רוב תיקי הבנייה הלא חוקית בשטח C - נגד פלסטינים

זאת אף שבשטחים אלה מתגוררים פי שניים יהודים מערבים, וחרף ראיות לכך שכמעט בכל ההתנחלויות נעשתה בנייה בלתי חוקית

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

בשעה שהממשלה והכנסת מחפשות דרכים להלבין בנייה לא חוקית בהתנחלויות, המינהל האזרחי הגביר את פעילותו נגד בנייה לא חוקית בכפרים הפלסטינים בשטח C, הנמצא באחריותה האזרחית והביטחונית של ישראל. אף שאוכלוסיית המתנחלים מונה יותר מ-300 אלף נפש - יותר מפי שניים ממספר הפלסטינים המתגוררים באותו אזור - מספר תיקי הבנייה הבלתי חוקית (בב"חים) שנפתחו בשנה החולפת למתנחלים אינו מגיע לשליש מספר התיקים שנפתחו באותה תקופה נגד לפלסטינים.

ממפת פריסת תיקי הבב"חים שהגיעה לידי דרור אטקס, המתמחה במעקב אחרי ההתנחלויות, מספר התיקים הכולל בחודש זה היה 19,266. מתוכם רק 5,992 תיקים (31%) נגד מתנחלים, 238 יותר מאשר בשנה שעברה.

על פי מסד הנתונים שתא"ל (מיל') ברוך שפיגל הכין לשר הביטחון בשנת 2007, שהסתמך על נתונים רשמיים של המינהל האזרחי, כמעט בכל ההתנחלויות נעשתה בנייה בלתי חוקית ופלישה לאדמות פלסטיניות פרטיות. רובה של ההתנחלות עופרה בנויה על קרקע פלסטינית.

בנייה בעופרה, הבנויה ברובה על קרקע פלסטינית. לפי דו"ח, כמעט בכל ההתנחלוות יש בנייה לא חוקית צילום: גיל כהן-מגן

בחודשים האחרונים ניכרת פעילות רבה במיוחד של הריסת מבנים פלסטיניים באזור הר חברון, שהוקמו ללא היתר, וגידול במספר צווי הריסה וצווי הפסקת עבודה התלויים ועומדים נגדם, כולל צו הריסה לבית ספר וצו תפיסה של רכב הסעה המשמש את המורים.

בדו"ח המשרד לעניינים הומניטריים של האו"ם (אוצ'ה), שתאר את המצב בשטח C בשנת 2009, נכתב שלעומת המגבלות החמורות שהטיל על הבנייה הפלסטינית בשטח C, קבע המינהל האזרחי נהלים המאפשרים את שגשוג ההתנחלויות. "אף שלכפרים הפלסטיניים בשטח המינהל לא הנפיק די תוכניות, הוא אישר תוכניות מפורטות כמעט לכל ההתנחלויות...בעוד שהפלסטינים מודרים מתהליך התכנון, ההתנחלויות משתתפות באופן מלא בפעילויות תכנון ובנייה ובדרך כלל הן אחראיות לפעילויות אכיפה בתוך שטחי ההתנחלות", נכתב בדו"ח. סוכנות האו"ם ציינה שלהקמת ההתנחלויות נודעו השלכות משמעותיות על האוכלוסייה הפלסטינית, לרבות הפחתת השטחים הזמינים לשימוש ופיתוח.

דו"חות אוצ'ה ודו"חות ארגון "במקום", מתכננים למען זכויות תכנון, מהשנים האחרונות, מדגישים שהפלסטינים החיים באזור C מופלים לרעה לעומת המתנחלים בנוגע לקבלת היתרי בנייה. לפי נתוני המינהל האזרחי שהועברו לארגון "במקום", מתוך 1,426 בקשות להיתרי בנייה שהגישו פלסטינים תושבי אזור C בשנים 2007-2010, אישר המנהל האזרחי 106 בקשות והנפיק 64 אישורים.

בדו"ח אוצ'ה נאמר שעקב אי היכולת להשיג אישורי בנייה, חדלו פלסטינים רבים להגיש בקשות והחלו לבנות ללא אישור, למרות סכנת ההריסה. בדו"ח צוין כי הקשיים בהשגת היתרי בנייה, לרבות היתרים למיזמי התשתית הבסיסיים ביותר, מקשה על הניסיונות של המדינות התורמות לספק סיוע הומניטרי בסיסי לכמה מהקהילות הפגיעות והחלשות ביותר בגדה. הבנק העולמי ציין באחד הדו"חות שלו ששליטתה המתמשכת של ישראל בתכנון ובבנייה בשטח הפכה מגבלה הולכת ומחמירה על הפעילות הכלכלית הפלסטינית.

לפני שבועיים ביקשו נציגי ארבעה כפרים בשטח C לצרפם לעתירה של הכפר דיראת-רפעיה, נגד שר הביטחון אהוד ברק, לבטל את כל צווי ההריסה שהוצאו נגד תושביהם. בעתירה שהוגשה יחד עם ארגון שומרי משפט - רבנים למען זכויות אדם, מרכז ירושלים לסיוע משפטי ולזכויות האדם, הוועד הישראלי נגד הריסות בתים והמרכז הקתולי לזכויות אדם, נטען כי ישראל אינה מתכננת תוכניות מתאר ליישובים אלה, דוחה תוכניות שמוגשות על ידי נציגיהן בעלויות גבוהות מאוד, וחרף מחדליה התכנוניים אינה מהססת להוציא צווי הפסקת עבודה וצווי הריסה ולממשם.

העותרים טוענים כי ישראל נטלה לידה את סמכויות וזכויות התכנון המוקנות לאוכלוסייה המוגנת, והעניקו אותם לאוכלוסייה הכובשת, בתוך השטח הכבוש עצמו, תוך שלילת האפשרות להקים ועדות תכנון מיוחדות לערים או לכפרים פלסטיניים. בעוד שלרשות המתנחלים עומדות 20 ועדות תכנון מקומיות, אין לשום מועצת כפר פלסטיני ועדה מקומית המיועדת לו או למרחב שלו בשטח C.

בתגובה לשאלות "הארץ" בנוגע לנתון שלפיו מספר תיקי הבנייה הבלתי חוקית נגד פלסטינאים באזור C גדול פי שלושה ממספר התיקים נגד תושבי ההתנחלויות, וטענת אוצ'ה שהבנייה הלא חוקית נובעת ממדיניות מפלה כלפי הפלסטינים, הפנה דובר מתאם הפעולות בשטחים את "הארץ" לתגובת המתאם שנמסרה השבוע לאוצ'ה, על דו"ח ביקורתי שהארגון עומד לפרסם. המתאם דוחה את הביקורת של אוצ'ה וטוען שבשנים האחרונות חל שיפור ניכר ברמת החיים של הפלסטינים, למרות המצב הביטחוני המורכב בשטחים ואיומי הטרור. המתאם טוען שנתוני אוצ'ה ביחס להיקף ההריסות של מתקנים שמומנו בידי המדינות התורמות אינם מדויקים. הוא לא התייחס לטענות בדבר אפליה לרעה של הפלסטינים לעומת המתנחלים בנוגע להיקף צווי ההריסה לעומת מספר היתרי הבנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ