בישראל מקווים שסיום שביתת הרעב יפחית את המתיחות בגדה

ההסכם בין האסירים למדינה הושג ערב יום הנכבה, כשמעליו מרחף חשש כבד ממות אחד השובתים, שעלול לגרום להצתת השטחים ולמשבר בינ"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שביתת האסירים הביטחוניים הפלסטינים הכלואים בישראל הסתיימה היום (שני), בתום מו"מ ממושך שבו היו מעורבים גם הרשות הפלסטינית והמודיעין המצרי. ישראל הסכימה להפסיק את החזקתם של אסירים בבידוד ולאפשר ביקורי משפחות לאסירים תושבי רצועת עזה.

הנהגת האסירים, מצדה, התחייבה בשם האסירים כולם שלא לעסוק בטרור והודיעה שהיא מודעת לאפשרות שהסנקציות כנגדם יחודשו אם לא תעמוד בהסכם. הערב מתקיימים מגעים בין הנהגת האסירים לחמישה עצירים מינהליים, המאושפזים בבית החולים של שירות בתי הסוהר, לאחר שאלה עדיין סירבו להפסיק את שביתת הרעב שלהם.

ישראל הסכימה לעסקה, בעיקר לנוכח החשש כי אחד משובתי הרעב ימות והדבר יצית גל של אלימות בשטחים וגינויים לישראל בקהילה הבינלאומית. ההסכם הושג ערב יום הנכבה, שמציינים הפלסטינים לציון מה שהם רואים כאסונם במלחמת העצמאות בשנת 1948. הפסקת השביתה עשויה להפחית מרמת המתיחות בשטח מחר: ההפגנות המתוכננות נועדו לעמוד גם בסימן של ההזדהות עם מאבק האסירים. צה"ל תגבר במקצת את היערכותו בגדה המערבית ובגבולות, מחשש להפגנות אלימות, אולם הערב העריכו במטכ"ל כי העימותים צפויים להתנהל בהיקף מוגבל יחסית.

הפגנת תמיכה באסירים הביטחוניים מול כלא רמלהצילום: הדר כהן

את המו"מ להפסקת השביתה ריכז בהנחיית הדרג המדיני בישראל ראש השב"כ, יורם כהן, שעמד בשבועיים האחרונים בקשר הדוק עם בכירי המודיעין המצרי והמודיעין הפלסטיני. נראה כי כהן נסע לשם כך גם לקהיר. ההסכם עם תשעה אסירים, חברי הפלגים הפלסטיניים השונים הנחשבים יחד להנהגה המוכרת על ידי האסירים כולם, נחתם לפני כמה שעות בבית הכלא שקמה באשקלון.

בהודעה שפרסם השב"כ נאמר כי מנהיגי האסירים "חתמו על התחייבות להפסקה מוחלטת של פעילות טרור מתוך בתי הכלא" וכי ההסכם נחתם "לאחר שניתן לאסירים אור ירוק על ידי מפקדי הארגונים מחוץ לכלא". לדברי השב"כ, "על פי כתב ההתחייבות, האסירים הביטחוניים יימנעו מכל פעילות אשר תהווה תמיכה מעשית בטרור, לרבות גיוס אנשים לפעילות טרור, הנחיה, מימון, תיאום בין מגויסים" וההסכם יחייב גם אסירים שייכלאו בעתיד.

בתמורה להתחייבות, הסכימה ישראל על שורת הקלות בתנאי המאסר של האסירים הביטחוניים. מדובר בביטול הבידוד לאסירים הכלואים בתנאי הפרדה ובהיתר לקיום ביקורים של בני משפחה מדרגת קרבה ראשונה אצל אסירים מרצועת עזה. הביקורים מעזה הופסקו כליל ב-2007, אחרי השתלטות החמאס על הרצועה ובתגובה לחטיפת גלעד שליט שנה קודם לכן (גם משום שהחמאס סירב לאפשר ביקורים של הצלב האדום אצל שליט).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ