נעצרה חוליית חמאס שתכננה לחטוף ולרצוח ישראלים

במבצע נוסף נתפסה חוליה שפוצצה מטענים בדרום הר חברון. השבוע הותר לפרסום על מעצרה של חולייה נוספת שתכננה לחטוף ישראלים בשטחים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

כוחות הביטחון עצרו בשבועות האחרונים חברי חוליית חמאס בחברון שלפי החשד תכננה לחטוף אזרחים ישראלים מקרית ארבע; כך הותר היום (רביעי) לפרסום. אחד מראשי החוליה הוא פעיל חמאס, שאחיו שוחרר ממאסר בישראל במסגרת העסקה לשחרור גלעד שליט.

שירות הביטחון הכללי, בשיתוף עם צה"ל, חשף באחרונה מספר התארגנויות שפעלו באזור חברון. חוליה אחת, שבראשה עמד מעתז קואסמה, פעיל חמאס שנכלא בעבר בגין מעורבותו בחמאס, החלה בהכנות לפיגוע חטיפה בקריית ארבע. אחיו של קואסמה, מא'יד, גורש לרצועת עזה במסגרת ההסכם לשחרורו של גלעד שליט.

יחד עם שני צעירים נוספים (אחד מהם, מחמוד דויכ, גם הוא אסיר ששוחרר, ג"כ), הם הודו בחקירתם כי הפעילו בכמה מקרים שונים מטעני חבלה מאולתרים סמוך לגדר המקיפה את קרית ארבע, וזאת כדי לבחון את תגובת הצבא למקרה.

אנשי החולייה אף תכננו לחדור אל תוך היישוב, לחטוף מתנחל, ובמידה ולא יצליחו – לרצוח אותו. לפני כשבועיים הוגשו לבית המשפט הצבאי ביהודה כתבי אישום נגד השלושה, בעבירות של ניסיון לגרימת מוות בכוונה, ייצור חפץ מבעיר וזריקתו, הנחת פצצה, וחברות ופעילות בהתאחדות שאינה מוכרת.

חולייה נוספת פוצצה מטענים בדרום הר חברון

היום הותר לפרסום גם כי השב"כ וצה"ל חשפו פעילות של חולייה נוספת שפעלה באזור העיירה יטא שבדרום הר חברון. החולייה פוצצה מטענים בעזרת טלפונים סלולריים. ב-19 באפריל לאחר חצות, התפוצצו כמה מטענים שהונחו במקום, אך לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

בעקבות ניסיון הפיגוע, נעצרו והובאו לחקירת שב"כ שני צעירים, תושבי יאטה : תאאר דאוד, בן 26, שהודה כי ייצר את המטענים עצמם והשתתף בפיגוע, ומהנד מחאמרה, בן 26 הנחשב לפעיל פת"ח, שהודה אף הוא במעשה.

השניים הודו בהפעלת מטען נפץ ב-2007 וכן בייצור מטעני נפץ נוספים וביידוי אבנים באזורם. בתחילת השבוע הוגש לבית-המשפט הצבאי ביהודה כתבי אישום נגדם, שייחסו להם עברות של הנחת פצצה, ייצור מטענים, סחר והחזקת נשק, אימונים צבאיים ועוד.

בתחילת השבוע פורסם כי  כוחות הביטחון עצרו לפני כחודשיים כמה צעירים פלסטינים בחשד שניסו לחטוף אזרחים ישראלים בשטחי יהודה ושומרון. לפי השב"כ, החוליה כללה תשעה חברים - תושבי רמאללה והסביבה - ובראשה עמד מחמד רמדאן, תושב היישוב אל-בירה בן 22.

לפי כשבועיים הוגש לבית המשפט הצבאי ביהודה כתב אישום נגד רמדאן וחברי חוליה נוספים, וכן נגד שני פלסטינים נוספים שהיו מעורבים בניסיונות החטיפה.

לפי כתב האישום, חברי החוליה רכשו לצורך החטיפה שוקר חשמלי, גז מדמיע, אלות ואקדח-מצית, הנראה כאקדח אמיתי. בשלוש הזדמנויות שונות הם ניסו לבצע חטיפה באמצעות רכב שכור: הם נסעו לאזור בנימין, כשהם מצוידים באמצעים שיועדו להמם את נהגים ישראלים ולאפשר להם להחביא את החטוף במערה או בדירת מסתור. השב"כ מציין כי החוליה תכננה לצלם את החטיפה ולהעלות את הסרטון לאינטרנט, במטרה לקדם משא ומתן שינוהל אל מול הרשויות הישראליות לשחרור החטוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ