תיעוד: מתנחל ירה לעבר פלסטינים, כוח צה"ל שניצב ליד לא התערב

ארגון "בצלם" פרסם תיעוד של עימותים בין מתנחלים ופלסטינים סמוך ליצהר אתמול; פלסטיני בן 24 נפצע מהירי. צה"ל: "הסרטון אינו מייצג את האירוע כולו"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

סרטון חדש שהופץ היום (ראשון) מציג לכאורה מתנחלים היורים אש חיה לעבר פלסטינים, אתמול בכפר עסירה א-קבלייה שבאזור שכם. האירוע התרחש אתמול בסביבות 16:30, בעת שהגיעה קבוצת מתנחלים, ככל הנראה מיצהר, לכיוון הכפר. בתיעוד שהעביר "בצלם", נראים המתנחלים, חלקם רעולי פנים, מיידים אבנים לכיוון בתי הכפר ולעבר פלסטינים ששהו במקום.

לאחר כמה דקות, נראים בסרטון כמה צעירים פלסטינים מהכפר שהגיעו לאזור ומיידים אבנים חזרה אל עבר המתנחלים. זמן קצר לאחר מכן, נראים חיילים מגיעים למקום, בעוד שברקע נשמעים רעשי ירי ושוררת המולה רבה. החיילים, שלא מצליחים להשתלט על התקרית, מתייצבים בסמוך למתנחלים, אך לא מונעים ממספר מתיישבים – אחד מהם אוחז באקדח והשני ברובה מסוג אמ-16, לכוון את נשקיהם לעבר הפלסטינים וככל הנראה גם לירות.

כתוצאה מהירי, נפצע אחד מתושבי הכפר – פתחי עסאיירה, בן 24, ופונה לבית חולים בשכם. מ"בצלם" נמסר כי מצבו יציב. יחד עמו נפצעו עוד כחמישה פלסטינים כתוצאה מיידוי אבנים. מהסרטון לא ברור מקור הירי המדויק שהביא לפציעתו של עסאיירה. ב"בצלם" הוסיפו כי באחד הסרטונים נראה אחד ממיידי האבנים כשהוא חמוש ברובה מסוג "תבור" – כלי נשק הנמצא בשימוש רק בחטיבות החי"ר, ולכן יש חשד לכאורה כי אחד מהמעורבים בתקרית הינו חייל ששהה באזור בעת חופשתו.

כתוצאה מהסרטון פנה הארגון למשטרת מחוז ש"י בדרישה לעצור ולהעמיד לדין את המתנחלים שתקפו אתמול את התושבים הפלסטינים. בנוסף, פנה "בצלם" למצ"ח ולמפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף חגי מרדכי, בדרישה לפתוח בחקירה באופן מיידי, כדי לברר את פרטי האירוע. "מתיעוד האירוע עולה חשד כי החיילים שנכחו במקום לא פעלו על מנת למנוע מהמתנחלים ליידות אבנים להצית אש, ולירות אש חיה על הפלסטינים. החיילים כלל לא ניסו להרחיק את המתנחלים מהמקום, ולמעשה עמדו לצידם בעוד הם משליכים אבנים ויורים", הסבירו ב"בצלם".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לתקרית כי "אמש אירע חיכוך בין תושבי היישוב יצהר לבין תושבי עסירה אל – קבליה דרומית מערבית לשכם, אשר כלל יידוי אבנים הדדי בין הצדדים. מיד עם קבלת הדיווח הגיעו כוחות הביטחון לאזור, במטרה להפריד בין הצדדים, זאת תוך שימוש באמצעים שונים במטרה לסיים את האירוע ללא נפגעים וללא גרימת נזק למעורבים. במהלך האירוע בוצע ירי והנושא נמצא בתחקיר אצל מפקד החטיבה. על פניו נראה כי הסרטון המוצג אינו מייצג את האירוע כולו".

פצוע פלסטיני מפונה מזירת העימות עם המתנחלים, אתמולצילום: אי–פי

ביצהר מסרו בתגובה כי "כיתת הכוננות וצוות הכיבוי הוקפצו לכיבוי שרשרת ההצתות שביצעו ערבים מהכפר". לדבריהם, "זו השבת השלישית ברציפות שערבים מציתים אש במטרה לפגוע בשכונה המערבית של יצהר".

דובר היישוב יצהר, אברהם בנימין, ציין כי הסרטון מציג נאמנה את מטר האבנים שספגו צוות הכוננות בעת שהגנו בגופם על צוותי הכיבוי ששנים ממתנדביו נפצעו קודם לכן מיידוי האבנים. "הפעלת נשק על ידי כוחות צה"ל או צוות הכוננות נעשתה תחת סכנת חיים מוחשית. כוחות הביטחון יתחקרו את האירוע ויבחנו את נסיבות המקרה". ביצהר מוסיפים כי כוחות צה"ל ומג"ב שהגיעו למקום לא פעלו גם אל מול יידויי האבנים מצד הפלסטינים, ורק לאחר כשעה מתחילת האירוע הגיבו החיילים בירי אמצעים לפיזור הפגנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ