נערכים לפינוי המאחזים

המשטרה הקימה מפקדה שתיערך להריסת הבתים בגבעת האולפנה ובמגרון

הגוף בראשו יעמוד תנ"צ יורם אוחיון, ירכז את הריסות הבתים, תיאום הכוחות ותורת הפעלתם לקראת פינוי המאחזים המתוכנן ביולי ואוגוסט

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הקימה באחרונה מפקדה משימתית בראשות תת ניצב יורם אוחיון, שתיערך להריסות הבתים הצפויות בהתנחלויות ובמאחזים עד סוף השנה. בדיונים פנימיים שנערכו בצמרת המשטרה בחודשים האחרונים, הוחלט שבשל עומס המשימות הצפוי, גודלם ומורכבותם, תוקם מנהלת פנימית בראשות קצין בדרגת תת ניצב שתרכז את נושא ההריסה, תיאום הכוחות, תורת הפעולה ואמצעים לפיזור הפגנה.

תחת המפקדה, שכפופה לאגף המבצעים במשטרה ועובדת בשיתוף פעולה עם מחוז ש"י, יפעלו כוחות רבים שייקחו חלק בהריסה במקרה הצורך ובהם יס"מ, מג"ב ועובדי קבלן אזרחים שיבצעו את ההריסה בפועל ואת פינוי החפצים. בשלב זה, לא ברור אם המפקדה תעסוק גם בתרחישים של הפרות סדר במרכז הארץ, או שהנושא יטופל על ידי כל מחוז בנפרד.

בראש המפקדה, כאמור, עומד מפקד מרחב ירקון במשטרה, יורם אוחיון. קודם לכן שימש אוחיון מפקד מרחב יפתח ונשא בתפקידי מטה באגף מבצעים. בעברו הרחוק שירת במחוז ירושלים ופיקד על היחידה למקומות קדושים. בשנה האחרונה היה אוחיון אחראי על בהפגנות השונות של המחאה החברתית.

פינוי עמונה
פינוי מאחז עמונה, 2006צילום: לימור אדרי

    בפני צה"ל והמשטרה עומד לוח זמנים מחייב של הריסות שמצריך הקצאה גדולה של כוחות. על פי פסיקת בג"ץ, עד ה-1 ביולי יש להרוס חמישה בניינים בשכונת האולפנה בבית אל ובהם 30 דירות. עד ל-1 באוגוסט צריכה המדינה לפנות את המאחז מגרון. נכון לעכשיו, נראה כי התושבים מתכוונים להתפנות בהסכמה, אך בצבא לא לוקחים סיכון ונערכים לפינוי בכוח, כולל ניסיונות תגבור של מפגינים מרחבי הארץ.

    בנוסף, המדינה נטלה על עצמה התחייבות להרוס את גבעת אסף עד הראשון ביולי, וכן את עמונה עד לסוף השנה. בשני מקרים אלו כלל לא מתקיים משא ומתן עם התושבים או עם גורמים מטעמם, ולא ברור מה בכוונת המדינה לעשות.

    ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "המשטרה משמשת בעניין המאחזים כגוף מסייע ונערכת לכך בהתאם. הטיפול בנושא נעשה על ידי צה"ל ובאחריותו".

    יו"ר מועצת יש"ע דני דיין מסר בתגובה כי "אני מציע למפכ"ל המשטרה להחזיר את ממ"ר ירקון לטפל בביטחון האזרחים בחניון של גן העיר שבתחום המרחב שלו, ולא בהריסת בתי יהודים"

    תגובות