האיחוד האירופי: מדיניות ישראל בגדה מסכנת את פתרון שתי המדינות

27 שרי החוץ גינו את אלימות המתנחלים נגד פלסטינים ואת הריסת הבתים במזרח י-ם. משרד החוץ: ישראל מחויבת לרווחת התושבים הפלסטינים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

27 שרי החוץ של האיחוד האירופי פרסמו בצהריים (שני) החלטת גינוי חריפה ביותר נגד מדיניות ישראל בגדה המערבית. ההחלטה, שעליה פורסם לראשונה ב"הארץ", קובעת כי פעולותיה של ישראל בגדה המערבית "מעמידות בסכנה את פתרון שתי המדינות".

"חייבים לשמור על היכולת להגיע לפתרון של שתי מדינות", נכתב בהודעת שרי החוץ האירופאים. "אנו מודאגים מכך שההתפתחויות בשטח מאיימות להפוך את פתרון שתי המדינות לבלתי אפשרי".

החלטת שרי החוץ של האיחוד האירופי מתייחסת בהרחבה למעשי אלימות מצד מתנחלים נגד פלסטינים בגדה המערבית. "אנו מודאגים מאוד לגבי פעולות קיצוניות והסתה מצד מתנחלים בגדה המערבית", נכתב בהחלטה. "אנו מגנים את המשך האלימות והפרובוקציות המכוונות של מתנחלים נגד תושבים פלסטינים. אנו קוראים לממשלת ישראל להעמיד לדין את המבצעים ולעמוד במחויבויותיה לפי החוק הבינלאומי".

בהודעה מפורטות שורה של פעולות שישראל ביצעה בגדה המערבית בחודשים האחרונים – האצת הבנייה בהתנחלויות לאחר סיום הקפאת הבנייה בסוף 2010, ההחלטה להכשיר את מעמד ההתנחלויות סנסנה, ברוכין ורחלים והכוונה להעביר את המאחז הבלתי חוקי מגרון לאזור אחר בגדה המערבית ובכך ליצור יישוב חדש.

עוד ציינו שרי החוץ של האיחוד האירופי כי במזרח ירושלים ממשיכה בישראל בהריסת בתי פלסטינים, בהרחבת שכונות יהודיות ובמניעת פעולות תרבותיות, כלכליות, פוליטיות וחברתיות של פלסטינים במזרח העיר.

ליברמן, נתניהו, ברק ומופז בפגישה עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטוןצילום: עמוס בן גרשום לע"מ

שרי החוץ האירופאים אף ציינו כי חלה הידרדרות בתנאי החיים של פלסטינים בשטח סי בגדה המערבית, שם ישראל מחזיקה בשליטה הביטחונית והאזרחית. "יש הגבלות חמורות על יכולתה של הרשות הפלסטינית לקדם פיתוח כלכלי של הקהילות הפלסטיניות בשטח סי", נכתב בהחלטה.

"פיתוח חברתי וכלכלי של אזור סי הוא קריטי לעתידה של המדינה הפלסטינית כיוון שמדובר בעתודת הקרקע המרכזית. האיחוד האירופי קורא לישראל למלא את מחויבויותיה לגבי תנאי החיים של האוכלוסיה הפלסטינית בשטח סי... כולל עצירת טרנספר של אוכלוסיה והריסת בתי פלסטינים".

בהחלטת שרי החוץ של האיחוד האירופי נמסר עוד כי "ההתנחלויות הן בלתי חוקיות בהתאם לחוק הבינלאומי... האיחוד האירופי לא יכיר בכל שינוי בגבולות 1967 כולל בירושלים, מלבד אלה שהיו בהסכם בין הצדדים". שרי החוץ האירופאים הדגישו כי הם מחויבים לאכוף את החקיקה האירופית בנושא לשיווק מוצרים מההתנחלויות באיחוד האירופי.

במשרד החוץ בירושלים דחו על הסף את החלטת שרי החוץ של האיחוד האירופי. "ההודעה כוללת שורת טענות ארוכה וביקורת המתבססת על הצגה חלקית, מוטה וחד צדדית של המציאות בשטח. הצגה פומבית כזו אינה תורמת לקידום התהליך", נמסר ממשרד החוץ. עוד אמרו במשרד החוץ כי ישראל מחוייבת לרווחת התושבים הפלסטינים ונוהגת בהתאם לכל האמנות הבינלאומיות הרלוונטיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ