אמ"ן נגד אמאנו |

ההסכם בין המערב לאיראן: המרמור של ישראל עלול לבודד אותה

כל צד מוותר מעט ומקבל הרבה בעסקה שנרקמת; כעת תנסה י-ם לתפוס את טהראן משקרת ולהחיות את קו התעמולה שלה לפיו היא מסוכנת לעולם כולו

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

ההסכם שהושג ביומיים האחרונים בטהראן, בשיחות בין מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), יוקיה אמאנו, לבכירים איראניים, טרם פורסם ואולי אף טרם הושלם - ומסיבה זו אין אפשרות רצינית להתייחס לפרטיו. אך ההקשר שהביא את אמאנו להטריח עצמו לבירת איראן והעיתוי, ערב שיחות בגדאד בין איראן לבין שש המעצמות, מלמדים ששאיפת שני הצדדים - איראן והעולם (לא כולל ישראל) - להגיע להסדר אכן צפויה לגשר על הפערים הנותרים.

מפגש האינטרסים האמריקאי-איראני משאיר את ישראל בצד, כמשביתת-שמחה, ומאיים להציג ככלי ריק את קו התעמולה העיקרי שלה - הגרעין האיראני כסיכון לתבל כולה. מה שחשוב בהסכם אמאנו-ג'לילי, על שם מזכיר המועצה לבטחון לאומי של איראן וראש צוות המשא ומתן הגרעיני שלה, אינו פרט זה או אחר אלא עצם מימושה של שאיפה הדדית זו. ההסכם, שבעקבותיו אמורה להגיע עד לסוף השבוע גם התקדמות פומבית בשיחות בגדאד, יהיה הישג לנשיא ברק אובמה ולאייתוללה עלי חמינאי. כל אחד מהם יוותר קצת ויקבל הרבה. לשניהם יינתן מזור מסוים בנקודה כואבת, הגם שבעתיד יידרש טיפול יסודי יותר.

אובמה מעוניין להוכיח ששיטת העיצומים פועלת. כשקונסים את איראן - היא מגיבה בהתאם. כשמאיימים לחנוק אותה - היא מתרככת. והכי יפה, שילוב של דיפלומטיה וכלכלה חוסך הפעלת כוח צבאי והסתבכות במלחמה שסופה, כמו תמיד וביתר שאת לקראת בחירות, מי ישורנו.

חמינאי להוט להסיר את טבעת העיצומים ומוכן לשלם מחיר מסוים, לא גדול, לא סופי. עיכוב התוכנית הגרעינית, לא ביטול שלה. גם הוא יכול להתאפק עד לאחר בחירות נובמבר לנשיאות ולקונגרס. מאחר שלא היה בכוונתו להתנער ממישור הפיקוח של סבא"א, הוא מסוגל במאמץ קטן להתיר לפקחים גישה מורחבת, למשל למתקן בפרצ'ין. בתמורה, שאותה יקבל מהמעצמות ולא מסבא"א, יהיו העיצומים רפים יותר והכבדתם הנוספת, שנקבעה ל-1 ביולי, מן הסתם תוקפא לזמן-מה.

על אפו של נתניהו ועל חמתו של ברק

המוקד יהיה מעתה לא בפרט זה או אחר, אלא בתום-הלב וברצון הטוב של איראן. הדיון יוסט לשאלת האמינות: כאשר שקרן אומר שחדל לשקר, האם גם זה שקר, או שמא יתברר שלמרבה הפלא אכן נגמל ואינו מנסה עוד לפטם את סבא"א בסיפורי סבתא. בנקודה זו, מוטב שלא לסמוך על האיראנים: הם עלולים, להכעיס, לדבר הפעם אמת.

מכאן גם ברור שהמאמץ העיקרי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, בחודשים הקרובים, יהיה וידוא חריגה - מעקב מתמיד אחר הנעשה בתכנית הגרעינית האיראנית, כדי לתפוס את ג'לילי ועמיתיו בהפרת התחייבויות, להוכיח שאין לסמוך על משטר חמינאי ולהצדיק את המבצע הצבאי שכרגע נבצר מהם להשיק.

אפשר לכנות מאמץ זה "אמ"ן נגד אמאנו": משאבי המודיעין הישראלי יועתקו חלקית מהפעולות המסוכנות ביותר בשדה ההתגרענות האיראנית לאלה המכוסות בהסכמים המנוסחים השבוע ושאינן בהכרח אימתניות כל כך, אבל חשיפתן יכולה לשאת רווח הסברתי.

ההסכמים עם טהראן, על אפו של נתניהו ועל חמתו של ברק, לא יהיו סוף-פסוק. אובמה וחבריו בהנהגת העולם אינם תמימים ואינם רוצים להיראות בעוד חודשים מעטים כפתאים שהלכו שולל אחר חתימה כוזבת על נייר מזויף, אבל ההתמרמרות בירושלים ובתל-אביב, בנוסח "מלחמה עכשיו", עלולה לבודד את ישראל במקום את איראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ