הגרעין האיראני |

דגן מגביר הלחץ נגד תקיפה: פרסם מאמר משותף עם בכירי קהילת המודיעין הבינ"ל

ראש המוסד לשעבר גייס את ראשי הסי-איי-אי והביון הגרמני לשעבר למאמר בוול סטריט ג'ורנל תחת הכותרת "סנקציות מוחלטות יכולות לעצור את איראן"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש המוסד לשעבר , שמנהל מזה כמה חודשים   נגד תקיפה צבאית ישראלית במתקני הגרעין , מרחיב את המהלך לזירה הבינלאומית, ובמיוחד למקבלי ההחלטות ולציבור .

יחד עם קבוצה של אנשי מודיעין, קצינים בכירים ודיפלומטים לשעבר, ב"וול-סטריט ג'ורנל" מאמר תחת הכותרת "סנקציות מוחלטות עשויות לעצור את איראן".

לטובת המאמר, שפורסם אתמול (רביעי) בעיתון האמריקאי, שמזוהה דווקא עם החוגים הימנים-שמרנים בארה"ב, גייס דגן את ראש סוכנות הביון המרכזית (CIA) לשעבר ג'יימס וולסי, את ראש המודיעין הגרמני (BND) לשעבר אוגוסט הנינג, את הרמטכ"ל הבריטי לשעבר הגנרל צ'ארלס גאת'רי, שגרירת ארה"ב באיחוד האירופי לשעבר קריסטן סילברברג ושגריר ארה"ב באו"ם לשעבר, מארק וולאס. דגן ושאר מחברי המאמר הם חלק מיוזמה חדשה של ארגון אמריקאי בשם "מאוחדים נגד איראן גרעינית" ושל המכון הבריטי לדיאלוג אסטרטגי.

"בעתיד הקרוב יש סכנה של עימות צבאי עם איראן או מירוץ חימוש גרעיני במזרח התיכון", כתבו דגן ויתר הבכירים. "אבל זה יקרה רק אם מדינות בעלות השקפות זהות יפעלו מיד וינחיתו מכה כלכלית ניצחת למשטר. לאיראן יש עדיין אינטרס לשנות כיוון ולהתייחס לחששות הבינלאומיים לגבי מימדים צבאיים אפשריים של תכנית הגרעין שלה. אנחנו מבססים את הנחה זו על עדויות מהחודשים האחרונים לפיהן יש השפעה ממשית".

רה"מ נתניהו ומאיר דגן בכנסת, ארכיוןצילום: אמיל סלמן

דגן ועמיתיו פירטו ארבעה צעדים שעל הקהילה הבינלאומית לבצע כדי לבודד את איראן עוד יותר וכך למנוע את הצורך להשתמש בכוח צבאי:


1. ניתוק סופי ומוחלט של כל הבנקים האיראנים מהמערכת הבנקאית העולמית על ידי איסור על מגעים עם כל הבנקים האיראנים.


2. לחייב בחוק כל חברה בארה"ב ובאיחוד האירופי לחשוף את כל ההשקעות והעסקיות שלה עם איראן. המחברים סבורים שבמצב כזה יחששו חברות רבות למוניטין שלהן ויחדלו את כל הקשרים העסקיים עם איראן.


3. יש למנוע מחברות ספנות שנותנות שירות לנמלים איראנים, שספינותיהן עוגנות בנמלים איראנים או שנמצאות בקשר עם חברת Tidewater Middle East שאחראית על שינוע מכולות איראניות ברחבי העולם, לשנע סחורות לארה"ב או לאיחוד האירופי. על ארה"ב והאיחוד להעביר חוק לפיו כל אוניה שתרצה לעגון בשטחן תצטרך להצהיר שלא עגנה בנמל איראני או הובילה נפט איראני בשלוש השנים שקדמו לכך. מי שעגן בנמל איראני או הוביל נפט איראני לא יוכל לעגון בנמל בארה"ב ובאיחוד האירופי למשך 10 שנים.


4. יש לאסור על כך חברת ביטוח שעובדת עם איראן לפעול בארה"ב או באיחוד האירופי.

דגן ועמיתיו טוענים כי סנקציות קשות אלה יפגעו בעיקר במשטר ובמשמרות המהפכה ששולטים בכלכלה האיראנית ומפיקים רווחים על חשבון העם האיראני. "ההיסטוריה מוכיחה שחצאי צעדים לא יגרמו למשטר לשנות כיוון", נכתב במאמר. "עכשיו זה הזמן להגביר את הלחץ על איראן".

ראש המוסד לשעבר ויתר המחברים כתבו עוד: "איננו יכולים להבטיח שהלחץ והסנקציות יגרמו בוודאות למשטר לשנות כיוון, אבל זה רק הגיוני שלפני שנלך לפעולה צבאית נגד מדינה, לפחות ננסה קודם כל להניא אותה מהכיוון הנוכחי על ידי לחץ כלכלי. אם נעשה זאת המשטר יראה שהעולם מחויב לעשות הכל כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ