הושג הסכם לסיום שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים

האסירים התחייבו לא לפעול נגד ישראל ובתמורה יבוטל הבידוד ומשפחות מעזה יוכלו לבקר; 5 העצורים שלא אוכלים יותר מחודשיים עדיין שובתים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שירות בתי הסוהר הודיע היום (שני) כי האסירים הפלסטינים הסכימו להפסיק את שביתת הרעב שלהם לאחר שהושג עמם הסכם. מקורות בכירים במועדון האסיר הפלסטיני אמרו אמש ל"הארץ" כי ההסכם שגובש בין השב"ס לאסירים כולל שלושה פרקים עיקריים ומתייחס לעצורים המינהליים, מדיניות הבידוד וביקורי המשפחות של האסירים מעזה.

עד כה ידוע כי במסגרת ההסכם התחייבו האסירים שלא לעסוק בפעילויות נגד ביטחון המדינה מתוך הכלא, ובתמורה יוענקו להם הקלות בכמה תחומים. בין היתר התחייב שב"ס להחזרת אסירי ההפרדה לאגפי הכליאה ולבטל את מדיניות ההפרדה, וכי אסירים תושבי עזה יהיו זכאים לביקורי קרובים מדרגה ראשונה. הזכאות לביקורים תינתן באופן הדרגתי. בנוגע לעצירים המנהליים, שב"ס וגורמי ביטחון אחרים הסכימו לדון מחדש בכל התיקים באופן פרטני.

חמשת העצורים המינהליים שהובילו את שביתת הרעב ממשיכים בשביתה, כל עוד לא קיבלו את ההסכם לידיהם. ל"הארץ" נודע כי משלחת מטעם האסירים שניהלו את המשא ומתן תגיע לכלא רמלה, שם מאושפזים החמישה, יחד עם עורך דינם ג'וואד בולוס, ושם ישמעו על פרטי ההסכם ויקבלו החלטה אם להפסיק את השביתה. החמישה הם בילאל דיאב ותאיר חלאחלה, ששובתים 77 יום, חסן ספאדי ועומאר אבו שלאל, ששובתים 71 יום וג'עפר עזאדין, ששובת רעב זה 61 יום.

על פי המידע שיש בידי "הארץ" נבדקת האפשרות לשחרר את חמשת העצורים בתום תקופת צווי המעצר, אולם בשלב זה לא ברור אם יש הבנות סופיות לגביהם, והנושא יתבהר בשעות הקרובות.

הפגנה למען האסירים בשכםצילום: אי–פי

שלושה אסירים נוספים ששבתו רעב, מוחמד אתאג' וכיפאח חטיב, ששבתו מעל לחודש, הפסיקו את השביתה, יועברו לכלא הדרים ויקבלו תנאים מיוחדים. מוחמד סורסוק, שחקן הכדורגל שנעצר ב-2009 במחסום ארז, ומאז נמצא במעצר מינהלי, יוחזר לעזה, והוא הפסיק את השביתה.

מנהל מועדון האסיר הפלסטיני, כדורא פארס, אומר כי ההסכם שנחתם בתום ישיבה מרתונית בכלא אשקלון אושר על ידי כל הפלגים הפלסטינים. מוקדם יותר היום דווח כי בין הנהגת האסירים לשב"ס בכלא אשקלון התעוררה מחלוקת בנוגע לסוגיית העצירים המינהליים. לפי הדיווח, בכיר במודיעין המצרי הוזעק לישראל כדי לפתור את המחלוקת, ולאחר שעות של משא ומתן קדחתני והתערבות הבכיר, נפתרה המחלוקת ונחתם ההסכם בין ועד האסירים לבין השב"ס.‬ הוועדה שהגיעה להבנות עם האסירים כוללת נציגים משב"ס, מהמשטרה, מצה"ל ומשב"כ, לצד נציגי משרד המשפטים, משרד החוץ, משרד הבריאות והמועצה לביטחון לאומי.

חבר הוועד המרכזי של פתח, עזאם אל אחמד, אמר שההסכם בין הוועד שמייצג את האסירים לבין שירות בתי הסוהר כולל היענות לדרישות האסירים. אל אחמד, השוהה בקהיר, אמר שהוא נפגש עם בכירים מצרים שמתווכים בעניין האסירים שובתי הרעב וכי מי שהוביל את המאמצים לתיווך היה בכיר במנגנון המודיעין המצרי, ראפת שחאתה, והאחראי על תיק פלסטין במודיעין המצרי, גנרל נאדר אל אלאעסר.

בימים האחרונים חלה התקדמות במגעים בין נציגי האסירים לבין השב"ס בכל הנוגע לדרישות שהציבו האסירים השפוטים שמנהלים מאבק ושביתת רעב זה כחודש. כ-1,600 אסירים מבין 4,600 האסירים הביטחוניים הכלואים בישראל משתתפים בשביתת הרעב. שלושה פלסטינים מסרבים לאכול כבר יותר מ-70 יום, וסכנה נשקפת לחייהם.

ביום שלישי שעבר אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק המסדירה לראשונה תנאי כליאה הולמים לכלל האסירים בישראל, בהם גם האסירים הביטחוניים. מדובר בהצעה הממזגת חוק שיזם ח"כ דב חנין (חד"ש) עם הצעה שהגיש בעקבותיו המשרד לביטחון פנים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ