אבי יששכרוף

הממונה על השחיתות ברשות הפלסטינית, רפיק א-נטשה, הורה על פתיחת חקירה נגד מוחמד רשיד, שהיה יועצו הכלכלי ויד ימינו של יאסר ערפאת. רשיד חשוד כי גנב מיליוני דולרים מקרן ההשקעות הפלסטינית ומקופת אש"ף.

רשיד, בעל אזרחות עיראקית וכורדי במוצאו, היה אחד האנשים החזקים ביותר ברשות הפלסטינית בסוף שנות ה-90 ובתחילת העשור הקודם. הוא נודע בקשריו המצוינים גם עם הצד הישראלי, ובקשריו הפוליטיים והעסקיים עם מוחמד דחלאן, שלמעשה גורש בידי יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן).

א-נטשה אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי רשיד הצטרף לארגונים הפלסטיניים ללא גרוש בכיסו, והפך למולטי מיליונר. "מהיכן הוא הביא את הכסף הזה? זהו כספו של העם הפלסטיני", אמר. לדבריו, החשד הוא שרשיד גנב מיליוני דולרים מקרן ההשקעות הפלסטינית ומקופת אש"ף, והקים חברות קש על שמו ועל שמות מקורביו שאליהן הועברו הכספים.

לדברי נטשה, הכסף והחברות נעלמו גם יחד. רשיד, המבוקש לחקירה, שוהה כעת במדינות שונות, בהן ירדן ואיחוד הנסיכויות. בראיון השבוע לערוץ הטלוויזיה אל-ערבייה, אמר כי הוא רוצה לחזור לשטחים. בהזדמנות אחרת השבוע התייחס רשיד להאשמות המיוחסות לו, ואמר כי אבו-מאזן עשה טעות גדולה ועליו לשאת בהשלכות.

מוחמד ראשידצילום: אי–פי

בתוך כך, ברמאללה הושבעה היום ממשלה פלסטינית חדשה, בראשותו של סאלם פיאד, שימשיך בתפקידו, אליו מונה ב-2007 בעקבות הפיכת חמאס בעזה. אולם בשונה מהממשלות שכיהנו עד כה תחת פיאד, בהן שימש הוא כשר האוצר בנוסף לתפקידו כראש הממשלה, מונה הפעם נביל קסיס לתפקיד שר האוצר. בממשלה, בה חברים 24 שרים, מכהנים אנשי פתח ונציגים של החזית הדמוקרטית פידא.

אבו-מאזן אמר בטקס ההשבעה כי "תפקידה של הממשלה החדשה יהיה בין היתר להיערך לבחירות המקומיות". מינויה של ממשלה חדשה מהווה מעין מסר לחמאס כי ברשות הפלסטינית אין עוד אמון כי פיוס בין פת"ח לחמאס אפשרי בתקופה זו. דוברי חמאס השונים אף מתחו ביקורת על המהלך.

פיאד ואבו-מאזן בטקס השבעת הממשלה הפלסטיניתצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ