שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ביה"ד הרבני מינה את מארגני ההסתננויות לקבר יוסף לאחראים לניהול האתר

הרבנים שקיבלו את הסמכות על האתר טוענים שהצבא ביקש זאת מהם. דובר צה"ל: מעולם לא נעשתה פנייה כזו. לבית הדין אין כלל סמכות על הקבר

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עקיבא אלדר

בית הדין הרבני האזורי בירושלים פסק כי הסמכות המשפטית והמינהלית על קבר יוסף בשכם תועבר לשני רבנים, שעומדים בראש ארגון "שכם אחד", המארגן בשנים האחרונות ביקורים באתר שלא באישור צה"ל. זאת על אף שהאתר נמצא במובלעת בעלת מעמד מיוחד  בלבה של שכם, באזור A, שעל פי הסכם הביניים (אוסלו ב') נתון לאחריותה המלאה של הרשות הפלסטינית. כזכור, הצדדים התחייבו בהסכם להימנע מכל שינוי בסטטוס-קוו בשטחים עד לחתימה על הסכם הקבע.

אב בית הדין, הרב חיים ש. רוזנטל, החליט כי הרבנים שלמה בן שמעון ומרדכי גרוס הם "באי הכוח והנציגים הרשאים להופיע מבחינה משפטית וציבורית בפני כל ערכאה ומוסד לצורך ענייני ההקדש כפי שייראה בעיניהם". השניים עתרו בדרישה להכיר בהם כאפוטרופוסים החוקיים והבלעדיים של האתר, וכתבו כי "רשויות הצבא" הן שדרשו מהם להקים "גוף חוקי שינהל, יתפעל וישגיח על המקום הקדוש" כדי להגדיל את מספר המבקרים. בית הדין נענה לעתירה ונתן לשניים את מבוקשם - סמכות לנהל באופן שוטף את האתר, הכוללת לכאורה גם אישור סיורי מתפללים יהודים.

בית הדין אישר גם את מינויים של באי כוחם של הרבנים - חסיד ברסלב, נתנאל שניר, מראשי "שכם אחד", יואל פרץ, ויעקב לוי למנהלי ההקדש בפועל. בנובמבר 2010 צוטט שניר באתר "הקול היהודי": "מלבד מהכניסות הלא סדירות, מדי ראש חודש היינו מבקשים אישור כניסה לקבוצה בראשות הרב גולן מור יוסף. המח"ט דאז מעולם לא אישר את הכניסות, כך שנכנסנו גם ללא אישור הצבא. תמיד חתרנו לעבודה בשיתוף פעולה, אך אם זה לא היה קורה היינו ממשיכים בשלנו". בדיווח נכתב כי "לשניר ברור שהתפילות על ציון יוסף הצדיק אינן מהוות מטרה שלמה וכי כמובן שהשאיפה היא לחזור ליוסף ולשכם עיר הברית, להתיישב בה ולנחול את הארץ".

דובר צה"ל מסר ל"הארץ" כי הטענה שהרבנים הם מעתה והלאה "בעלי הבית" של האתר שגויה. "הטענה בדבר הפניה המדוברת איננה נכונה. הכניסה לקבר יוסף מתואמת על ידי המינהל האזרחי ומסודרת על ידי משטרת ישראל, תוך תיאום עם גורמים רבניים, בהם הרבנים המדוברים, וגורמי הרשות הפלסטינית, על מנת לאפשר חופש פולחן דת", נמסר.

פסק דין המפר את הסטטוס-קוו. קבר יוסף בשכם

התנהלות סבירה של גוף רשמי של המדינה? הצטרפו לדיון בפייסבוק

גורם צבאי הוסיף כי הגורם המוסמך בכל הנוגע לאתר הוא קמ"ט (קצין מטה) דתות במינהל האזרחי וכי לבית הדין הרבני אין שום סמכות לעסוק בשום סוגיה הקשורה לשטחים. עוד נאמר כי צה"ל אינו מתכוון לשנות את הסטטוס של האתר. על פי התגובה, הרי שבית דין רבני - גוף משפטי רשמי של המדינה - חרג מסמכותו וקיבל החלטה בעלת השלכות מדיניות מרחיקות לכת, על סמך מידע מוטעה. יצוין כי משרד הביטחון עומד להוציא בקרוב מכרז שמתייחס אך ורק בהעברת הטיפול בלוגיסטיקה של הביקורים לגורם חיצוני שזהותו טרם ידועה.

פסק הדין ניתן בעקבות עתירה שהגישו הרבנים בן שמעון וגרוס, שהסתמכו על חוות דעת של עורך דין דניאל קרמר, מומחה להקדשים, שלפיה קבר יוסף הינו הקדש יהודי. השניים כתבו כי "כיום המקום נשמר בכבודו במשך כל ימות השנה ובכל שעות היממה על ידי הממשל הפלסטיני בשכם, אשר העמיד מאבטחים מטעמו המפטרלים ברחוב הגובל באתר, במתן הוראות ובפיקוח של מערכת הביטחון הישראלית". בהמשך נאמר כי הרב גרוס ויואל פרץ מקיימים קשר ישיר עם בכירים במערכת הביטחון "על מנת להמשיך לקדם את כבודו של קבר יוסף" וכי "הובטח לנ"ל על ידם כי לאחר שנושא ניהול האתר יוסדר באופן חוקי, תתאפשר יותר גישה חופשית ובטוחה למקום וכן תהליכי שיקום נוספים".

בעתירה צוין כי שכיום מתאפשרת כניסה לקבר של יותר מ-20 אלף יהודים בשנה. האתר נפתח אחת לחודש מחצות ועד ארבע לפנות בוקר. הדבר מהווה מקור הכנסה משמעותי של מיליוני שקלים משנה מגביית כספים וצדקה שנעשית במקום. המבקשים כותבים כי "ידוע ומוסכם על כל הגורמים, כולל הביטחוניים, כי מצב זה אינו עונה כלל על הביקושים העצומים". בפסק הדין שהגיע לידי "הארץ" נאמר כי הרבנים רשאים למנות באי כוח שינהלו בפועל את ענייני ההקדש וכי "בית הדין מורה לרשויות להכיר בנאמנים הנ"ל כנאמני ואפוטרופסי ההקדש". תוקף המינוי ל 18 חודשים ובסיומם בית הדין יבחן אותם מחדש.

מהנהלת בית הדין הרבניים נמסר בתגובה כי "הנהלת בתי הדין אינה נוהגת להגיב על פסקי הדין של בתי הדין הרבניים. לצדדים המעוניינים לערער על פסק הדין,עומדת לרשותם ערכאת ערעור עליונה בביה"ד הגדול לערעורים".

חייל ומתפללים בקבר יוסף בשכם. ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

עד לשנת 1967 היה קבר יוסף בשליטתו של הווקף הירדני. צו מפקד האזור משנת 1969 קבע כי קצין המטה לענייני דתות יהיה ממונה על ניהול המקומות הקדושים בשטחים הכבושים. עם זאת, היועץ המשפטי של המינהל האזרחי המליץ בשעתו להימנע מסכסוך עם הווקף ביחס לכל הנכסים שניהל והחזיק ולהודיע כי המינהל ישמור על הסטטוס-קוו ויאפשר ליהודים, למוסלמים ולשומרונים גישה חופשית לתפילה.

בהסכם הביניים מספטמבר 1995 הוסכם כי "האחריות על מקומות בעלי משמעות דתית בגדה המערבית וברצועת עזה תועבר לצד הפלסטיני". כמו כן נאמר כי באזור C (שליטה ישראלית מלאה) אחריות זו תועבר בהדרגה לתחום הסמכות הפלסטינית, למעט נושאים שיידונו במו"מ על הסדר הקבע. באזור C, אחריות זו תועבר בהדרגה לתחום הסמכות הפלסטינית אשר תכסה את שטח הגדה המערבית ורצועת עזה למעט הנושאים אשר יידונו במשא ומתן על מעמד הקבע. הצדדים התחייבו לכבד ולהגן על הזכויות הדתיות של יהודים, נוצרים, לרבות גישה חופשית למקומות הקדושים וחופש הפולחן והתפילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ