התרומה של מופז להפקעת שטחי פלסטינים

תרומת שאול מופז למשא ומתן עם הפלסטינים אינה ברורה עדיין, אך בנישול פלסטינים יש לחבר החדש בקואליציה, האחראי לתרגיל המסריח שהפך מאות אנשים לשוהים לא חוקיים באדמתם - ניסיון רב

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

אם ניתן ללמוד משהו מהמכתב הסתמי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, העביר שלשום לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, צירוף קדימה לקואליציה אינו צפוי לחולל פריצת דרך במשא ומתן על הסדר הקבע בשטחים. לעומת זאת, שאול מופז יכול לתרום לנתניהו מהידע הרב שלו ומהניסיון העשיר שצבר בכל הנוגע לטיפוח מאחזים ולנישול פלסטינים.

מגרון ושכונת האולפנה הוקמו במשמרת של מופז בלשכת הרמטכ"ל. במשמרת שלו בלשכת שר הביטחון השניים עלו ופרחו, עם עשרות מאחזים אחרים. כפיצוי למתנחלי חוות מעון שבדרום הר חברון, שהועתקו ממקומם ב-1999, רקח רב-אלוף מופז, בעצה אחת עם שר הביטחון אהוד ברק, את התרגיל המסריח של הכרזה על שטח רחב באזור "שטח אש", שהכניסה אליו אסורה. בכך נהפכו מאות שוכני מערות פלסטינים המתגוררים באזור לשוהים בלתי חוקיים באדמתם.

עו"ד שלמה לקר והאגודה לזכויות האזרח התגייסו לעזרת התושבים ועתרו בשמם לבג"ץ. בצו ביניים חריג הורה נשיא בית המשפט העליון אז, אהרן ברק, להחזיר את תושבי המערות למקומם. אחרי 12 שנים הכוללות בקשות דחייה חוזרות ונשנות של הפרקליטות, אמור בג"ץ לקבל בימים אלה את העמדה העדכנית של המדינה. שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן פסק, שעד אז יוקפאו כל צווי ההריסה והפסקת העבודות שהוציא המינהל האזרחי למבני טיט, אוהלים, דירי צאן ומתקני אנרגיה סולרית.

אבל השופט לא אמר, שפקחי המינהל (רבים מהם מתנחלים) מוכרחים להקפיא את ההתנכלות לתושבים, לילדיהם ולעדרי הצאן שלהם. מן הסתם, פוגלמן לא העלה בדעתו שהפקחים יחרימו את רכב ההסעה שארגוני סיוע העמידו לרשות מורי בית הספר היסודי, המשרת את ילדי האזור ויתפסו את הרכב של וטרינרים שבאו לחסן את העדרים. בשבועיים האחרונים המורים מגיעים לבית הספר המאולתר (שגם נגדו הוצא צו הריסה) על גבי חמורים. הם עושים את דרכם בדרך משובשת, שנכבשה בתקופה העותמנית (גם נגדה הוצא צו הריסה). בימים האחרונים ניכרת גם פעילות אימונים מוגברת של צה"ל בשטח.

איור: עמוס בידרמן

דרור אטקס, העוקב במשך שנים מקרוב אחרי ההתנחלויות והמאחזים, אמר ל"הארץ", כי לפחות שלושה מאחזים פלשו בשנים האחרונות לשולי אותו שטח אש בדרום הר חברון (אביגיל, מצפה יאיר וחוות מעון). "ככל הידוע לי שום רכב שלהם לא נתפס", אמר אטקס, "לא ידוע לי גם על שום אזור אימונים פעיל של הצבא בתוך שטח האש הזה וברובו לא היו מעולם אימונים".

לקר רואה בהתעמרות בתושבים הפרה חמורה של צו בג"ץ משיקולים זרים, שהרי לא ניתן לצפות שחיי מאות אנשים יוקפאו לחלוטין במשך 12 שנה ותימנע מהם האפשרות לתת חינוך חובה לילדיהם. השיקולים הזרים שלקר רומז להם הם מדיניות עקבית של ירידה לחיי פלסטינים, שלרוע מזלם נקלעה אדמתם לאזור C, המצוי באחריות של ישראל ובו שוכנים ההתנחלויות ומחנות הצבא.

לפי המפה של נתניהו, הרוב המכריע של האזור הזה, אם לא כולו, מיועד לסיפוח. עבאס כבר הודיע לכל העולם, שלמפה מעין זאת יצטרך נתניהו למצוא לעצמו פרטנר אחר. אולי הוא מצא אותו בקדימה.

תגובת מתאם פעולות הממשלה בשטחים: "עניין צווי התפיסה נידון בימים אלה בבית המשפט. תשובת המדינה בנושא תינתן במסגרת הדיונים שם. הטענות בדבר אפליה במדיניות האכיפה מופרכות. המינהל האזרחי ימשיך לפעול לאכיפה מקצועית ושוויונית" (יצוין, שבית המשפט ידון אך ורק בצווי הריסה והפסקת עבודות. לא בצווי תפיסה של כלי רכב).

הפרת החוק הבינלאומי

המחשבה, שאחדים מהשרים שביזבזו שלשום את זמנם בדיון על ההצעה של ח"כ מירי רגב להחיל את החוק הישראלי על ההתנחלויות, הם שיחליטו אם להפציץ את איראן - מעוררת חלחלה. משמעות ההצעה היא סיפוח חלקי של שטחי הגדה, הכוללים את שטח השיפוט של כל המועצות המקומיות והאזוריות, הכוללות את רוב השטח שבין ההר לבקעה.

לפרופ' איל בנבנשתי, מומחה למשפט בינלאומי מאוניברסיטת תל אביב, אין ספק, שסיפוח השטח הזה יהיה הפרה ברורה של המשפט הבינלאומי ושל הסכמי אוסלו, שבהם נדרשו הצדדים לשמור על הסטטוס קוו.

בנבנשתי מזכיר, כי ממילא החוק הישראלי חל פרסונלית על המתנחלים וכי החלתו על ההתנחלויות לא תפתור את בעיית המאחזים השוכנים על אדמה פרטית של פלסטינים. "האם החוק הישראלי מאפשר לנשל אדם מרכושו?" תוהה המומחה.

בעניין היוזמה של ח"כים מהימין להכשיר מאחזים, דוגמת מגרון ושכונת האולפנה, מסביר בנבנשתי, כי לכנסת יש סמכות להפקיע קרקע של פלסטיני בשטחים בדיוק כמו שיש לה סמכות להפקיע קרקע של צרפתי בצרפת. "אני מניח, שמשפטני המדינה לא יעשו טעות דרמטית כזאת", הוא אומר. "סביר יותר שהם יחתימו את המפקד הצבאי על צו, שבו הוא מפקיע את הקרקע תמורת פיצוי לבעליה, וינמקו שלא הוגן לפנות אנשים מבתיהם לאחר שרכשו חזקה בתום לב. זה כמובן יעשה פלסתר את מושג תום הלב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ