באופן חריג: התעשייה האווירית נקנסה במיליון ש"ח

האגף לפיקוח ביטחוני במשרד הביטחון הטיל את הקנס המקסימלי, לאחר שבתעשייה האווירית קידמו ללא היתר עסקה למכירת ציוד ביטחוני למדינה זרה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

משרד הביטחון הטיל על התעשייה האווירית בישראל קנס בסך מיליון שקלים. הקנס החריג הוטל לאחר שהתברר כי התעשייה האווירית פעלה לקדם עסקה למכירת ציוד ביטחוני למדינה זרה, בלא שקיבלה היתר לכך מהמשרד.

את הקנס הטיל האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני (אפ"י) במשרד הביטחון. פעילות האגף, שהוקם ב-2006 ופועל על פי חוק הפיקוח שנחקק בכנסת כעבור שנתיים, נועדה להסדיר את הייצוא הביטחוני לחו"ל, שאשתקד היה היקפו כשישה מיליארד שקל בשנה. האגף מקיים בדיקה שיטתית של עסקאות הייצוא לחו"ל, כדי לוודא שהתעשיות הביטחוניות פועלות לפי רישיון שקיבלו קודם לכן מהמשרד ובהתאם לתנאי הרישיון שנקבעו מראש.

מכמה אלפי עסקאות ביטחוניות ב-2011, בדק האגף 161 מקרים שבהם התעורר חשד להפרה של הרישיון ותנאיו. ב-13 מקרים הוחלט על ענישה מינהלתית ובחמישה מקרים אחרים עדיין מתנהלת בדיקה במישור הפלילי.

מתחילת 2012 כבר החלה בדיקה של 67 עסקאות שהיה חשד לעבירה ביחס אליהן. ענישה מינהלתית נעשית באמצעות ועדה מטעם האגף, כשהחברה רשאית לדרוש שימוע ובהמשך גם לערער לבית משפט. העונשים יכולים לכלול קנסות והשעיה, או ביטול רישיון יצוא. החוק קובע רף מינימום (מאה אלף שקל) ורף מקסימום לקנסות (כמיליון שקל).

ב-2011 הטיל אגף הפיקוח קנסות בשווי כולל של שני מיליון שקלים, מחציתם הקנס שהוטל על התעשייה האווירית. במקרה זה, מדובר בעסקה גדולה למכירת ציוד ביטחוני למדינה זרה. משרד הביטחון הגיע למסקנה שהתעשייה האווירית פעלה בלא הרישיון הנדרש וקידמה מכירה של מוצר בלא היתר. גורם ביטחוני בכיר אמר ל"הארץ": "הם ניסו לרתום את העגלה לפני הסוסים, פעלו בלי היתר ולכן נענשו בחומרה יחסית".

לדבריו, התעשייה האווירית טענה שהעונש אינו מידתי לעבירה, אך בסופו של דבר שילמה את הקנס במלואו. שלא כמו בארה"ב, משרד הביטחון בישראל איננו מנהל "רשימה שחורה" של חברות ולכן העבירה של התעשייה האווירית לא פגעה בעבודתה עם המשרד בעסקאות אחרות. מהתעשייה האווירית נמסר בתגובה ל"הארץ" כי "החברה פועלת על פי כל דין. את אשר יש לה לדווח היא מוסרת במסגרת דיווחיה העסקיים".

פעילות האכיפה של המשרד בשנים האחרונות נוגעת לשני תחומים נוספים: איסור על חברות ישראליות לשלם שוחד למדינות זרות, לצורך קידום עסקאות (הנאכף כעת ביתר שאת, אחרי הצטרפותה של ישראל לOECD-, האוסר על מתן שוחד לעובדי ציבור) וניסיונות להסדיר את התחרות בין החברות הישראליות בחלק מהמדינות, תחרות שהפכה פרועה מאוד בשנים האחרונות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ