15 מקרים של חיילים שלא הגיבו לתקיפת פלסטינים נבדקים

בעקבות האירוע בשבת, בו חיילים צפו במתנחל יורה לעבר פלסטינים ולא עשו דבר, מתברר כי משנת 2000 הוגשו עשרות תלונות על מקרים דומים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

התקרית שאירעה ביום שבת האחרון בין תושבי הכפר עסירה א-קבלייה לאנשי יצהר, אינה היחידה שבה כוחות הביטחון היו עדים לעימות בין מתנחלים לפלסטינים, אך לא מנעו אותו. לפי נתוני הפרקליטות הצבאית, רשויות המשפט הצבאיות מטפלות כיום ב-15 תלונות הנוגעות לעמידה מנגד של חיילי צה"ל - אירועים שבהם תושבים פלסטינים הוכו או הותקפו על ידי מתנחלים, ללא תגובה מצד החיילים.

הפרקליטות הצבאית לעניינים מבצעיים היא שמקבלת את התלונות על מקרים אלו, לרוב מארגוני זכויות אדם, דוגמת "יש דין" ו"בצלם". הבדיקה הראשונית שמתבצעת בצבא לבחינת נסיבות האירוע מסתמכת על בדיקת יומני המבצעים שמעבירים החיילים בשטח. לפי הפרקליטות, ברוב המקרים הכוח הצבאי בא למקום רק לאחר שהתפתח כבר עימות בין שני הצדדים. במקרה זה, החובה המוטלת על הלוחמים היא לשמור על הסדר הציבורי באזור, ולהרחיק את המתעמתים מהמקום. עם זאת, בחלק מהמקרים דבר לא נעשה - והלוחמים עומדים בצד וצופים במתרחש. במקרים שבהם יש חשד שהחיילים עברו עבירה פלילית, נפתחת חקירת מצ"ח. האירוע ביום שבת הסתיים בפציעה של תושב הכפר, פתחי עסאיירה, שאושפז בבית החולים רפידיה בשכם.

מתחילת האינתיפאדה השנייה (ספטמבר 2000) ועד דצמבר 2011, שלח "בצלם" לפרקליטות הצבאית 57 תלונות על מקרים שבהם עלה חשד כי כוחות הביטחון לא פעלו למנוע אלימות כלפי פלסטינים ונזק לרכושם. מתשובת הפרקליטות לארגון נמסר כי רק בארבעה מקרים נפתחה חקירה - ובשניים מתוכם היא נסגרה ללא נקיטת צעדים כלשהם נגד החיילים המעורבים. מסקירת אירועים מחמש השנים האחרונות עולה כי רק באחד מהם נפתחה חקירה פלילית. רבים מהם עדיין נמצאים בטיפול חמש שנים לאחר שהמקרה אירע, והחיילים המעורבים השתחררו מזמן.

ב"יש דין" ליוו מאז 2005 יותר מ-20 תלונות שהוגשו לפרקליטות הצבאית לאחר מקרי עמידה מנגד של חיילים. הנתונים של שני הארגונים מתייחסים רק לתלונות שהובאו בפניהם, ולכן אינם מציגים את תמונת המצב המלאה של התופעה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הפרקליטות הצבאית בודקת כל אחת מהתלונות לגופה ומעדכנת את המתלונן ובא-כוחו בסטטוס הטיפול. לא ניתן למסור מידע פרטני לגבי תיק פרטני המצוי בטיפול".

Read this article in English: IDF probing 15 cases of soldiers ignoring settler attacks on Palestinians

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ