החלופה לחוק טל |

הוועדה לקידום השוויון בנטל התכנסה לראשונה, ללא נציג ערבי

למרות ההשפעה הצפויה על הערבים, בכירים במגזר סירבו להשתתף, וגם המפלגות החרדיות לא שלחו נציג. רק שתי נשים צורפו לוועדה

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

הוועדה לבחינת חלופות לחוק טל התכנסה היום (שני) לדיון ראשון בכנסת בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר שאול מופז. "לפני שבועיים היינו באולם הזה שאול מופז ואנוכי כדי להודיע על הקמת ממשלת האחדות הרחבה", אמר נתניהו בפתח דבריו, "הסעיף הראשון בהסכם האחדות היה להביא חלופה לחוק טל. קודם לכן, בינואר השנה ועוד לפני פסיקת בג"ץ, אמרתי בכנסת שנביא פתרון טוב יותר וצודק יותר של חוק טל".

למרות שלוועדה עשויה להיות השפעה מכרעת על חייהם של חרדים, ערבים ועל השירות הצבאי של נשים, ייצוג המגזרים הללו בוועדה לוקה בחסר. ברשימת עשרת חברי הוועדה שפורסמה אין כלל נציג למגזר הערבי. גורם בסביבת הוועדה אמר כי בשיחות מוקדמות שנערכו מול ח"כים ערבים וכן מול ועדת המעקב לענייני ערבים, נציגי המגזר ביקשו לא לשלוח נציג. לדברי הגורם, הנציגים אמרו כי כל ערבי שיכהן בוועדה ייחשב ל"ערבי מחמד". יחד עם זאת אמר הגורם כי בכוונת נציגי המגזר לנהל דיאלוג עם הוועדה, גם אם באופן לא רשמי. הוא הביע תקווה כי דווקא בנושא זה תרשום הוועדה פריצת דרך בשל הנכונות של המגזר להשתלב בחיי המדינה. בוועדה אומרים כי בכוונתם למנות נציג ציבור ערבי לכשיימצא כזה, אך הוועדה תחל בדיוניה גם ללא נציג של המגזר.

כמו כן, שתי נשים בלבד מכהנות בוועדה, פרופ' יפה זילברשץ המכהנת כנציגת ציבור, וחברת הכנסת עינת וילף שמשמשת נציגתה של סיעת העצמאות. ייתכן כי בהמשך תמונה אשה נוספת לנציגת ציבור, ועדיין יהיה מדובר בייצוג של 3 נשים בלבד מתוך 12 חברי ועדה (10 קיימים, מקום נוסף ששמור לערבי ואפשרות לאשה נוספת). יו"ר הוועדה חבר הכנסת יוחנן פלסנר אמר כי "שמור מקום נוסף לנציג ערבי ולאשה שתגיע מהתחום הכלכלי. לא רצינו לעכב את תחילת הדיונים. נצטרך למצוא את האיזון הנכון".

יו"ר ויצו ישראל, גילה אשרת, מתחה ביקורת על הייצוג המועט של נשים בוועדה ועל היעדר ההתייחסות להיבט המגדרי, וציינה כי על הוועדה לעסוק גם בנושא שוויון ההזדמנויות בין גברים לנשים בצבא. לדברי אשרת, "לגיוס חרדים בצה"ל השלכות קריטיות על שירות נשים בצבא. העדר גיבוש מודל לשוויון הזדמנויות מלא ולמניעת פגיעה בשירות נשים, יוביל לאפליה חמורה של נשים בצבא, להדרתן מתפקידי שטח ופיקוד וממרחבים ציבוריים ולנסיגה מהישגים שהושגו עד היום בשירות נשים". עוד הוסיפה אשרת כי בוועדה "אין ייצוג שוויוני לנשים ואין אזכור המבטיח שהחקיקה תיבחן גם בהיבט המגדרי".

סיעות ש"ס ויהדות התורה החליטו שלא לשלוח נציג מטעמן לוועדה. פלסנר אמר במענה לשאלה בעניין כי הוועדה תקיים כמה שיותר דיונים עם כמה שיותר גורמים ומנהיגי ציבור, ותשמע את מספר העמדות המרבי בנושא. ויינרוט, המכהן בוועדה הוא חרדי ורבים מחשיבים אותו כנציגם הבלתי רשמי של החרדים.

החברים בוועדה הם היו"ר פלסנר, שהוא גם נציג קדימה, נציג הליכוד זאב אלקין, נציג ישראל ביתנו דוד רותם, אורי אורבך בשם הבית היהודי, עינת וילף מטעם העצמאות. נציגי הציבור הם זילברשץ, פרופ ידידיה שטרן, עוד יעקב ויינרוט, אלוף מיל יהודה שגב ויואב קיש.

הוועדה צפויה לקיים דיונים כשלוש פעמים בשבוע. היעד להשלמת הליך החקיקה, בחקיקה ממשלתית או פרטית, הוא 25 ביולי, והיעד לסיום עבודתה של הוועדה הוא 28 ביוני – יעד שמתחשב הן בהחלטת בג"ץ בנושא והן ברצון להשלים את החקיקה עד ליציאת הכנסת לפגרה לקראת סוף יולי. בשלב ראשון יגבש היו"ר פלסנר, יחד עם הצוות המקצועי, תוכנית עבודה שתכלול בין השאר לוחות זמנים לדיונים עם גורמי מקצוע, קיום דיאלוג עם מגזרים שונים, ימי סיור בצבא, בישיבות ובשירות האזרחי ועוד.

בתוך כך אמר יו"ר הקואליציה זאב אלקין כי במידה ומי מסיעות האופוזיציה תבקש לקחת חלק בוועדה בקשתה תיבחן. אם תהיה מפלגה שתרצה לקחת חלק אמיתי בעבודת הוועדה, בהחלט נבחן זאת. אני פתוח להצעות", אמר אלקין. בשלב זה רק האיחוד הלאומי פנה בבקשה בעניין.

רה"מ: לעשות בלי לשסות

ראש הממשלה אמר עוד בדיון כי ארבעה עקרונות ילוו את עבודת הוועדה לקידום השוויון בנטל: שוויון בנטל, הדרגתיות בביצוע, הכללת יהודים וערבים כאחד ולעשות זאת "מבלי לשסות" ציבור בציבור אחר. "הזמן קצר והמלאכה מרובה, צריך להחליט, לבצע ולחוקק", אמר עוד.

השר מופז אמר בפתח הישיבה כי הוא "רואה בזה רגע היסטורי וגם הזדמנות לשנות את סדר היום במדינת ישראל. עיקרון השוויון בנטל הוא דבר הכרחי והגיע הזמן לשנות את סדר היום הלאומי בנושא". לדבריו, חשוב מאוד שעבודת הוועדה תיעשה באופן בו נשמע את כל חלקי החברה בישראל והוועדה תעשה את העבודה בלו"ז לחוץ".

הוא הוסיף כי "אנחנו אומרים לכולם: יוצאים לדרך חדשה ולסדר לאומי חדש. העיקרון של שירות לכל, יהיה לו מרכיב של שירות בצה"ל ושל שירות בשירות האזרחי. הבטחנו לתקן את החוק שדובר עליו שהוא לא חוקתי ואני חושב שהדברים ייעשו בפיקוח ובשקיפות, וניצור חברה יותר שוויונית ויותר מלוכדת".

בעמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הגיבו לדבריו של ראש הממשלה ואמרו כי "דברי נתניהו מעוררים דאגה עמוקה ונשמעים כמו הכנה לזחילה והפקרת הציבור המעוניין בשוויון בנטל. מבחנה האמיתי של ועדת פלסנר יהיה ביכולתה לקבל החלטות קשות על חובת גיוס, שכרוכות בעימות עם המפלגות החרדיות. זאת, למרות המסרים הפוליטים התבוסתניים מגבוה. כל ניסיון למרוח שוב את נושא השוויון בנטל ולהסתפק בסיסמאות על יעדי גיוס חסרי משמעות ידחה על ידי הציבור ויגרום להתבזות הקואליציה",

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ