מצעד הימין יעבור במזרח י-ם למרות החשש מעימותים

המצעד הפך בעבר למפגן התרסה נגד פלסטינים. המשטרה דרשה לקיימו במערב העיר, אך חזרה בה לאחר שהואשמה שהיא מעודדת חלוקת העיר

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

מצעד הדגלים המסורתי של הציונות הדתית ישוב ויצעד ביום ראשון הקרוב, הוא יום ירושלים, דרך הרובע המוסלמי בבירה, למרות שבשנה שעברה התאפיין האירוע באלימות ובקריאות גזעניות.

המצעד, בו משתתפים עשרות אלפי בני נוער, יעבור ברחובות ירושלים ומסתיים ברחבת הכותל המערבי. המצעד הפך בשנים האחרונות למפגן התרסה נגד הפלסטינים, תושבי מזרח ירושלים. בשנה שעברה הגיעו העימותים האלימים במהלך המצעד לשיאם, ו-24 צעירים יהודים ופלסטינים נעצרו. לשיא כיעורו הגיע המצעד ברחובות הרובע המוסלמי, כאשר מאות ממשתתפי המצעד צעדו ברחובות הצרים כשהם צועקים: "מוות לערבים", "מוחמד מת" ושירי נקמה וגזענות נוספים. מארגני האירוע התנערו וגינו את התופעה ואמרו כי מדובר בקומץ.

השנה הגישו המארגנים מסלול צעדה דומה לזה של שנה שעברה, שכולל מעבר בשייח ג'ראח, בשער שכם וברובע המוסלמי. משטרת ירושלים דחתה בתחילה את הצעת המארגנים ודרשה שהאירוע יערך ברובו במערב העיר. על פי הצעת המשטרה, תחל הצעדה במרכז העיר ותעבור דרך שער יפו אל עבר הכותל. המארגנים מחו ואף האשימו את המשטרה בעידוד חלוקת ירושלים.

עימותים במהלך ההפגנה בשנה שעברהצילום: דניאל בר און

"בצעד זה נוקטת המשטרה עמדה מסוכנת בדבר חלוקת ירושלים, ומחנכת את בני הנוער כי מקומם של היהודים הינו במערב העיר ולא במזרחה", כתב סגן ראש העיר מהמפד"ל, דוד הדרי, לשר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ'. שלשום חזרה בה המשטרה מהדרישה והסכימה למעבר דרך שער שכם והרובע המוסלמי. על פי המסלול שאושר, קבוצת הבנות תצעד ממרכז העיר אל שער יפו, וקבוצת הבנים דרך שער שכם. בתמורה התחייבו המארגנים כי יופעלו סדרנים לשמירה על הסדר ולמניעת הישנות האירועים משנה שעברה.

"אני שמח שהמשטרה התירה את זה והבינה שצריך להפגין בירושלים את הריבונות ואת אחדותה של העיר", אמר אתמול הדרי והוסיף: "אני מזכיר שבשנה שעברה צעדו 50 אלף איש. בודדים מתוכם נהגו שלא בצורה מכובדת ואי אפשר להכתים את כל הציבור הזה בגלל קומץ".

צעדת הדגלים בשייח ג'ראח, בשנה שעברהצילום: דניאל בר און

פורום תג-מאיר, המאגד 21 ארגונים במחאה נגד תופעת "תג מחיר" ואלימות הימין, ביקשו לאחרונה מהמשטרה ומהעירייה להסיט את ההפגנה מהשכונות הערביות. "אנחנו חושבים שלצעוד בשכונות ערביות ולשיר שירי נקמה זה לא פחות גרוע מ'תג מחיר'. אנו חוששים לגבי הצעדה ברובע המוסלמי ומקווים שאנשים ינהגו באחריות", מסרו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ