בירושלים והעבירו לו איגרת מיושב ראש הרשות. באותה איגרת האשים אבו מאזן את נתניהו בכך ש"רוקן את הרשות מכל סמכויותיה".

מקור שראה את האיגרת ששלח נתניהו לאבו מאזן ציין כי לראשונה במסמך רשמי של ממשלת ישראל, היא כללה מחויבות רשמית של נתניהו להקמת מדינה פלסטינית מפורזת בהתאם לעקרון שתי מדינות לשני עמים. נתניהו הכריז על נכונותו להקמת מדינה פלסטינית מפורזת בנאום בר אילן ביוני 2009 וכן בנאומו בקונגרס האמריקאי במאי 2011, אולם מעולם לא הביא את הנושא להצבעה בממשלה ולא העלה את הדברים על הכתב במסמך רשמי.

נתניהו ומופז, בישיבת הממשלה הראשונה המשותפתצילום: רויטרס

באיגרת שהעביר ראש הממשלה לאבו מאזן הוא לא התייחס ישירות לארבע הדרישות שהציב לו אבו מאזן - הפסקת הבנייה בהתנחלויות, נכונות למשא ומתן על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים, שחרור אסירים פלסטינים והחזרת המצב בגדה המערבית לזה שהיה בספטמבר 2000. משמעות הדרישה האחרונה היא כיבוד מלא מצד ישראל של גבולות שטחי A, שבהם שליטה ביטחונית ואזרחית פלסטינית. "נתניהו לא התווכח עם הטענות והדרישות שהעלה אבו מאזן במכתבו", אמר המקור. "במקום זאת הוא כתב לאבו מאזן שעל שני הצדדים להסתכל קדימה לעתיד ולהתחיל מחדש בדיאלוג".

אתמול כינס אבו מאזן שני דיונים בעניין איגרתו של נתניהו: דיון אחד של הוועד הפועל של אש"ף ודיון שני של הוועד המרכזי של פתח. בסיום ישיבת הוועד הפועל פורסמה הודעה ובה תגובה ראשונה לאיגרת. "הוועד הפועל של אש"ף סבור שהאיגרת הישראלית אינה מכילה תשובות ברורות לגבי הסוגיות המרכזיות שהן מכשול בפני חידוש תהליך השלום, ובראשן הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, ההכרה בגבולות 1967 והמחויבות לשחרור אסירים פלסטינים", נכתב בהודעה. חבר הוועד המרכזי של פתח מוחמד שתייה, שנכח בדיונים שהתקיימו אתמול, אמר כי האיגרת של נתניהו כללית בלבד ולא כללה כל הצעה או רעיון חדש. "זה היה שילוב בין נאום בר אילן לנאום בקונגרס האמריקאי", אמר שתייה.

למרות האכזבה הפלסטינית מאיגרתו של נתניהו, היא לא נדחתה על הסף. בשלב זה עדיין לא ברור מה יהיה הצעד הבא שינקוט יושב ראש הרשות. אבו מאזן ציין בכמה פגישות באחרונה כי אם תשובתו של נתניהו לא תהיה מספקת, הוא יחדש את המהלך הפלסטיני החד-צדדי באו"ם ויפנה לעצרת הכללית בבקשה לשדרג את מעמדה של פלסטין לזה של מדינה משקיפה שאינה חברה מלאה באו"ם. "המהלכים הפלסטיניים הבאים ייקבעו בהתאם להתייעצויות של ההנהגה הפלסטינית עם מדינות ערב ועם ידידינו בעולם", אמר אבו מאזן בישיבת הוועד המרכזי של פתח אתמול. "כל הצעדים הדיפלומטיים שננקוט מצריכים תמיכה וסיוע ערבי ובינלאומי".

הממשל האמריקאי לוחץ על אבו מאזן להשתמש בחילופי האיגרות כאמצעי למעבר לשיחות ישירות עם ישראל, גם אם בדרג נמוך. האמריקאים היו רוצים לראות את חידושו של ערוץ השיחות בין עו"ד מולכו לסאיב עריקאת שהתקיים בינואר בעמאן, בחסותו של מלך ירדן עבדאללה השני. שרת החוץ של ארצות הברית הילרי קלינטון שוחחה בימים האחרונים גם עם נתניהו וגם עם אבו מאזן וביקשה מהם לנצל את ההזדמנות ולחדש את השיחות. לממשל אובמה אין אשליות כי חידוש של השיחות יביא לפריצת דרך, אולם בבית הלבן סבורים כי הדבר יביא להורדת המתיחות בין הצדדים וכך תימנע הסלמה לפני הבחירות לנשיאות ארצות הברית בנובמבר הקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ