נתניהו החליט להחזיר לפלסטינים מאה גופות מחבלים

ראש הממשלה נענה לבקשת עבאס, ולדברי פקיד ישראלי בכיר ישראל מקווה "שהצעד יגביר את האמון ויסייע לחידוש התהליך המדיני עם הפלסטינים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט היום (שני) להעביר לידי הרשות הפלסטינית מאה גופות מחבלים פלסטינים הקבורים בישראל. לדברי פקיד ישראלי בכיר, נתניהו נענה לבקשת יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן). "אנחנו מקווים שהצעד הזה יגביר את האמון ויסייע לחידוש התהליך המדיני עם הפלסטינים", אמר הפקיד הבכיר.

במוצאי שבת הגיע לרמאללה שליחו של ראש הממשלה נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, ונפגש עם עבאס. מולכו העביר ליו"ר הרשות מכתב מנתניהו לגבי חידוש התהליך המדיני. במהלך השיחה העלה עבאס שלוש בקשות: התגמשות ישראלית שתביא לסיום שביתת הרעב של האסירים; נכונות ישראלית להעביר גופות מחבלים פלסטינים לידי הרשות; ונכונות לשחרר אסירים פלסטינים שנמצאים בבתי הכלא בישראל עוד מהתקופה שלפני חתימת הסכם אוסלו.

הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי מולכו עדכן את נתניהו לגבי הבקשות וראש הממשלה החליט להעביר מאה גופות שנמצאות בידי ישראל לרשות הפלסטינית כצעד בונה אמון שעשוי להאיץ את חידוש השיחות בין הצדדים. "עידכנו את הפלסטינים לגבי החזרת הגופות והם הגיבו בצורה חיובית מאוד", אמר פקיד ישראלי בכיר שהוסיף כי  "בשלב זה אין החלטה לשחרר אסירים פלסטינים".

בית קברות למחבלים. ארכיוןצילום: דרור ארצי

  דוברת משרד החוץ האמריקאי ויקטוריה נולנד הביעה הערב "אופטימיות זהירה" בעקבות חילופי המכתבים בין ישראל לפלסטנים. "המכתבים וההצהרה המשותפת החיובית נותנים לנו בסיס מסוים להתקדם - שני הצדדים הדגישו את המחויבות שלהם להשגת השלום. זו התקווה שלנו, על זה נמשיך לעבוד". כשנשאלה היכן להערכת הממשל עומדים הפלסטינים במסע שלהם לקראת מדינה עצמאית, השיבה שהיא "לא במצב לחלק תעודות. זה קשה, זה תמיד היה קשה, אך אנו ממשיכים לעבוד על זה".‬

  ישראל הסכימה להעביר את הגופות לפלסטינים כבר ביולי 2011. אולם ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק חזרו בהם ברגע האחרון בשל לחצים פוליטיים מצד משפחות נפגעי הטרור וכן בשל חשש לפגיעה במגעים לשחרורו של גלעד שליט.

  בטרם חזר בו מהחלטתו הקודמת מסרה לשכת ראש הממשלה כי "מדובר בהחלטה שהיא מחווה הומניטארית בלבד... ישראל אינה סוחרת בגופות ולכן אין לנו בעיה להעביר אותן לרשות הפלסטינית".

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ