יוהנסבורג תאסור סימון מוצרים מהגדה כ"תוצרת ישראל" |

שגריר דרום אפריקה יזומן לשיחת נזיפה, ישראל לוחצת לבטל את התקנה החדשה

בי-ם הגדירו את החלטת יוהנסבורג כ"צעד בעל מאפיינים גזעניים". המתיחות בין המדינות החלה בתחילת השבוע לאחר ששר החקלאות ביטל ביקור בארץ

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ישראל וידידיה ינסו בחודשיים הקרובים לבטל את שפרסם שר המסחר של דרום אפריקה, רוב דייוויס, לפיה יש לסמן מוצרים בגדה המערבית שנמכרים ברשתות השיווק במדינה.

לפי החוק בדרום-אפריקה, כיוון שמדובר בתקנה ממשלתית בלבד ולא בחוק שעבר בפרלמנט, יכול כל אזרח להגיש הסתייגויות לתקנה בתוך 60 יום מרגע פרסומה. "יש התארגנות של גורמים פרו-ישראלים בדרום-אפריקה להגיש התנגדויות בצורה מסודרת כדי לנסות ולבטל את התקנה או לשנותה", אמר מקור במשרד החוץ.

דובר , יגאל פלמור, אמר הערב (שבת) כי שגריר דרום-אפריקה בישראל יזומן מחר לשיחת נזיפה בעקבות פרסום התקנה לסימון מוצרי התנחלויות. "מדובר בייחוד לרעה של ישראל על בסיס פוליטי מובהק", אמר פלמור. "זה צעד בעל מאפיינים גזעניים. ממשלת דרום-אפריקה לא מבהירה בתקנה החדשה מה נחשב תוצרת ההתנחלויות. באיחוד האירופי יש רשימה וקריטריונים ברורים כדי להבדיל בין מוצרים ישראלים מההתנחלויות וכאלה שאינם מההתנחלויות. מהנוסח העמום של התקנה בדרום-אפריקה עולה שאין קריטריונים ברורים ולכן זה יפגע בתוצרת ישראלית באופן כללי".

המתיחות ביחסים בין ישראל לדרום-אפריקה החלה כבר בתחילת השבוע כאשר שר החקלאות של אחד מהמחוזות במדינה ביטל ברגע האחרון את הגעתו לתערוכת "אגרי-טק" בתל-אביב, לאחר שקיבל הנחיה ממשרד החוץ הדרום-אפריקאי לא לטוס לישראל. סמנכ"ל אפריקה במשרד החוץ אבי גרנות קיים בעניין שיחה קשה עם השגריר הדרום-אפריקאי ובימים הקרובים הוא יקיים איתו שיחת נזיפה נוספת.

מרכז קניות בבירה יוהנסבורגצילום: בלומברג

השר דייוויס פרסם הודעה רשמית בתחילת החודש שבה הוא מסביר כי ההחלטה מגיעה בעקבות פעילות מאומצת בת שנה וחצי של הארגונים הדרום אפריקאיים, "פתחו את רחוב השוהדא" ו"עורכי דין לזכויות האדם", יחד עם "ועדת התיאום של המאבק העממי" הפלסטינית.

השר כתב בהודעתו הרשמית כי "אסור שצרכנים בדרום אפריקה יוטעו להאמין שתוצרת שיצאה מהשטחים הפלסטיניים הכבושים - מקורה בישראל...ממשלת דרום אפריקה מכירה במדינת ישראל רק בגבולות שסומנו על ידי האו"ם ב-1948".

במקביל, בסוף השבוע דיווחה העיתונות הדנית כי הממשלה מתכוונת להנהיג שיטת תיוג שתבחין בין מוצרי ההתנחלויות לתוצרת ישראלית. את ההודעה מסר שר החוץ הדני, וילי סובנדאל, ולא שר מסחר או כל שר האחראי על זכויות הצרכנים. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית מען, השר אמר כי יש לראות את סימון מוצרי ההתנחלויות כחלק מתמיכת האיחוד האירופי בפתרון שתי המדינות. לדבריו, הצעד מכוון נגד ההתנחלויות הבלתי חוקיות ולא נגד ישראל. מקור בבריסל, המעורב בפעילות למען סימון נפרד למוצרי התנחלויות, אמר ל"הארץ" כי עדיין לא ברור אם מדובר בהמלצה ובקווים מנחים בלבד, או בהוראה מחייבת.

בהכנת הידיעה השתתפו עמירה הס ויהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ