גורמים בכירים מעריכים: ישראל תסכים להעשרת אורניום מוגבלת באיראן

לקראת חידוש המו"מ בין המערב לטהראן, מסתמן כי הצדדים חותרים לפשרה: האחרונה תשעה את ההעשרה לרמה של 20%, בתמורה להקלה בסנקציות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לקראת פתיחת הסבב השני של שיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות ביום רביעי בבגדאד, בכירי ממשלת ישראל מקשיחים את עמדותיהם. עם זאת, למרות הניסיון לשגר מסרים מודאגים ולהפגין אפס גמישות לגבי עסקה אפשרית בין איראן למערב, גורמים בכירים בירושלים מעריכים כי מרחב הגמישות הישראלי האמיתי גדול יותר וכי במסגרתו תסכים ישראל להמשך מוגבל של העשרת אורניום ברמה נמוכה על ידי איראן.

מרחב הגמישות הישראלי בא לידי ביטוי בהודעה כתובה שפרסם שר הביטחון, אהוד ברק, לפני כמה שבועות וממנה עלה כי ישראל תסכים להמשך העשרה של אורניום לרמה נמוכה של 3.5% באיראן, ובנוסף להשארה של כמה מאות ק"ג של אורניום מועשר לרמה של 3.5% במדינה.

גורם ישראלי בכיר ציין כי דבריו של שר הביטחון, שהועברו בשיחות אינטימיות עם הממשל האמריקאי, סתרו את הקו הפומבי הנוקשה שהציג ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפיו על איראן להפסיק את כל העשרת האורניום ללא יוצא מן הכלל ולוותר על כל האורניום המעושר שכבר ברשותה. מאז, יישר ברק את הקו הפומבי עם זה של נתניהו, אולם ההערכה היא שהדברים שאמר באותה הודעה עדיין מייצגים את הוויתור שישראל תהיה מוכנה לעשות, כדי לאפשר למעצמות להתקדם במגעים עם איראן.

לפי המסתמן כרגע, המעצמות ואיראן חותרות להסדר ביניים. במסגרת הסכם כזה איראן תשעה את העשרת האורניום לרמה גבוהה של 20%, שמקרבת אותה לפצצה גרעינית. בכך למעשה ייפסקו פעולות ההעשרה במתקן התת-קרקעי המבוצר בפורדו שליד העיר קום. כמו כן תסכים איראן להוציא משטחה 100 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 20% שבידיה.

ראש סבא"א אמאנו משוחח עם עיתונאים לפני טיסתו מווינה לטהראן, אתמול צילום: אי-פי

בתמורה יסכימו המעצמות להשעות חלק מהסנקציות שהוטלו על איראן. אמברגו הנפט של האיחוד האירופי אמנם ייכנס לתוקפו כמתוכנן ב-1 ביולי וכך גם הסנקציות האמריקאיות נגד הבנק המרכזי של איראן, אולם מעבר לכך לא יוטלו סנקציות חדשות. כמו כן תקבל איראן משלוח של מוטות דלק גרעיני לכורי המחקר שלה.

פקיד ישראלי בכיר ציין אתמול כי הקו הישראלי הפומבי כלפי המשא ומתן בין איראן לשש המעצמות - ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה - נותר תקיף וקשוח בעיקר כדי לוודא שהמעצמות לא ירוצו להסכם עם איראן. "אנחנו הסמן הימני", אמר הפקיד הישראלי הבכיר, "אנחנו מודעים לכך שהמעצמות רוצות להגיע להסכם עם איראן ולכן אנחנו רק מזהירים מפני מלכודת ואופוריה, כי האווירה הטובה במשא ומתן עם איראן עלולה להיות סם ממכר".

כמו כן, במצב שנוצר לישראל כמעט שלא נותרה יכולת השפעה על מהלך המו"מ עם איראן. גם איראן וגם המעצמות מודעות לכך שכל עוד השיחות מתקיימות, האופציה של מתקפה ישראלית נגד מתקני הגרעין ירדה מעל הפרק. לפיכך, לישראל נשאר רק להזהיר את שש המעצמות מנפילה במלכודת דבש איראנית.

סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריבקוב, שמשמש כנציג ארצו לשיחות בין איראן למעצמות, אמר אתמול כי רוסיה חושדת שכמה ממדינות המערב שוקלות לבצע פעולה צבאית נגד מתקני הגרעין של איראן.

ריבקוב אמר את הדברים בדרכו חזרה מפגישת שמונה המדינות המתועשות שהתקיימה בקמפ דיוויד ביומיים האחרונים. במהלך הפסגה הביעו המדינות נכונות להשתמש בעתודות הנפט לשעת חירום שלהן, כדי לענות על הביקוש שעלול להיווצר בקיץ לאור הכניסה לתוקף של אמברגו הנפט של האיחוד האירופי על איראן.

"זה (השימוש במאגרי החירום של הנפט, ב"ר) סימן אחד מיני רבים שמגיעים מכמה מקורות ולפיהם האופציה הצבאית נבחנת כמציאותית ואפשרית", אמר סגן שר החוץ הרוסי.

שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר אתמול במסיבת עיתונאים עם השרה להגנת המולדת של ארה"ב, ג'אנט נפוליטנו, כי ישראל לא רואה שום מוכנות מצד איראן לוותר על שאיפותיה הגרעיניות. "מבחינת איראן השיחות הן בגדר רמאות וניסיון לקנות זמן", אמר ליברמן. "אני לא חושב שגם בקהילה הבינלאומית יש אשליות לגבי התוכניות האיראניות ונכונותה של איראן לוותר על תכנית הגרעין הצבאית שלה".

המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון, שיגר אזהרות דומות. "צריך להיזהר מתמרונים איראניים, שייראו כהקרבת פיון במשחק השחמט, כדי להציל את המלך", אמר יעלון, תוך שהוא מכוון להתבטאויות איראניות בדבר נכונות להשעות את העשרת האורניום לרמה של 20%. "הדרך היא להמשיך ולהפעיל לחץ, ולא לוותר על הסנקציות, גם לא תמורת ויתור איראני. אני מקווה שמי שמנהל את המו"מ לא ייפול בפח האיראני כפי שהיה בעבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ