ראש אמ"ן: ניתן לשכנע את פוטין לסייע למערב בהפלת משטר אסד

בפגישות חשאיות שקיים עם בכירים בבית הלבן ובמודיעין אמר האלוף כוכבי כי בניגוד לעבר, ישראל סבורה שסיום כהונת אסד תשרת את האינטרס הישראלי

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש אגף המודיעין בצה"ל, האלוף אביב כוכבי, ערך לפני שבועיים ביקור חשאי בוושינגטון ובמטה האו"ם בניו יורק. לדברי פקיד ישראלי בכיר הביקור נועד לשיחות בנושא הגרעין האיראני, המשבר בסוריה ויציבות המשטר שם והתעצמות החיזבאללה בלבנון. כוכבי אמר בשיחותיו בוושינגטון כי הוא סבור שניתן לשכנע את נשיא רוסיה החדש, ולדימיר פוטין, לפעול יחד עם המערב להחלפתו של הנשיא בשאר אסד.

כוכבי נפגש בוושינגטון עם בכירים בבית הלבן ובמחלקת המדינה וכן עם בכירים בסוכנות המודיעין של משרד ההגנה ובסוכנות הביון המרכזית – ה-CIA. לדברי פקיד ישראלי בכיר, הסוגיה האיראנית תפסה חלק מרכזי בשיחותיו של כוכבי בוושינגטון והוא דן גם בסטטוס ההתקדמות של תוכנית הגרעין וגם במו"מ שמתנהל בין איראן לשש המעצמות על עתיד התוכנית.

לאחר הביקור בוושינגטון הגיע ראש אמ"ן לניו יורק שם תדרך כמה משגרירי המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם. התדרוכים לשגרירים במועצת הביטחון עסקו גם בסוגיה האיראנית, אולם בעיקר במצב בסוריה ובלבנון.

דיפלומט אירופי שעודכן בתכני שיחותיו של כוכבי בניו יורק ובוושינגטון ציין כי האחרון אמר שבחודשים האחרונים השתנתה הגישה בקהילת המודיעין הישראלית כלפי עתיד שלטונו של בשאר אסד בסוריה. לדבריו, אם עד לפני כמה חודשים ישראל סברה ששימור משטרו של אסד ישרת את האינטרס שלה, כיום הקו המוביל הוא שסיום כהונתו של אסד תשרת בצורה טובה יותר את האינטרס הישראלי.

נשיא סוריה אסד ועמיתו פוטיןצילום: אי–פי

כוכבי ציין כי ישראל סבורה שגורלו של אסד נחרץ, והשאלה היחידה היא כמה זמן יעבור עד שיודח מהשלטון. הוא אף העריך כי מדובר בעניין של כמה חודשים. פקיד ישראלי בכיר, שעודכן גם הוא בפרטי שיחותיו של כוכבי בניו יורק, ציין כי האחרון נפגש גם עם בכירים באגף לכוחות שמירת שלום של האו"ם, שממונים על כוחות יוניפי"ל בלבנון. לדברי הפקיד הבכיר, כוכבי הזהיר מפני המשך התעצמות החיזבאללה בדרום לבנון והדגיש שהשילוב בין המתיחות הפנימית בלבנון להתערערות היציבות בסוריה מעלה את הסכנה להסלמה.

שיחותיו של כוכבי עם אנשי האגף לכוחות שמירת שלום של האו"ם הגיעו גם על רקע חילופי מפקד יוניפי"ל. הגנרל הספרדי אלברטו אסרטה קואבס סיים את תפקידו בסוף ינואר והחליף אותו הגנרל האיטלקי פאולו סרה.

ישראל מודאגת מהשינויים שהתרחשו לאחרונה בהרכב הכוחות של יוניפי"ל. כמחצית מחיילי הכוח – כ-6,000 מתוך 13,000, מגיעים ממדינות אירופיות גדולות – צרפת, ספרד ואיטליה. עם זאת, בחודשים האחרונים, בשל המשבר הכלכלי באירופה החלו מדינות אלה לקצץ בתקציב הביטחון, מה שהביא לצמצום מספר החיילים שלהן ביוניפי"ל. במקום החיילים ממדינות אירופה הגיעו חיילים ממדינות מוסלמיות כמו אינדונזיה, שישראל חוששת שלא יפעלו במקרה הצורך נגד אנשי החיזבאללה.

לפני כשנה ערך כוכבי ביקור דומה בוושינגטון ובניו יורק, שעסק בעיקר במצב בסוריה. כוכבי הזהיר אז בפגישות עם שגרירי המדינות החברות במועצת הביטחון כי אם משטר אסד יתמוטט, נשק מתקדם שנמצא בידי צבא סוריה ייפול לידי החיזבאללה.

חיילי או"ם מסיירים בין הריסות בתים באדליב שבסוריה, אתמולצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ