ברק רביד - צרובה
ברק רביד

"אין פערים בין ארה"ב לישראל בכל הנוגע למשא ומתן שמנהלות שש המעצמות עם איראן על עתיד תכנית הגרעין שלה", כך אמר בכיר בממשל האמריקאי בתדרוך עם כתבים בתל-אביב. הבכיר האמריקאי, שמעורה היטב בפרטי השיחות שהתקיימו השבוע בבגדאד בין איראן למעצמות, ביקש לשמור על אנונימיות מפאת רגישות הנושא.

לדבריו, הממשל האמריקאי אינו מרגיש שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנסה ללחוץ עליו בכל הנוגע למו"מ עם איראן. "אנחנו אלה שלוחצים על עצמנו, כיוון שאנחנו רואים באיראן גרעינית סכנה לביטחון העולם ולא בגלל ישראל", אמר הבכיר האמריקאי. "גם אם אין לחלקנו סבלנות צריך לתת הזדמנות לדיפלומטיה לפני פעולה צבאית... עוד לא מאוחר מדי ואני לא חושב שישראל חושבת שכבר מאוחר מדי".

ביום שישי בבוקר הגיע לישראל צוות המו"מ האמריקאי לשיחות עם איראן לאחר יומיים של שיחות אינטנסיביות בבגדאד. ראש צוות המו"מ האמריקאי, תת-שרת החוץ לעניינים מדיניים וונדי שרמן, הגיעה לישראל יחד עם בכירי המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן שאחראים על תיקי הגרעין ואיראן - גארי סיימור ופוניט טאלוואר.

נציגי איראן (מימין) והמעצמות (משמאל) בבגדאדצילום: רויטרס

הצוות האמריקאי נפגש במשך שלוש שעות עם שר הביטחון אהוד ברק, עם היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור ועם עוד שורה של פקידים ישראלים בכירים שעוסקים בסוגיה האיראנית, כדי לעדכן אותם בתוכן השיחות בבגדאד.

לדברי הבכיר האמריקאי, ממשלת ישראל היתה הראשונה שעודכנה על תוכן השיחות לאחר סיומן. "עדכנו את הישראלים בצורה מפורטת עוד לפני שעדכנו את הממשלה שלנו", אמר הבכיר האמריקאי. "זה מראה כמה אמון וביטחון יש לנו בקשר עם ישראל".

המשלחת האמריקאית הבהירה לבכירים הישראלים כי במהלך השיחות דרש ראש צוות המו"מ האיראני, סעיד ג'לילי, כי שש המעצמות - ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, גרמניה ובריטניה - יכירו בזכותה של איראן להעשיר אורניום בשטחה, אולם המעצמות דחו על הסף את הדרישה האיראנית.

"בשיחות בבגדאד היו מחלוקות רבות, אבל הגענו למכנה משותף קטן לפיו יש להתמקד תחילה בהעשרת האורניום לרמה של 20% וכן הסכמנו שסוגיית הגרעין היא נושא הליבה של השיחות", אמר הבכיר האמריקאי. "השגנו מכנה משותף רחב מספיק כדי לקיים פגישה נוספת אבל מצומצם מכדי להגיע להסכם עם איראן. אנחנו נעכל את מה שקרה בבגדאד ונראה איך משיגים התקדמות בשיחות במוסקווה ב-18 ביוני".

שרמן והצוות האמריקאי הדגישו בשיחותיהם בישראל שאין כל כוונה להסיר את הסנקציות שהוטלו על איראן, בדגש על אמברגו הנפט של האיחוד האירופי שייכנס לתוקף ב-1 ביולי. "יהיו עוד סנקציות נגד איראן אם היא לא תיתן מענה לדאגות מצד הקהילה הבינלאומית", אמר הבכיר האמריקאי.

המשלחת האמריקאית אמרה בשיחותיה בישראל כי עדיין לא ברור האם האיראנים מעוניינים בהסכם. "זו התחלה. לא ציפינו שיהיה הסכם בבגדאד ונראה אם נסגור פערים בשיחות במוסקווה", אמר הבכיר האמריקאי.

שרמן ושאר הבכירים האמריקאים היו אמורים לקיים ביקור עידכון דומה גם בסעודיה. אולם, בשל קוצר זמן, הסתפקה שרמן בשיחת טלפון עם מזכ"ל הארגון לשיתוף פעולה בין מדינות המפרץ, הגנרל הסעודי עבד אל-לטיף אל-זיאני, ועידכנה אותו לגבי השיחות בבגדאד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ