ישראל אסרה להכניס עותקים של התרגום הערבי ל"ספר הכוזרי"

הספרים מעוכבים במעבר אלנבי בשל החוק האוסר מסחר עם ארץ אויב

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

מדינת ישראל מעכבת את היבוא לישראל של "ספר הכוזרי" מאת יהודה הלוי בשפה הערבית. עשרות עותקים של הספר מעוכבים במחסני המכס בגשר אלנבי, בעילה של פעולה "בניגוד לחוק החל על מסחר עם האויב". בצד זאת, המכס הישראלי במעבר גשר אלנבי מבקש להשית שיעור גבוה של מכס על עותקי הספר הממוענים למהדיר בירושלים.

"ספר הכוזרי", מהמפורסמים והחשובים בחיבורי מחשבת-ישראל, נכתב במקורו על ידי יהודה הלוי בערבית-היהודית (ערבית הנכתבת באותיות עבריות), שפת התרבות של היהודים יושבי ארצות האיסלאם בימי הביניים. המו"ל שהוציא לאור את הספר בערבית הוא פליט עיראקי שמתגורר שנים רבות בגרמניה. הכתובת ומשרד ההוצאה נמצאים בפרייברג בגרמניה, אך ההוצאה מדפיסה את ספריה בערבית בלבנון.

"ספר הכוזרי" תורגם לעברית סמוך לזמנו של המחבר (המאה ה-12) ונפוץ בעולם היהודי שאינו דובר ערבית בתרגומו זה. בתקופה המודרנית תורגם הספר לשפות שונות ובהן שפות אירופיות.

הדוקטורנט הירושלמי נביה בשיר, מהמחלקה למחשבת ישראל באוניברסיטת בן גוריון, נטל עליו לתרגם את הספר לקוראי הערבית. הכנת המהדורה נמשכה יותר משבע שנים, ונעשתה כולה ללא תמיכה כלכלית. בשיר נעזר במומחים ישראלים, בהם ד"ר אהוד קריניס, שתרם למהדורה פרק מבוא.

קריניס מסביר שהתרגום הערבי הודפס בביירות, שכן לבנון היא המרכז הגדול להדפסה ולהפצת ספרים בעולם הערבי. לדבריו, "ספר הכוזרי" הוא חיבור היסטורי בלתי מוכר בקרב ציבור הקוראים הערבי. אף שבשיר לא ביקש שכר סופרים, לא עלה בידו למצוא הוצאה ישראלית או מו"ל במדינה ערבית שאינה מוגדרת "מדינת אויב".

בחודש שעבר היתה צריכה להתקיים השקת הספר באירועי יריד ספרים בינלאומי ברמאללה. שלטונות ישראל מנעו ממספר רב של הוצאות בעולם הערבי, ובהן ההוצאה שהדפיסה את מהדורת "ספר הכוזרי", אפשרות ליטול חלק ביריד, היריד בוטל ועמו אירוע ההשקה.

בשבת האחרונה ניסה בשיר להעביר במעבר אלנבי ספרים שרכש מחנות ספרים בעמאן, ובהם כאלהשראו אור בירדן. הספרים נתפסו על ידי המכס בטענה שבשיר פעל בניגוד לחוק האוסר מסחר עם האויב.

בשיר אמר ל"הארץ" שרוב הספרים בשפה הערבית, שנמכרים בחנויות הספרים בארץ, יובאו מלבנון, בגלל אכיפה לקויה של החוק.

מרשות המסים נמסר שמכס נהר הירדן עדכן את בשיר כי במקרים חריגים, יכול בעל הטובין לפנות להשגת היתר משר האוצר, שיאשר את יבוא ממדינת אויב. בשיר ציין, שקודם נסיעתו לירדן פנה לשר האוצר ולשר המסחר והתעשייה כדי לקבל אישור, אך לא זכה למענה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ