מכון מחקר המייעץ לפנטגון: נגד תקיפה באיראן, בעד דיסקין ודגן

"ראנד", מכון מוביל הנקרא ע"י קובעי מדיניות בוושינגטון, משלים בפועל עם התגרענות הרפובליקה וקובע שתקיפה עלולה רק להרע את המצב במזה"ת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מכון המחקר "ראנד", המייעץ לפנטגון, הזהיר היום (שלישי) מפני תקיפה ישראלית או אמריקאית של מתקני הגרעין באיראן והמליץ לממשל אובמה "לנסות להשפיע בשקט על הוויכוח הפנימי בישראל בדבר התועלת שבהתקפה צבאית". המכון חלק על עמדתם הלוחמנית של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק, שייפגש ביומיים הקרובים עם שר ההגנה ליאון פאנטה ובכירים אחרים, והתייצב לצד ראשי המוסד והשב"כ לשעבר, מאיר דגן ויובל דיסקין, בלי לנקוב בשמם.

ראנד, שמושבו בסנטה מוניקה, קליפורניה, נחשב לאחד ממכוני המחקר והמדיניות המקובלים ביותר על ממסד החוץ והביטחון האמריקאי והתמחה בחקר ביצועים, בניתוח מערכות ובחיזוי מגמות בשירות חיל-האוויר האמריקאי וזרועות מימשליות אחרות.

גישת נתניהו וברק "נשענת על ההנחה השגויה שהמזרח-התיכון שלאחר ההתקפה יהיה פטור מאיראן חמושה בנשק גרעיני, אך למעשה התוצאה עלולה להיות רעה שבעתיים: גם איראן חמושה בנשק גרעיני ונחושה מבעבר לאתגר את ישראל וגם פחות מכשולים אזוריים ובינלאומיים שיעמדו בפניה", לדעת המכון, המשלים בפועל עם ודאות הצלחתה של איראן להשיג נשק גרעיני ועם העדר היכולת למנוע ממנה להמשיך בהעשרת אורניום, בין השאר משום התמיכה הנרחבת בכך בדעת-הקהל האיראנית.

"על בכירי המודיעין האמריקאי לתמוך בהערכותיהם של בעלי תפקידים בהווה ובעבר במערכת הישראלית, שהתבטאו נגד מימוש החלופה הצבאית", קרא כתב-העת של המכון בכתבת-שער שהתבססה על מסמך עמדה. "גם סמינרים בחסות אמריקאית, שיבהירו לקהילת הבטחון והמודיעין הישראלית את החששות ואומדני הנזק האמריקאים, יכולים לסייע בעיצוב הוויכוח הפנימי. אין להפעיל על ישראל לחץ גלוי, העלול להגביר את תחושת הבידוד בה ואת התמיכה בגורמים הקוראים תיגר על ארה"ב.

יובל דיסקיןצילום: עופר וקנין

"יש לעודד מנהיגים ועיתונאים בישראל לדווח יותר לציבור על שיתוף הפעולה הביטחוני בין המדינות. משחקי מלחמה הנערכים במכוני מחקר לא-ממשלתיים מסייעים להבהיר לציבור הישראלי את יחסי ההרתעה בין ישראל לאיראן. כדאי לעודד הידברות בין מומחי ביטחון ישראלים ואיראנים בערוצים בלתי-רשמיים, בחסות אמריקאית או אירופית, כדי למנוע סכסוך גרעיני אם איראן תשיג נשק גרעיני" - כך מכון ראנד.

בראש צוות ראנד שניסח את המסמך עמד השגריר בדימוס ג'יימס דובינס, מנהל מרכז מדיניות ההגנה והביטחון הבינלאומי של המכון. לדברי דובינס ועמיתיו, "עיצומים כלכליים ודיפלומטיים מתאימים יותר מפעולה צבאית לסיכול הופעתה של איראן חמושה בנשק גרעיני. השירות הטוב ביותר לביטחון ישראל יהיה ריסון צבאי בתוספת שיתוף פעולה אמריקאי-ישראלי מוגבר. בעם האיראני גלומה התקווה הבטוחה ביותר לאיראן עתידית, שתהיה קשובה יותר לאינטרסים האמריקאים".

מכון ראנד מזהיר כי "התקפה ישראלית או אמריקאית על מתקני הגרעין האיראנים תגדיל, לא תקטין, את הסבירות להחלטה של המישטר האיראני לייצר ולהציב נשק גרעיני. התקפה כזו גם תגדיל, לא תקטין, את הקושי להכיל את השפעת איראן, כי שכנותיה חוששות מחתרנות יותר מאשר מתוקפנות. כך גם בישראל, שפגיעותה העיקרית אינה ללחצים צבאיים איראניים, אלא להתקפות חיזבאללה וחמאס בתמיכת איראן. בעקבות התקפה ישראלית או אמריקאית ללא התגרות תהיה הכלת ההשפעה האיראנית קשה יותר. האהדה כלפי איראן [המותקפת] תכביד על ישראל, על ארה"ב, על משטרים ערביים הקשורים כיום בברית עם וושינגטון ובמיוחד במדינות כמצרים, הנמצאות בתהליכים דמוקרטיים חדשים".

יעד המדיניות המערבית "בשעה מאוחרת זו", לפי דובינס ועמיתיו בראנד, צריך להיות "להניא את איראן מביצוע ניסוי בנשק גרעיני ומהצבתו", אך האזהרה כי חציית סף זה "תגביר את בידוד איראן, תפחית את השפעתה ותגדיל את פגיעות המישטר לשינוי שידורבן מבפנים" תישען על החרפת העיצומים בפעולה בינלאומית מתואמת ולא על איומים במבצע צבאי – ובוודאי לא על מימוש האיומים האלה.

כדי למנוע מהיריבות הישראלית-איראנית להסלים למערכה צבאית "על ארה"ב להמשיך להניא את ישראל מהתקפה צבאית ובה בעת לחזק את היכולת הצבאית והמודיעינית הישראלית להתכונן לעתיד שבו אפשר שאיראן תשיג נשק גרעיני. אפשר שמשטר איראני עתידי, באיראן דמוקרטית יותר או תחת הנהגה מתונה יותר, יפחית את העוינות האיראנית כלפי ישראל ואת דימוי האיום האיראני בישראל".

קריאת ראנד למניעת התקפה ישראלית ולהשלמה עם ההתגרענות האיראנית, בתנאי שתיעצר על סף ניסוי והצבה של נשק גרעיני, התפרסמה שבוע לפני הסבב השני של שיחות שש המעצמות עם איראן בבגדאד, במאמץ ברור להשפיע על העמדה המערבית בהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ