יום ירושלים |

כוחות משטרה גדולים התפרסו בבירה; עצורים בביקור הח"כים בהר הבית

אירועי יום ירושלים החלו בעליית הח"כים אריאל ובן ארי עם כ-20 פעילי ימין להר הבית; הממשלה תאשר היום הקצאת מאות מיליוני שקלים לחיזוק העיר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כוחות גדולים של משטרה ומג"ב מתפרסים משעות הבוקר המוקדמות (ראשון) ברחבי הבירה לרגל ציון יום ירושלים. כוחות גדולים התמקמו באזורי התפר בעיר העתיקה ולאורך התוואי של מצעד הדגלים שיתחיל בשעה 16:00. כמו כן, כוחות גדולים מאבטחים את אזור הכותל אליו נוהרים המוני אנשים משעות הבוקר. גם במרכזי קניות ובמוקדים הומי אדם מורגשת נוכחות גבוהה של כוחות משטרה.

בבוקר עלו חברי הכנסת אורי אריאל ומיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) להר הבית. אתמול דווח כי חמישה חברי כנסת צפויים להגיע למקום לרגל יום ירושלים, אולם אריה אלדד, זאב אלקין ועתניאל שנלר ביטלו ברגע האחרון את ביקורם.

לחברי הכנסת התלוותה קבוצה של כ-20 פעילי ימין, בהם הרב יעקב אריאל. במהלך הסיור ארבעה או חמישה מהמסיירים, בהם ח"כ בן ארי, השתטחו על הקרקע וביקשו להתפלל. כוח משטרה שהיה במקום התרה בהם שהדבר אסור. הסיור המשיך כרגיל, ולאחר כ-20 דקות, שניים מהפעילים עוכבו לחקירה.

6 מתוך 6 |
פעילי ימין משתטח ברחבת הר הבית
1 מתוך 6 |
מתפללים בכותל המערבי, הבוקר
2 מתוך 6 |
בנימין נתניהו בישיבת הממשלה המיוחדת לרגל יום ירושלים

בעקבות זאת, מנחה הסיור יהודה עציון, מראשי המחתרת היהודית לשעבר התיישב על הקרקע וסירב לזוז. השוטרים הרימו אותו בכוח ועצרו אותו. גם חבר הכנסת מיכאל בן ארי התעמת עם השוטרים וניסה למנוע את המעצרים. בן ארי אמר בתגובה לאירוע כי "זכותנו להתפלל בהר הבית. המשטרה עושה את העבודה לוואקף. אנחנו מפחידים את עצמנו סתם".

כמו כן, 3 פעילי מרצ עוכבו לחקירה כיוון שתלו ליד שער יפו שלט הקורא "לשחרר את ירושלים מהכיבוש, מהכפייה, מהאפליה, מההדרה ומהגזענות".

האם יום ירושלים הוא יום חג עבורכם? דברו על זה בפייסבוק

בנוסף, בשעות אלה מתקיים מצעד דגלים של קבוצת פעילים אחרת למען הר הבית הנקראת "נאמני הר הבית". הצועדים - שכעת כוללים כמאה בני אדם - יצאו בשעה 10:30 ממקום הסמוך לגבעת התחמושת, עברו דרך שכונת שייח ג'ראח שבמזרח העיר ובשעות אלה הם בדרכם לשער יפו. עד כה הצעדה עברה ללא תקריות חריגות. "אנחנו קוראים לזה 'צעדה לחירות הר קודשינו ולשלמות ירושלים וארץ אבותינו', אמר גרשון סלומון, מיוזמי המצעד. "הדגש הוא כמובן על הר הבית במסגרת המאבק שלנו לשינוי הסטטוס קוו לשליטה יהודית על הר הבית".

אירוע אחר שמושך תשומת הלב גדולה הוא "ריקודגלים", שבו צועדים עשרות אלפי בני נוער, רובם ככולם מהציונות הדתית, עם דגלים לתוך העיר העתיקה. בשנה שעברה ניצלו מאות משתתפים בצעדה את האירוע לקריאות גזעניות נגד התושבים הפלסטינים, ונעצרו 24 צעירים, יהודים וערבים. לנוכח זאת, ביקשו במשטרת ירושלים להסיט את המסלול, אך לאחר משא ומתן עם המארגנים אושר מסלול שעובר דרך שער שכם והרובע המוסלמי. המארגנים, מצדם, התחייבו לפעול כדי למנוע הישנות המראות משנה שעברה. נגד המצעד מתארגנת הפגנה של פעילי שמאל.

הממשלה תאשר מאות מיליוני שקלים לחיזוק העיר

לרגל יום ירושלים הממשלה צפויה לאשר היום בישיבה מיוחדת שמתקיימת בגבעת התחמושת החלטות בעלות של מאות מיליוני שקלים, שמטרתן חיזוקה ופיתוחה הכלכלי, התיירותי והחברתי של העיר. בין ההחלטות שצפויות להתקבל: פיתוח אתר ההנצחה בגבעת התחמושת, לרבות שיקום גבעת הקרב, השבילים, התצפיות ומוקדי הישיבה, בעלות כוללת של כ-20 מיליון שקל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח הישיבה כי "אנחנו פותחים ישיבה מיוחדת לרגל 45 שנים של שחרורה ואיחודה של ירושלים. אנחנו באים עם ממשלה מאוחדת לירושלים המאוחדת. יש לנו מחויבות גדולה לפיתוחה של העיר ולעבודה משותפת עם ראש העיר להזניק את העיר למאה ה-21 תוך כדי שימור של ההיסטוריה המיוחדת שלה".

החלטה נוספת נוגעת לתכנון הקמת מוזיאון להנצחת מורשתו של אלברט איינשטיין בירושלים. המוזיאון יפרסם את האוסף הייחודי מארכיונו האישי של אחד מגדולי המדענים בעולם, אבי תורת היחסות.

החלטות אחרות יאריכו את התוכנית לפיתוח המרחב הציבורי-תיירותי בירושלים, בין השנים 2019-2013, ובכלל זה יישום פתרונות תנועה וחנייה, שיקום הר הזיתים ופיתוח תשתיות בעיר העתיקה בעלות של כ-350 מיליון שקל. במקביל, צפויה הממשלה לאשר הקמת צוות היגוי בין משרדי (בהשתתפות מנכ"לי משרדי ראש הממשלה, האוצר, התיירות, התחבורה, ראש עיריית ירושלים ומנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים) לגיבוש תוכנית אסטרטגית לקידום התיירות בירושלים. הצוות ייבחן בין היתר תיקוני חקיקה, עידוד יזמות בתחום התיירות, פיתוח תשתיות תיירות ונושאים נוספים. כמו כן תקדם הממשלה תוכנית להקמת אתרי תיירות נוספים למשיכת תיירים ומבקרים מכל העולם, שיאפשרו חוויה תיירותית על בסיס ההיסטוריה, התרבות, הארכיאולוגיה והמורשת שמייצגת את העיר ירושלים, ובדגש על ייצוג תקופת התנ"ך.

עוד תנחה הממשלה את מינהל מקרקעי ישראל, להקצות קרקע בפטור ממכרז למשרתי הקבע בכוחות הביטחון – בצבא ובמשטרה.


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ