הכנסת אישרה פטור ממס לתרומות לעידוד התיישבות

באופוזיציה טוענים שהחוק נועד לקדם השקעה בהתנחלויות; היוזם, זאב אלקין: שמח שהכנסת העבירה את אחד החוקים היותר צודקים במדינה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שניה ושלישית את החוק המעניק פטור ממס על תרומות לעמותות הפועלות ל"עידוד ההתישבות". החוק איננו מבחין בין יישובים משני עברי הקו הירוק, ובאופוזיציה טענו שמדובר בחוק שנועד לקדם השקעה בהתנחלויות. יוזם ההצעה, ח"כ זאב אלקין (הליכוד), טען מנגד שהמהלך נועד לסייע בראש ובראשונה לעמותות הפועלות לעידוד יישוב הנגב והגליל.

על פי החוק, תתוקן פקודת מס הכנסה בהגדרת המטרות הציבוריות המאפשרות כיום פטור ממס ובהן דת תרבות חינוך וספורט, ייתווסף גם סעיף לעידוד ההתיישבות. החוק הקיים נועד לעודד תורמים פרטיים לסייע למימון פעולות עמותות העוסקות בתחומים אלה באמצעות פטור ממס שגובהו 35%.

בנוסח המקורי של ההצעה, נכתב כי החוק יקנה פטור ממס לתורמים ל"עידוד התיישבות ציונית", נוסח שתוקן בהמלצת היועץ המשפטי של הכנסת, כדי למנוע אפליה בין ישובים יהודיים לערביים.

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', וח"כ יצחק הרצוג, התלבטו בעבר אם לתמוך בהצעה ולבסוף החליטו שלא להשתתף בה. יחימוביץ' הסבירה לפני שבועות אחדים כי "מצד אחד זה חוק שתומך בהתיישבות, גם בגליל ובנגב, והוא חוקק לבקשת עמותת איילים שעושה עבודה טובה בנגב. תנועת העבודה היא כמובן תנועה פרו-התיישבותית, מצד שני אלקין חתום על החוק ולכן זה מעורר חשש שכל כוונת החוק היא תמיכה בהתנחלויות".

יוזם החוק, יו"ר הקואליציה וסיעת הליכוד ח"כ זאב אלקין, בירך על אישור החוק. "אני שמח שהכנסת העבירה את אחד החוקים היותר צודקים במדינה ובכך שמה סוף לאבסורד שנמשך שנים. עידוד התיישבות אינה מילה גסה וחשוב שבמדינת ישראל יחקק חוק שמיטיב עם התורמים להתיישבות.חבל שסיעות הבית, כמו למשל העבודה, שחרטה על דגלה בעבר את נושא ההתיישבות, מסרבות לתמוך בחוק שיסייע ליישובי הנגב והגליל רק בגלל פחד שהחוק יעודד בנייה גם במעלה אדומים, גוש עציון ואריאל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ