באמ"ן מעריכים: 3,500 טילים בסוריה ואיראן מכוונים לעבר ישראל

לדברי ראש חטיבת מחקר באמ"ן חיזבאללה מפתח מזל"טים ואמצעים נוספים כדי לפגוע בעורף ישראל. סגן הרמטכ"ל: הם התחזקו משמעותית מ-2006

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חיזבאללה מפתח מל"טים לתקיפה וטילי חוף – ים, בעוד 3,500 טילים בסוריה ובאיראן מכוונים כלפי ישראל, כך עולה מדברים שאמר היום (שלישי) ראש חטיבת מחקר באמ"ן, תת אלוף איתי ברון, בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת.

לדברי ברון, חיזבאללה, חמאס וסוריה, מנסים ליצור כלים שיערערו את העליונות הצבאית והטכנולוגית הישראלית, ויפגעו בנקודת התורפה של ישראל - העורף. הוא הוסיף כי השלוש מפתחות מנגנון שיפעל להתיש את העורף הישראלי ובונות כושר ספיגה באמצעות הצטיידות בכמויות נרחבות של רקטות וטילים, קליטת טילי חוף ים על ידי החיזבאללה, בניית יכולות של כלי טיס לא מאויישים למטרות תקיפה, כמויות גדולות של טילי נ"ט וכן מטענים ואמצעי הסוואה.

ברון אמר עוד כי איראן מחזיקה כיום בארסנל של 450 טילים שעומדים בטווח הפגיעה בישראל. וכי לסוריה יש 3,000 רקטות וטילים בטווח של 70 עד 700 קילומטרים שמגיעים לתחום ישראל. המרכיב הבעייתי הוא הדיוק של הטילים. לסוריה נכנסו מערכות הגנה אוויריות מתקדמות מאוד מתוצרת רוסית.

חיילים בצבא סוריה ליד דמשק, ארכיוןצילום: אי–פי

סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נוה, התייחס אף לנושא ואמר כי כוחו של חיזבאללה גדל משמעותית בהשוואה למצבו בימי מלחמת לבנון השנייה. לדבריו, לחיזבאללה 60 אלף רקטות וטילים - פי עשרה מאשר ב-2006. לדברי האלוף נווה, שנאם בכנס בינלאומי בזכרון יעקב, משמעות קצב ההתחמשות המהירה שעבר חיזבאללה בשש השנים האחרונות היא חלק מנסיונו "להגיע למצב שהכמות הוא חלק מהאיכות, ובמהלומה קצרה על העורף יהיה ניתן להגיע לתמונת ניצחון".

דברים אלו מתקשרים לאסטרטגיית הלחימה כפי שצה"ל רואה שתתרחש במלחמה הבאה. בין היתר מדובר בתרחישים של מאות ואף אלפי טילים שינחתו בשטחי ישראל - חלקם במטרה לפגוע בתשתיות כמו חשמל מים ואנרגיה, לצד מפקדות צה"ל וסמלים לאומים של השלטון הישראלי.

נווה הוסיף כי גם סוריה שמרה על מערך הטילים, הרקטות ואף הנשק הכימי שברשות השלטונות בדמשק. להערכת צה"ל, בידי הסורים מאות מערכות טילים מדויקות. כמו כן, הושקעו שלושה מיליארד דולר בתחום ההגנה האווירית של חיל האוויר הסורי. מדובר, לדברי נוה, בהצטיידות ובהשקעה הכלכלית הכמעט יחידה שערך הצבא הסורי. לדבריו, "זה לא צריך לענין רק את צה"ל אלא את כל העולם המערבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ