עקיבא אלדר
חיים לוינסון

סאיב עריקאת, ראש צוות המו"מ הפלסטיני, אומר כי משמעות הצהרתו של שר הביטחון, אהוד ברק, כי בהסדר הקבע עפרה ובית אל יסופחו לישראל, היא שבין הים לירדן תהיה רק מדינת ישראל. עריקאת אמר ל"הארץ" כי הדברים חושפים את פרצופו האמיתי של ברק, שאינו מתכוון לנהל משא ומתן עם הצד הפלסטיני, אלא להכתיב להם את ההסדר ולחסל את פתרון שתי המדינות.

הבוקר, בראיון לגלי צה"ל, אמר ברק: "בתוך כל מפה שמישהו מעלה על דעתו של הסדר קבע, בית אל, עפרה ובעל חצור צריכים להיות חלק ממדינת ישראל". ברק הוסיף: "אני חושב שיש דברים שצריך לעשות בשביל לחזק את בית אל. יישוב חשוב מאוד - בית אל. אין לי שום ספקות לגבי עתידה של בית אל".

מדובר בשינוי עמדתו של אהוד ברק מאז שנת 2000. אז, במשא ומתן בקמפ דייוויד, הסכים ברק, שהיה אז ראש הממשלה, להעביר לפלסטינים את רוב שטחי יהודה ושומרון - לרבות מזרח ירושלים.

בשנים האחרונות התפרסם שבמסגרת המשא ומתן, ישראל תדרוש להשאיר תחנת התרעה על הר בעל חצור, ההר הגבוה ביותר בחלק הצפוני של הגדה. בכל מקרה לא דובר על נוכחות אזרחית. המאחז עמונה, שאמור להיהרס עד לסוף השנה, נמצא על רכס בעל חצור.

סאיב עריקאתצילום: דניאל בר און

עם זאת הדגיש ברק כי הוא מתנגד לחוק המבקש להפקיע קרקעות פרטיות מבעליהן הפלסטינים - למשל בשכונת האולפנה בבית אל. "אני אומר לך באחריות, הנזקים של התנהגות לא נכונה בעולם הנוכחי, אנחנו לא חיים בבועה, אני חושב שניסיון להתעקש לחוקק חקיקה רטרואקטיבית, הנזק שלה בזירה הבינלאומית לישראל ומה שזה אומר על היחסים בין המדינה לבין מערכת המשפט שלה, בתוך עולם שבו ההגנה האמיתית שלנו, גם המקרה של גולדסטון וגם בשורה של מקרים אחרים בעולם בזמן המאבקים הדיפלומטים - היא העובדה שבית המשפט העליון בישראל הוא עצמאי, הוא לא מקבל הוראות מהממשלה, והעובדה שישראל היא מדינת חוק מתקדמת היא כלי מרכזי".

לדברי שר הביטחון, "מי שבאמת אכפת לו מעתיד תנועת ההתיישבות, מעתיד המפעל שקרה ביהודה ושומרון ב- 45 השנה האחרונות, מי שבאמת אכפת לו שבהסדר קבע נוכל להביא 80 או 90 אחוז מהמתיישבים ביהודה ושומרון אל תוך גבולות ישראל, בתוך גושי הישובים שמוכרים על ידי כל העולם, צריך להיות חרד כל הזמן לאחריות שלנו בשמירה על יסודות חוקים כמו זכות הקנין, גם בתוך המקומות האלה. כי מה שאנחנו עלולים לעשות זה תפסת מרובה לא תפסת, ולא להבחין שמה שנועד לבטא כוונות טובות אנחנו מזיקים למעמדה הבינלאומי של מדינת ישראל."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ