עוד סיבות מדוע לא לקנות מוצרי התנחלויות

החלטת דרום אפריקה לסמן מוצרים שיוצרו בהתנחלויות הקפיצה את הימין, אבל דו"ח מבקר המדינה האחרון מספק עוד שפע סיבות מדוע לא לקנות מוצרים אלה

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

גילוי נאות: במשך חודשים ארוכים בלע חכי, שפיתח רגישות למזון המיוצר בשטחים הכבושים, בשקיקה כמות נכבדה של חלבה מתוצרת מפעל "אחוה" הנמצא בצפון הגדה. איך נעלם הדבר מעיני הבוחנות בקפידה כל מוצר בסופרמרקט? על גבי המכסה של קופסת החלבה היה כתוב באותיות גדולות "נוסד 1929 בתל אביב". רק לאחר זמן מה הבחנתי בצדי האריזה בכתובת "אזור התעשייה ברקן". החלטת שר המסחר והתעשייה של דרום אפריקה, רוב דייוויס, לציין על גבי מוצרים שמקורם בהתנחלויות, כי הם יוצרו בשטחים הכבושים, נועדה למנוע תאונות מעין אלה. כמה חובבי חלבה בקייפטאון יודעים באיזה צד של הקו נמצא אזור התעשיה ברקן? באתר האינטרנט של "אחוה" בשפה האנגלית אין לכך שום רמז. מצוין שם, שהמפעל נוסד בתל אביב ויש מספר טלפון ופאקס באזור החיוג 03.

ההחלטה לציין את העובדה הידועה - שכל ממשלות ישראל, כולל הנוכחית, לא סיפחו את הגדה המערבית לישראל, הקפיצה את המתנחל אביגדור ליברמן. מזמן לא התנפל על מדינה שסירבה לאמץ את דפי ההסברה של משרד החוץ. יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, ניצל את ההזדמנות כדי לעשות דה-לגיטימציה ליהודים מהגולה החושבים שהתנחלויות, ציונות ומוסר יהודי אינם הולכים ביחד. "כמה לא מפתיע שדייוויס הוא יהודי", הכריז דיין בשבת, "שוב מוכח שיהודים מן השמאל הקיצוני מובילים בחדווה רבה את מסע התעמולה נגד מדינת ישראל. כך ג'יי סטריט בארצות הברית וכך דייוויס וגולדסטון בדרום אפריקה". אגב, דייוויס אינו יהודי. דיין הסתמך על מידע מוטעה, שפורסם בשבת באתר "הארץ" ותוקן למחרת.

אם אין די בעובדה שאזורי התעשייה נמצאים בשטחים כבושים כדי להעדיף מוצרים כשרים יותר - דו"ח מבקר המדינה שפורסם בתחילת החודש מספק עוד שפע של סיבות. לפרק על אזורי התעשייה, שלא זכה לחשיפה הראויה, מגיעה הכותרת "ג'ונגל בווילה", בהשאלה מהתואר ששר הביטחון אהוד ברק, הנושא באחריות לאזור, הדביק לישראל.

איור: עמוס בידרמן

הנה תקציר: הדו"ח מצטט ממכתב שבו ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, מתאר את המצב באזור התעשייה "עלי זהב": "כל דאלים גבר". החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית מסרה למבקר, כי באזור התמקמו כמה פולשים ובהם גורמים עבריינים, וציינה, כי "אין בידיה כלים למנוע פלישות ובנייה בלתי חוקית". במסמך של איגוד ערים לאיכות הסביבה שומרון מפורטים המפגעים הבאים, שמקורם באזור התעשייה הזה: פליטות מזהמי אוויר; הזרמת שפכים סניטריים; העדר שירותים בחלק מהמפעלים והעדר טיפול בפליטות אבק. גם באזור התעשייה "מסילה" התגלו מפגעים חמורים בתחום איכות הסביבה, ומפעלים הפועלים בלא היתר עיסוק והיתרי בנייה.

ועוד דיווח מהג'ונגל, אפרופו הדאגה שמפגינים תעשייני ההתנחלויות ועסקניהן לרווחת העובדים הפלסטינים, אשר ייפגעו, לדבריהם, מהירידה ביצוא לדרום אפריקה; דו"ח הביקורת מתריע, כי המחדל המתמשך בנוגע לפיקוח ולאכיפה בתחום הבטיחות והגיהות במפעלים ישראליים באיו"ש גובל בזלזול מתמשך בחיי אדם ועלול להעמיד בסכנה ממשית את הבריאות ואף את החיים של העובדים. כמו כן מעסיקים ישראלים באזורים הללו מפלים לרעה עובדים פלסטינים, העובדים שכם אל שכם עם עובדים ישראלים, תוך כדי הפרה של החלטת בג"ץ מלפני ארבע שנים. בהתכתבות פנימית במינהל האזרחי דווח על "תופעות פסולות בהעסקת פלסטינים בתחומי ההתיישבות" ועל כך ש"העדר בקרה ואכיפה גורם להתרחבות תופעות פסולות של פגיעה ממשית בזכויות הבסיסיות של הפועלים הפלסטינים ומזמין ביקורת בינלאומית". עכשיו, דרום אפריקאים יקרים, רוצו לקנות חלבה מהשטחים. אתם יודעים דבר או שניים על אפרטהייד.

שלוש שנים בודקים

ביולי 2009 דיווחתי כאן, שיצרני אבן פלסטינים מהגדה וסוחרים ישראלים פתחו במאבק משותף נגד נוכלים, רבים מהם מתנחלים, המוכרים אישורים פיקטיוויים לשם זירוז העברת מוצרי אבן ממפעלי אבן פלסטיניים לשטח ישראל. משאיות המצוידות בתעודות משלוח המציגות את סחורתן כאילו מקורה במפעלים ישראליים נהנות ממעבר מהיר וזול יותר, ולעומתן משאיות המצוידות בתעודת משלוח פלסטינית נדרשות לעבור בשיטת "גב אל גב". הכנסות תעשיית תעודות המשלוח נאמדו בשלושה מיליון שקלים בשנה בקירוב. ממשרד הביטחון נמסר אז בתגובה: "המידע הראשוני שהתקבל מ'הארץ' ייבדק במלוא הרצינות, ואם יימצאו לכך תימוכין הוא יועבר לרשויות אכיפת החוק".

מבקר המדינה התעניין בידיעה וחקר ביסודיות את השיטה. הוא גילה, שבמינהל האזרחי חוששים, כי הלבנת הסחורות תנוצל להברחת חומרי לחימה לתחומי ישראל וכי בדצמבר 2009 התריעה רשות המעברים היבשתיים (רמי"ם), האחראית להפעלת חלק מהמעברים, כי "דרך המעברים שמפעיל צה"ל עוברות סחורות שמקורן אינו ישראלי באופן ודאי". באפריל 2011 שבה רמי"ם והתריעה, כי "תופעת ההברחות הכלכליות והביטחוניות מתרחבת, מייתרת את מעברי גב אל גב, ומהווה סיכון ביטחוני". המבקר מציין, כי ביוני 2011 - כלומר, כשלוש שנים אחרי שהובטח לנו לבדוק את המידע "ברצינות" - לא חל שינוי בנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ