הסטטוס קוו ניצח |

ההסכם להפסקת שביתת הרעב: בעיקר מנצחים ומעט מפסידים

בתיווך מצרי, מתוך הבנות שקטות עם חמאס ונוכח החשש מיום הנכבה, הושג ההסדר שמבטיח שמירה על המצב הקיים לטובת האינטרסים של כל הצדדים

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ההסכם שהביא לסיום שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים לצד המחווה ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) המגולמת בהחזרת גופותיהם של 100 מחבלים, מבשרים פחות על התקרבות משמעותית בין הצדדים ויותר על ניסיון לשמר את השקט היחסי בגדה ובעזה.

על אף שהתחדשות המשא ומתן לשלום אינה נראית בפתח, ברשות, בחמאס ובישראל מעוניינים בסילוק איומים פוטנציאליים על יציבות האזור. וכך, בעוד המזרח התיכון ממשיך לבעור (בחריין, סוריה, לבנון ועוד), דווקא באחד הימים שנחשבו בעבר בעלי הפוטנציאל הגדול ביותר להתנגשויות אלימות בשטחים, מצליחים השב"כ ומנהיגי האסירים בכלא להגיע לעסקה שמשמעותה - הרבה מנצחים ומעט מפסידים.

בשב"כ הדגישו את ה"הישג" המשמעותי שלהם - הסכמת האסירים לחתום על מסמך שבו הם מתחייבים שלא לחזור ולעסוק בטרור מתוך כותלי בתי הכלא. לא צריך להיות פרשן ביטחוני בכיר כדי להבין שחלקם ישובו גם ישובו.

ההישג האמיתי הוא אחר - עצם נטרול הפצצה המתקתקת שהיא כ-1,500 אסירים שובתי רעב. נכון שהציבור הפלסטיני נותר ברובו אדיש וברחובות הגדה לא נראו עשרות אלפי אנשים שמפגינים למען האסירים. ובכל זאת, הצירוף של "יום הנכבה" עם שביתת רעב של סמלי המאבק הפלסטיני שחלקם כבר היו במצב בריאותי רע, עלול היה להוביל לתבערה, בייחוד אם מי מהם היה מת בכלא.

בהתאם להתפתחויות, מסתפקים הפלסטינים בגדה בעצרות סמליות בלבד לרגל יום הנכבה. ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, מזניק מצדו בעזה מרתון מיוחד לרגל "יום האסון".

הכותרת - "ניצחון לאסירים"

הסכם האסירים מהווה הישג מסוים גם לחמאס ולרשות. למנגנוני הביטחון הפלסטיניים היה חלק משמעותי בתיווך בדרך להסכם והם יקבלו את הנקודות שלהם בדעת הקהל. חמאס אמנם לא הוביל את השביתה - אנשי הג'יהאד האסלאמי עשו זאת - אך ההסכמה הישראלית לאפשר ביקורי משפחות אסירים מעזה מהווה עוד צעד בהתפוררות של מדיניות הבידול הישראלית בין עזה והגדה.

מאז ניצחון חמאס בבחירות בינואר 2006 לא הותר למשפחות האסירים בעזה לצאת לישראל. והנה ישראל במידה מסוימת מכירה (באיחור) בשלטון החדש ברצועה ואט אט נרקם בשטח שיתוף פעולה בין הרשויות משני עברי הגדר. רובו נעשה מתחת לשולחן, כמו ההקמה החשאית של מנגנון ביטחון של החמאס בעזה שפועל למנוע ירי של רקטות לעבר ישראל. לעיתים גם מעליו - כמו במקרה של הפעילות המסחרית במעבר כרם שלום. מצור של ממש על עזה כבר אין, מלבד הגבלות על ייצוא שגם הן נשחקות עם הזמן.

המנצחים העיקריים בהסכם הם האסירים עצמם ומנהיגיהם בכלא, ובהתאם, הכותרת הראשית של אתר החדשות "מען" אמרה הערב "ניצחון לאסירים". הפסקת מדיניות הבידוד מהווה הישג לא רק לאסירים אלא גם למנהיגיהם, ביניהם מרוואן ברגותי. זה האחרון היה מעורב בפתרון המשבר והפעם בניגוד לאינתיפאדה השנייה, מבלי להשתמש באלימות. זאת על אף שרוב אסירי הפתח כלל לא השתתפו בשביתה.

ועוד מילה אחת על מצרים. בעוד עשרה ימים יסתיים הסיבוב הראשון של הבחירות לנשיאות. המועמדים עדיין עסוקים בהצהרות מתלהמות נגד ישראל, בעיקר המועמד האסלאמיסטי המתון עבד אל מונעם אבו-אל פותוח. ויחד עם זאת, קהיר הייתה שותפה גם בגיבוש הסכם זה. המודיעין הכללי המצרי, כמו בעסקת שליט ובמקרים אחרים, הפך למנטרל סדרתי של משברים בין ישראל לחמאס והרשות, אם מדובר בסיום שביתת רעב של אסירים ערב "יום הנכבה", או סיומו של עוד סבב אלים בעזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ